Quantcast
Channel: Moja przyszła emerytura
Viewing all 399 articles
Browse latest View live

Czy w Pekao można założyć IKE?

$
0
0
W banku Pekao, drugim największym banku w Polsce, nie założymy IKE w postaci depozytu bankowego. W ofercie banku znajduje się jednak Program Pioneer IKE – jest to umowa o indywidualne konto emerytalne połączone z funduszami inwestycyjnymi Pioneer Pekao TFI. Bank Pekao występuje w roli pośrednika. Jest to jedyna propozycja IKE w grupie banku Pekao SA.

To jest kolejny artykuł z serii, w której przyglądam się ofertom IKE w różnych instytucjach finansowych. W poprzednich opisałem bliżej sześć umów IKE w grupie PKO BP, trzy w grupie mBanku oraz dwie w grupie PZU. Cała seria ma się złożyć na kompleksowy przegląd indywidualnych kont emerytalnych w 2015 (i będzie dostępna w tej zakładce).

Jak wypada Program Pioneer IKE, który możemy założyć za pośrednictwem banku Pekao, na tle konkurencyjnych rozwiązań? Czy warto się nim zainteresować?

IKE Pioneer Pekao - opinie czy warto
Co jest ważne w umowach o IKE z funduszami inwestycyjnymi?

Na początek chciałbym zaznaczyć, że umowy o IKE mogą być powiązane z różnymi instrumentami finansowymi. Rejestr funduszy inwestycyjnych jest wyłącznie jednym z nich. Cztery pozostałe to:

  • rachunek oszczędnościowy (dostawcą IKE jest bank)
  • dobrowolny fundusz emerytalny (dostawcą jest powszechne towarzystwo emerytalne)
  • rachunek maklerski (dostawcą jest dom maklerski)
  • ubezpieczenie na życie (dostawcą jest zakład ubezpieczeń na życie)

W grupie banku Pekao IKE występuje tylko w powiązaniu z rejestrem funduszy inwestycyjnych. Co prawda Pekao Powszechne Towarzystwo Emerytalne prowadzi dobrowolny fundusz emerytalny, ale jest on dostępny wyłącznie na umowach o IKZE (indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego).

Skoro w Pekao możemy założyć tylko IKE powiązane z funduszami inwestycyjnymi, pozwolę sobie na krótką dygresję dotyczącą tego, co uważam za kluczowe cechy dobrego IKE z funduszami inwestycyjnymi (kolejność nieprzypadkowa).

1) stałe opłaty za zarządzanie

Uważam, że rola opłat za zarządzanie aktywami jest w Polsce kompletnie niedoceniona. Chodzi oczywiście o ich negatywną rolę w obniżaniu rentowności inwestycji. Napisałem o tym serię artykułów, które dobitnie pokazują, jakim obciążeniem w długim okresie są stałe opłaty za zarządzanie na poziomie 2-5% w skali roku. Lekturę polecam rozpocząć od „testu Warrena Buffeta”.

A przecież klienci zakładający indywidualne konto emerytalne mają przed sobą perspektywę oszczędzania przez kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Stałe opłaty obciążające produktywne aktywa, które składają się na fundusze, będą „oddziaływać” na ich oszczędności przez bardzo długi okres.

Dlatego niższe opłaty za zarządzanie na rejestrach połączonych z IKE są dla mnie super ważnym argumentem za docenieniem jakiegoś rozwiązania. Znajdziemy je między innymi w Pakiecie Emerytalnym PKO TFI oraz na IKE Plus w NN TFI (które posiadam i polecam).

2) inne opłaty (wstępna, za konwersje)

Opłaty jednorazowe też są ważne. Wolę produkty, które nie są naszpikowane dodatkowymi opłatami manipulacyjnymi (np. za nabycie czy zamianę jednostek). Nie należę do osób, które dwa razy w tygodniu stawiają swoją inwestycję na głowie transferując środki z jednego funduszu do drugiego, ale nie lubię mieć w tym zakresie bardzo sztywnych ograniczeń oraz dodatkowych kosztów.

Najmniej uciążliwajest z tego wszystkiego opłata wstępna (za założenie rejestru), którą naliczają niektóre towarzystwa. Jest jednorazowa i zazwyczaj stosunkowo niewielka, ale i tak wolę rozwiązania, w których nie występuje. Moim zdaniem opłata wstępna ma też fatalny wydźwięk psychologiczny – kto chciałby rozpoczynać oszczędzanie od straty 100zł czy 200zł?

3) dostęp do funduszy

Niekoniecznie im więcej, tym lepiej. Nie robi na mnie wrażenia tylko to, że gdzieś da się lokować oszczędności w pięćdziesiąt czy sto różnych funduszy.

Uważam, że ważne jest to, żeby:

- dostępne były zarówno fundusze oparte o (mniej zmienne) aktywa dłużne (np. fundusze obligacji skarbowych, gotówkowe, pieniężne, obligacji korporacyjnych), jak i fundusze oparte o (bardziej zmienne, ale i bardziej rentowne) aktywa udziałowe (fundusze akcji),

- dostępne były fundusze oparte o zagraniczne aktywa, np. akcje krajów rozwiniętych i rozwijających się czy zagraniczne obligacje. Dzięki temu jesteśmy w stanie zdywersyfikować naszą inwestycję i uczestniczyć w zjawiskach gospodarczych poza Polską. To moim zdaniem wyjątkowo ważne, ponieważ nasze oszczędności w powszechnym systemie emerytalnym (ZUS i OFE) są oparte praktycznie wyłącznie o polską gospodarkę i polską walutę,

- dostęp do gotowych rozwiązań, np. funduszy cyklu życia czy funduszy stabilnego wzrostu, które dostarczają jakiś rozsądny pomysł inwestycyjny klientom, którzy nie czują się na siłach, żeby prowadzić inwestycję samodzielnie

4) jakość zarządzania i wyniki

Jakość zarządzania i wyniki inwestycyjne to dość ulotne kategorii w świecie funduszy inwestycyjnych. Lider w jednym okresie może okazać się wielkim przegranym kolejnego okresu, dlatego osobiście nie napalam się na żaden konkretny fundusz jako „pewniaka”.

Uważam jednak, że warto zapoznać się z długoterminowymi wynikami głównych funduszy oferowanych przez towarzystwo, w którym chcemy prowadzić IKE. Jak poradziły sobie fundusz akcji, fundusz obligacji i fundusz stabilnego wzrostu przez ostatnie 2, 5 i 10 lat w porównaniu ze średnią dla całej grupy? Jak poradził się sobie fundusz z naturalnym benchmarkiem dla tej klasy funduszy? Czy zarządzający mają spójną filozofię inwestycyjną? Czy zespół jest stabilny? Nieocenionym narzędziem do badania funduszy jest serwis analizy.pl. W przeszłości próbowałem sprawdzać jakość zarządzania w funduszach zestawiając je z indeksem WIG oraz przeprowadzając symulacje prostych strategii typu uśrednianie.

5) dostęp do (i funkcjonalność) internetowego systemu transakcyjnego

Być może komuś wystarczy możliwość złożenia dyspozycji za pośrednictwem doradcy czy przez telefon. Mi nie wystarczy. W wersji minimum chciałbym mieć wgląd przez internet w stan mojego rachunku oraz możliwość składania dyspozycji (np. zamiany jednostek).

W wersji optimumchciałbym, żeby system transakcyjny dzięki automatyzacji nużących procesów pomagał mi w logiczny sposób zarządzać swoimi oszczędnościami. Chodzi na przykład o możliwość nowej procentowej realokacji środków za pomocą jednej dyspozycji czy możliwość ustawienia automatycznego równoważenia portfela (rebalancingu) z jakąś częstotliwością.

Program Pioneer IKE w Pekao - szczegóły

Sprawdźmy, jak poradził sobie z tymi kryteriami Program Pioneer IKE, jedyna umowa o indywidualne konto emerytalne, którą możemy zawrzeć w banku Pekao.

Nabywamy jednostki kategorii A, czyli ze zwykłą opłatą za zarządzanie. Fundusze TFI Pioneer Pekao nie należą do najtańszych – standardem w funduszach akcji jest stała opłata od aktywów na poziomie 3,5-4% w skali roku, Pioneer Stabilnego Wzrostu pobiera 3,25% aktywów rocznie tytułem zarządzania, a Pioneer Zrównoważony 4%. Wiele funduszy z oferty Pioneer Pekao TFI, szczególnie zagranicznych rynków, to fundusze funduszy, więc opłata za zarządzanie nie oddaje kosztów ponoszonych przez fundusze, do których trafiają oszczędności klientów.

Dla porównania w subfunduszach PKO Zabezpieczenia Emerytalnego dostępnych na rejestrach IKE i IKZE opłaty za zarządzanie w dwóch funduszach akcyjnych wynosi niecałe 2%. Na IKE Plus w NN Investment Partners TFI fundusz akcji polskich pobiera 2,7% od aktywów w skali roku, fundusz stabilnego wzrostu 1,9%, a fundusz zrównoważony 2,3%. Sam posiadam i polecam IKE Plus.

Niestety klienci posiadający Program Pioneer IKE ponoszą również jednorazowe opłaty manipulacyjne przy nabyciu jednostek. Mogą wynosić do 5% wpłaty w funduszach akcyjnych – szczegóły w tabeli opłat Pioneer Pekao TFI. Od 4 roku prowadzenia umowy opłaty manipulacyjne będą zmniejszane o 30%, od 6 roku o 60%, a od 8 roku nabycia będą zwolnione z opłat manipulacyjnych.

Jeśli dobrze rozumiem regulamin Programu Pioneer IKE, również przy konwersjach naliczana jest opłata za nabycie jednostek nowego funduszu. Towarzystwo stawia również dodatkowe warunki zrealizowania konwersji. Kwota transferu musi wynosić min. 2000zł.

Nie można odmówić IKE w TFI Pioneer Pekao wyrafinowania, jeśli chodzi o dostęp do funduszy. Klienci mogą wybierać spośród 25 funduszy, w tym kilkunastu reprezentujących niepolskie aktywa udziałowe lub dłużne. W ofercie znajdziemy też gotowe rozwiązania – fundusz stabilnego wzrostu oraz zrównoważony (chociaż nie ma funduszy cyklu życia).

Z regulaminu wynika jednak, że w jednym momencie klient może utrzymywać oszczędności w maksymalnie trzech funduszach.

Minimalna pierwszawpłata na każdy pojedynczy fundusz na IKE w Pioneer Pekao TFI wynosi 500zł, kolejne wynoszą 100zł.

Zamknięcie umowy przez wypłatę, wypłatę transferową lub zwrot przed 12 miesiącami od startu umowy kosztuje 100zł.

Nie czuję się na siłach, żeby oceniać jakość zarządzania we wszystkich funduszach z oferty TFI Pioneer Pekao. Widzę, że znajdują się w niej zarówno fundusze z wielkimi problemami (np. Pioneer Akcji Polskich), jak i fundusze z wyróżniającymi się ostatnio wynikami (np. Pioneer Dynamicznych Spółek).

Tak czy inaczej, największym problemem Programu Pioneer IKE są wysokie koszty utrzymywania oszczędności w funduszach – niekonkurencyjne opłaty stałe oraz niebanalne opłaty manipulacyjne za nabycia. To wielkie obciążenie dla rentowności inwestycji w dłuższym okresie.

Oszczędzanie na emeryturę Pekao opinie IKE
Dane aktualne w maju 2015

IKE w Pekao Pioneer TFI – opinia i podsumowanie

Za pośrednictwem banku Pekao założymy wyłącznie IKE z rejestrem funduszy inwestycyjnych Pioneer TFI. Można docenić bardzo szeroką dostępność funduszy, w tym rynków zagranicznych. Niektóre z nich wyróżniają się na tle konkurencji jakością zarządzania i niekonwencjonalną strategią, np. Pioneer Dynamicznych Spółek).

Jak dla mnie okolicznością negatywnie obciążającą Program Pioneer IKE są opłaty pobierane przez towarzystwo – standardowe, wysokie opłaty stałe od aktywów oraz opłaty manipulacyjne przy każdym nabyciu (w tym podczas konwersji).

Osobiście zdecydowałem się na prowadzenie IKE w formie rejestru funduszy inwestycyjnych na IKE Plus w ING TFI (wkrótce NN Investment Partners). Pisałem w szczegółach o motywach tej decyzji i najważniejszych parametrach umowyIKE Plus można założyć przez internet. Z kolei swoje IKZE prowadzę od 2012 w formie rachunku maklerskiego w BM BDM – je również można założyć przez internet.

Tutaj wszystkie artykuły o trzecim filarzeIKE oraz IKZE.


IKE w BZWBK – albo fundusze inwestycyjne, albo rachunek maklerski

$
0
0
W banku BZWBK nie założymy w 2015 IKE w formie rachunku oszczędnościowego (jak np. w PKO BP, mBanku czy Millennium), ale dwie inne spółki z grupy BZWBK mają w swojej ofercie indywidualne konta emerytalne. Chodzi o IKE powiązane z rejestrem funduszy inwestycyjnych w towarzystwie Arka BZWBK oraz IKE powiązane z rachunkiem maklerskim w domu maklerskim BZWBK.

To jest piąty artykuł z serii o umowach o indywidualne konto emerytalne dostępnych w 2015 w różnych instytucjach finansowych. W poprzednich opisałem sześć umów o IKE w grupie PKO BP, trzy w grupie mBanku, dwie w grupie PZUoraz jedną w grupie Pekao. Moim celem jest stworzenie kompleksowego przeglądu umów o IKE w 2015 (który będzie dostępny pod tą zakładką).

Czy warto założyćIKE z funduszami inwestycyjnymi Arka BZWBK lub z rachunkiem maklerskim w DM BZWBK. Jak wypadają te propozycje na tle konkurencji? Jakie mają opłaty i inne ważne parametry?

IKE BZWBK opinie czy warto
IKE w BZWBK

W grupie kapitałowejBZWBK (schemat) są dwie instytucje oferujące w 2015 roku umowy o indywidualne konto emerytalne. Pierwsza z nich to BZWBK Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych obsługujące fundusze Arka, a druga to dom maklerski BZWBK. Tak to wygląda na podsumowaniu:

a) IKE z rejestrem funduszy inwestycyjnych Arka BZWBK (dostawcą jest BZWBK TFI)

b) IKE z rachunkiem maklerskim (dostawcą jest DM BZWBK)

Dla przypomnienia, IKE może oferować pięć typów instytucji finansowych. Poza towarzystwami funduszy inwestycyjnych oraz domami maklerskimi są to: banki (w postaci rachunku oszczędnościowego), powszechne towarzystwa emerytalne (w postaci dobrowolnego funduszu emerytalnego) oraz ubezpieczyciele życiowi (w postaci ubezpieczeń na życie). Wybór instytucji finansowej dostarczającej IKE to kluczowa decyzja, między innymi dlatego, że determinuje w jakich aktywach będą nasze oszczędności i jakie będą od nich pobierane opłaty (więcej w tym przewodniku).


Wracając do grupy BZWBK, jest ona również właścicielem udziałów w Aviva Towarzystwie Ubezpieczeń na Życie SA, w której ofercie znajdziemy IKE powiązane z ubezpieczeniem na życie. Na stronie banku dostępna jest także oferta IKE z funduszami TFI KBC – to z kolei pozostałość po przejęciu Kredyt Banku przez BZWBK. Te dwie umowy opiszę jednak w osobnych artykułach traktując grupę Aviva oraz TFI KBC jako odrębne marki.

Przyjrzyjmy się umowom o IKE z grupy BZWBK w szczegółach:

a) IKE z rejestrem funduszy inwestycyjnych Arka BZWBK (dostawcą jest BZWBK TFI)

Jest to umowa o IKE powiązana z funduszami inwestycyjnymi Arka BZWBK zarządzanymi przez towarzystwo z grupy kapitałowej banku BZWBK. W poprzednim artykule napisałem, że (dla mnie) najważniejsze cechy tego typu umów to:

a) stałe opłaty za zarządzanie
b) inne opłaty (np. za nabycie, wstępna)
c) dostępność funduszy
d) jakość zarządzania i wyniki
e) dostęp do internetowego systemu transakcyjnego

a)

Jak wypada pod tymi względami IKE w BZWBK TFI? Na rejestrach IKE nabywamy zwykłe jednostki funduszy Arka o standardowych opłatach za zarządzanie. W funduszach akcyjnych zapłacimy 4% od aktywów rocznie za zarządzanie, w funduszu Arka BZWBK Stabilnego Wzrostu jest to 2,9% w skali roku, a w Arka BZWBK Obligacji Skarbowych to 1,7% wartości aktywów w skali roku.

To nie są opłatyodbiegające od średniej w polskich funduszach inwestycyjnych. Ale trzeba przypomnieć, że polskie fundusze należą do bardzo drogich na tle zachodnich odpowiedników, nie mówiąc o funduszach indeksowych czy ETF. Przygotowałem niedawno serię artykułów ilustrujących destrukcyjny wpływ stałych opłat na rentowność inwestycji – szczególnie polecam ten i ten.

IKE w BZWBK TFI wypada pod względem opłat gorzej niż IKE w PKO TFI z funduszami cyklu życia PKO Zabezpieczenia Emerytalnego oraz IKE Plus w NN Investment Partners TFI (które posiadam i polecam). Oba towarzystwa stworzyły specjalne jednostki funduszy dla rejestrów IKE o obniżonej opłacie za zarządzanie. W PKO TFI znajdziemy m.in. globalnie zdywersyfikowany fundusz akcji z opłatą poniżej 2% w skali roku, a na IKE Plus fundusz polskich akcji obciążony jest opłatą za zarządzanie rzędu 2,7% rocznie.

b)

Jeśli chodzi o inne opłaty, dobra wiadomość jest taka, że na IKE w BZWBK TFI nie zapłacimy opłaty wstępnej za założenie rejestru, ani opłat manipulacyjnych za nabycie. Jedynym dodatkowym kosztem mogą być opłaty za transfer jednostek z jednego funduszu do drugiego funduszy. Co ważne, naliczane są tylko wtedy, gdy transfer następuje przed upływem miesiąca od nabycia jednostek w pierwszym funduszu.

Dla porównania– na IKE w mSkarbiec w mBanku i na IKE Plus w NN TFI nie zapłacimy żadnych opłat manipulacyjnych. Na IKE z funduszami Pioneer Pekao oraz PZU będą zarówno opłaty za nabycie, jak i konwersję. Na IKE w PKO TFI nie ma opłat za nabycie, ale tylko dwie pierwsze zmiany sposobu inwestowania w roku są bezpłatne.

c)

Na IKE w BZWBK TFI mamy dostęp do 12 funduszy inwestycyjnych, w tym kilku które lokują całość lub część środków w aktywach zagranicznych (np. Arka BZWBK Obligacji Europejskich czy Arka BZWBK Platinum Dynamiczny). Do dyspozycji klientów jest również fundusz stabilnego wzrostu oraz fundusze Platinum Stabilny oraz Platinum Konserwatywny, które można uznać za „gotowe rozwiązania”. Nie ma natomiast funduszy cyklu życia (jak w PKO TFI i NN TFI).

d)

Fundusze Arka BZWBKmiały swój okres blasku w trakcie ostatniej dużej hossy na polskim rynku w latach 2005-2007. Towarzystwo wciąż jest ważnym i dużym graczem na rynku, ale jego flagowe fundusze trudno uznać za liderów w swoich kategoriach. Słabo na tle swoich naturalnych benchmarków oraz średnich dla swoich kategorii funduszy wypadają między innymi Arka BZWBK Akcji Polskich oraz Arka BZWBK Stabilnego Wzrostu. Trochę lepiej wypadają fundusze dłużne towarzystwa, np. Arka BZWBK Obligacji Skarbowych czy Arka BZWBK Obligacji Korporacyjnych.

Wśród funduszy BZWBK TFI dostępnych na rejestrze IKE nie znajdziemy funduszy o niekonwencjonalnej strategii inwestycyjnej i wyróżniających się wynikach w ostatnich latach (podobnych chociażby do Skarbiec Spółek Wzrostowych, Skarbiec Top Brands, Skarbiec Market Opportunities czy Pioneer Dynamicznych Spółek).


Minimalna pierwsza wpłata na IKE w BZWBK TFI wynosi 500zł, kolejne 100zł. Zamknięcie umowy przed upływem 12 miesięcy od jej podpisania – przez wykonanie zwrotu, wypłaty lub wypłaty transferowej – będzie nas kosztować do 2% umarzanej kwoty. Więcej w zestawieniu opłat na IKEw BZWBK TFI oraz w regulaminie.

Muszę przyznać, że w 2013 roku – podczas przenoszenia swojego indywidualnego konta emerytalnego z rachunku obligacji skarbowych w PKO BP – byłem blisko założenia IKE z funduszami Arka. Ostatecznie wybrałem jednak Legg Mason TFI, z którego rok później przeniosłem oszczędności na IKE Plus w NN TFI (więcej o przyczynach „przeprowadzki” oraz całym procesie). Do IKE Plus przekonały mnie obniżone opłaty za zarządzanie, dostęp do funduszy rynków zagranicznych oraz brak jakichkolwiek dodatkowych opłat (np. za nabycie jednostek czy zamiany). IKE Plus można założyć przez internet.

IKE w BZWBK TFI z funduszami Arka - opinie
Dane aktualne w czerwcu 2015

b) IKE z rachunkiem maklerskim (dostawcą jest DM BZWBK)

Jest to IKE powiązane z rachunkiem inwestycyjnym w domu maklerskim banku BZWBK. Możemy za jego pomocą samodzielnie nabywać udziałowe i dłużne papiery udziałowe na polskim rynku, a także certyfikaty inwestycyjne (w tym fundusze ETF).

Najważniejsze kryteria dla tego typu umów to moim zdaniem:

a) prowizja za transakcje (w tym minimalna)
b) opłata za prowadzenie konta
c) dostęp do internetowego systemu transakcyjnego (w tym notowań ciągłych z jedną ofertą)

Jak pod tym względem wypada IKE z rachunkiem inwestycyjnym w domu maklerskim BZWBK? Prowizja za wykonanie transakcji dotyczącej papierów udziałowych wynosi 0,39% jej wartości, ale nie mniej niż 5zł. Prowizja za wykonanie transakcji dotyczącej papierów dłużnych wynosi 0,19% jej wartości, ale nie mniej niż 5zł.

Dla porównania w domu maklerskim mBanku prowizje procentowe są identyczne jak w DM BZWBK, ale prowizja minimalna wynosi 3zł. W domu maklerskim BDM (gdzie od 2012 roku prowadzę IKZE powiązane z rachunkiem maklerskim) prowizja procentowa wynosi tyle samo co w DM BZWBK, ale prowizja minimalna dla transakcji na rynku akcji i długi jest wyższa – 5,95zł. W domu maklerskim BOŚ prowizje wynoszą kolejno 0,38% (akcje) i 0,19% (obligacje), a ich minimalna wysokość to w każdym przypadku 5zł.

Rachunek maklerski IKEw DM BZWBK jest prowadzony bezpłatnie, ale tylko wtedy, gdy wykonamy na nim co najmniej jedno zlecenie w miesiącu. Jeśli nie będziemy aktywni, miesięczna opłata za prowadzenie rachunku wyniesie 5zł. Rachunki inwestycyjne w DM BDM, DM mBanku oraz DM BOŚ są prowadzone bezpłatne, bez dodatkowych warunków (stan na 2 czerwca 2015).

Nie podoba mi się warunek zwolnienia rachunku maklerskiego IKE z opłat za prowadzenie. Dom maklerski promuje / wymusza w ten sposób aktywność i koszty, które nie są z reguły sprzymierzeńcami długoterminowego inwestora. To poważny minus tego produktu.

Nie ma za tożadnych opłat za dostęp do systemu transakcyjnego oraz notowań ciągłych z jedną ofertą – to jednak standard wśród dostawców rachunków maklerskich wszelkiego typu.

IKE rachunek maklerski BZWBK
Dane aktualne w czerwcu 2015

IKE w BZWBK – opinia i podsumowanie

W grupie BZWBK założymy IKE albo z funduszami inwestycyjnymi BZWBK Arka, albo z rachunkiem inwestycyjnym. Oba produkty nie są najgorsze, ale nie zasługują też na specjalne wyróżnienie.

Na IKE w BZWBK TFI nie podobają mi się standardowe, wysokie opłaty za zarządzanie w funduszach inwestycyjnych, które nie wyróżniają się jakością zarządzania, strategią czy wynikami. W tej ważnej kategorii niezmiennie podkreślam, że ukłon w stronę długoterminowych inwestorów wykonali obniżając stałe opłaty za zarządzanie dla rejestrów IKE tylko PKO TFI na IKE w Pakiecie Emerytalnym oraz NN TFI na IKE Plus.

Jeśli chodzi o IKE z rachunkiem maklerskim w DM BZWBK wielkim minusem jest zapis o warunkowym zwolnieniu z opłaty za prowadzenie rachunku. Nie chciałbym, żeby działała na mnie presja wykonywania transakcji tylko po to, żeby uniknąć dodatkowych kosztów. W ogóle nie jestem zwolennikiem częstego handlowania, a na rachunkach IKE czy IKZE, z bardzo długim horyzontem inwestycyjnym, duża aktywność jest raczej przejawem braku spójnego pomysłu na swoją inwestycję.

Swoje IKE prowadzę od połowy 2013 roku na rejestrze funduszy inwestycyjnych (obecnie na IKE Plus w NN Investment Partners TFI), a IKZE od 2012 roku na rachunku inwestycyjnym w DM BDM.

Tutaj wszystkie artykuły o trzecim filarzeIKE oraz IKZE.

IKE w ING (a od lipca 2015 Nationale Nederlanden) – Sposób na Przyszłość, dobrowolny fundusz emerytalny czy IKE Plus?

$
0
0
W ING Banku Śląskimnie założymy indywidualnego konta emerytalnego w formie depozytu bankowego (chociaż bank ma w ofercie IKZE). Również dom maklerski ING Securities z grupy kapitałowej banku nie posiada w ofercie rachunku inwestycyjnego powiązanego z IKE. W trzecim filarze oszczędzimy na emeryturę w zakładzie ubezpieczeń, powszechnym towarzystwie emerytalnym oraz towarzystwie funduszy inwestycyjnych z grupy. Wszystkie zmienią w lipcu tego roku nazwę na Nationale Nederlanden, żeby oddzielić się od biznesu bankowego ING.

To jest kolejny artykułz serii opisującej szczegóły oferty IKE w polskich instytucjach finansowych. Do tej pory opublikowałem ofertę grupy PKO BP, grupy mBank, grupy Pekao, grupy PZU oraz grupy BZWBK. Wszystkie artykuły mają się złożyć na przegląd indywidualnych kont emerytalnych w 2015 i będą dostępne w tej zakładce.

Czy warto założyćIKE w instytucjach finansowych z grupy Nationale Nederlanden (do niedawna ING)? Jakie warunki proponują ubezpieczyciel Nationale-Nederlanden (do niedawna ING Życie), Nationale-Nederlanden PTE (do niedawna ING PTE) oraz NN Investment Partners TFI (do niedawna ING TFI)?

IKE w Nationale Nederlanden oszczędzanie na emeryturęIKE w Nationale Nederlanden

IKE mogą występować w pięciu formach – depozytu bankowego, rachunku inwestycyjnego, rejestru funduszy inwestycyjnych, dobrowolnego funduszu emerytalnego oraz ubezpieczenia na życie z funduszem kapitałowym.

W instytucjach finansowych z grupy Nationale-Nederlanden znajdziemy następujące propozycje:

a) ubezpieczenie na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (powiązane z ubezpieczeniem ochronno-inwestycyjnym Sposób na Przyszłość)

b) dobrowolny fundusz emerytalny

c) rejestr funduszy inwestycyjnych

Wybór instrumentu finansowego, za pomocą którego obsługujemy oszczędności na indywidualnym koncie emerytalnym jest kluczowy. W tym poradniku podpowiadałem, jak wybrać IKE adekwatne do naszej wiedzy, celów i przekonań dotyczących gromadzenia kapitału.

Przyjrzyjmy się każdej umowie IKE z oferty instytucji z grupy Nationale-Nederlanden:

a) ubezpieczenie ochronno-inwestycyjne Sposób na Przyszłość z dodatkową umową o IKE

To IKE ma formę ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowy funduszem kapitałowym i jest dodatkiem do ubezpieczenia ochronno-inwestycyjnego Sposób na Przyszłość. Pisałem o tym produkcie w przeszłości (np. tutaj).

Czyli w praktyceoznacza to, że – żeby stać się właścicielem IKE w zakładzie ubezpieczeń Nationale-Nederlanden – musimy stać się również właścicielami dwóch innych ubezpieczeń – ochronnego oraz inwestycyjnego. Mam więc do czynienia z dość złożonym produktem typu „trzy w jednym”. Warto zaznaczyć, że większość instytucji finansowych nie uzależnia założenia IKE od posiadania innych produktów.

Minimalna składkamiesięczna w całym „trójpaku” Sposób na Przyszłość to 150zł, z czego 50zł to składka na ubezpieczeni ochronne, 50zł składka na ubezpieczenie inwestycyjne, a 50zł składka na ubezpieczenie inwestycyjne IKE.

Na obu ubezpieczeniachinwestycyjnych do dyspozycji klientów jest 24 funduszy inwestycyjnych z oferty NN Investment Partners TFI, w tym fundusze cyklu życia i fundusze rynków zagranicznych. Dla ścisłości należy dodać, że są to ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe, które lokują do 100% środków w fundusze inwestycyjne NN TFI (więcej informacji).

Struktura opłat, w tym opłat likwidacyjnych, jest w pakiecie Sposób na Życie dość skomplikowana. Składka na ubezpieczenie ochronne (min. 50zł miesięcznie) jest opłatą za to, że ubezpieczyciel przejmie na siebie ryzyko wypłaty świadczeń w razie zdarzenia ubezpieczeniowego (śmierci ubezpieczonego). Za dodatkowymi opłatami możemy ubezpieczyć się od innych zdarzeń.

Na ubezpieczeniu inwestycyjnym występuje opłata od składki w wysokości 50% składki w pierwszym roku polisy, a także opłaty za wypłatę środków przed końcem obowiązywania polisy. Ubezpieczyciel nie pobiera dodatkowych opłat za zarządzanie ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi, ale to nie oznacza, że są to fundusze „darmowe”. Towarzystwo obsługujące fundusze docelowe (czyli NN TFI) pobiera standardową opłatę za zarządzanie dla jednostek detalicznych funduszy (szczegóły tego procesu).

ubezpieczenie Sposób na Życie IKE Nationale Nederlanden
Dane aktualne w czerwcu 2015

b) dobrowolny fundusz emerytalny Nationale-Nederlanden

Ta umowa o IKE powiązana jest z dobrowolnym funduszem emerytalnym prowadzonym i zarządzanym przez Nationale-Nederlanden PTE (które zarządza również jednym z największych OFE).

Dobrowolny fundusz emerytalny to również fundusz inwestycyjny (więcej informacji). Nationale-Nederlanden PTE zdecydowało się na prowadzenie funduszu aktywnej alokacji, bez sztywnego benchmarku i jasnej alokacji między klasy aktywów. Na koniec 2014 roku na jego aktywa składały się w ok. 63% akcje, 13% depozyty bankowe, 12% obligacje korporacyjne, a 11% środki pieniężne (szczegóły).

Fundusz inwestuje w 100% w polskie aktywa i nie jest zdywersyfikowany geograficznie.

Pobiera 2% w skali roku stałej opłaty za zarządzanie (od aktywów), a jeśli roczna stopa zwrotu przekroczy 8% pobiera dodatkową, zmienną opłatę w wysokości 15% nadwyżki powyżej 8% zysku. Na swojej stronie internetowej Nationale-Nederlanden PTE deklaruje, że „jeśli będziesz dokonywać regularnych wpłat na konto (minimum 600 zł rocznie przez okres 5 kolejnych lat), obniżymy o 0,15 p.p. pobieraną od Ciebie opłatę za zarządzanie kapitałem. W przypadku utrzymania cyklicznych wpłat w następnych latach , uzyskasz obniżoną wartość opłaty za zarządzanie kapitałem aż o 0,6 p.p. w stosunku do początkowej wartości”.

Przy zakładaniurejestru towarzystwo pobierze jednorazową opłatę w wysokości 80zł od pierwszej składki. Kolejne składki nie będą obciążone tego typu opłatami.

Stopa zwrotu funduszu w 2013 wyniosła prawie 60%, ale w 2014 fundusz stracił na wartości 0,73% (więcej). Ze sprawozdań wynika, że zarządzający mocno „mieszają” w strukturze aktywów.

Nationale Nederlanden dobrowolny fundusz emerytalny
Dane aktualne w czerwcu 2015

c) IKE Plus w NN TFI

To umowa o IKEpowiązana z rejestrem funduszy inwestycyjnych. Posiadam i polecam IKE Plus wszystkim, którzy czują się komfortowo oszczędzając w funduszach inwestycyjnych oraz mają pomysł na gromadzenie w ten sposób kapitału.


To, co skłoniło mniedo przeniesienia swoich oszczędności emerytalnych do IKE Plus w NN TFI (wtedy jeszcze ING TFI), to:

- obniżone opłaty za zarządzanie na rejestrach IKE (specjalna jednostka K tańsza o ok. 25% od standardowych jednostek dla klientów detalicznych – zobacz tabelę opłat)
- żadnych opłat za założenie IKE
- żadnych opłat za nabycie i zamianę jednostek (zobacz regulamin IKE Plus)
- dostęp do różnych klas aktywów, w tym funduszy rynków zagranicznych (chcę, żeby moje oszczędności w trzecim filarze pracowały częściowo poza granicami Polski), łącznie 21 różnych funduszy, w tym sześć cyklu życia
- przyzwoita jakość zarządzania
- dostęp do (względnie) funkcjonalnego systemu transakcyjnego przez internet

Nie widzę w tej chwili konkurenta dla IKE Plus w NN TFI, jeśli chodzi o IKE powiązane z funduszami inwestycyjnymi. Mam również bardzo dobrą opinię o IKE w PKO TFI z funduszami cyklu życia PKO Zabezpieczenia Emerytalnego(również mają wyraźnie obniżoną opłatę za zarządzanie i dają dostęp do rozsądnego, gotowego rozwiązania) oraz IKE w Union Investment TFI, Legg Mason TFI oraz KBC TFI ze względu na wyróżniającą się i trwałą jakość zarządzania.

IKE Plus w NN TFI można założyć przez internet. Pierwsza wpłata wynosi 50zł, kolejne również 50zł.

IKE Plus Nationale Nederlanden TFI opinie
Dane aktualne w czerwcu 2015

IKE w Nationale-Nederlanden – opinia i podsumowanie

1. Jeśli chodzi o pakiet Sposób na Przyszłość z dodatkową umową o IKE, jestem do całości sceptycznie nastawiony. Szczególnie jeśli IKE uznamy za punkt wyjścia i główny powód, żeby zdecydować się na kompletny pakiet ubezpieczeń Sposób na Przyszłość w zakładzie ubezpieczeń Nationale-Nederlanden. Jeśli poszukujemy tylko lub głównie indywidualnego konta emerytalnego, żeby gromadzić długoterminowego oszczędności, są tańsze i prostsze sposoby – choćby IKE Plus w NN TFI.

Nie jestem też do końca przekonany do łączenia ubezpieczeń ochronnych z ubezpieczeniami inwestycyjnymi. Nie oceniam natomiast części ochronnej tego pakietu (szczegółowe OWU), ponieważ w ogóle się na tym nie znam.

2. Jeśli chodzi o dobrowolny fundusz emerytalny w Nationale-Nederlanden PTE, wydaje mi się, że to interesująca propozycja dla klientów gotowych zaufać towarzystwu, które stawia na bardzo agresywną politykę inwestycyjną (aktywna alokacja, duża rotacja papierów wartościowych, koncentracja na polskim rynku). Wyniki będą na pewno zmienne, ale towarzystwo ma dużo doświadczenia i proponuje w miarę uczciwą strukturę opłat za zarządzanie.

3. IKE Plus w NN TFI to umowa, którą sam posiadam i polecam na tej stronie internetowej. Nie jestem wobec niej bezkrytyczny, ale uważam, że nie ma w tej chwili lepszej kompleksowej propozycji wśród IKE oferowanych przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych w Polsce. IKE Plus można założyć przez internet.

Tutaj wszystkie artykuły o trzecim filarzeIKE oraz IKZE.

IKE w Idea Banku – konto Tax Free V w jednym z trzech wariantów

$
0
0
W ofercie Idea Bankuznajdziemy indywidualne konto emerytalne w formie depozytu bankowego w trzech wariantach. Chodzi o konto Tax Free V z oprocentowaniem opartym (poza okresami promocyjnymi) o WIBOR 3M, które można tymczasowo podwyższyć zakładając konto osobiste w Idea Banku lub podpisując dodatkową umowę o ubezpieczenie na życie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi ze składką regularną (tzw. polisę inwestycyjną).


Czy konto Tax Free V w Idea Banku to interesująca umowa o indywidualne konto emerytalne? Jakie oprocentowanie w trzech wariantach tego rachunku proponuje Idea Bank? Co trzeba zrobić, żeby uczestniczyć w promocyjnym oprocentowaniu?

IKE Tax Free V w Idea Banku - opinia
IKE to nie tylko depozyty bankowe

Przy okazji chciałbym zaznaczyć, że indywidualne konto emerytalne może być powiązane z pięcioma instrumentami finansowymi – depozytem bankowym, funduszem inwestycyjnym, ubezpieczeniem na życie, rachunkiem maklerskim oraz dobrowolnym funduszem emerytalnym. Idea Bank proponuje swoim klientom tylko pierwszą z tych form oszczędzania.

Decyzja o tym, w jakiej instytucji prowadzić indywidualne konto emerytalne, jest kluczowa. Od niej zależy między innymi:
- w jakich klasach aktywów utrzymywane będą oszczędności
- jakie będą opłaty
- jaki będą możliwe do osiągnięcia stopy zwrotu
- czy kapitał będzie „bezpieczny” i „gwarantowany”
- czy nasze oszczędności będą zdywersyfikowane geograficznie


Jeśli chodzi o rachunki oszczędnościowe, pozwalają one na utrzymywanie oszczędności w depozytach bankowych (zobowiązanie dłużne banku wobec deponenta). Opłaty za prowadzenie konta nie są zazwyczaj pobierane. Stopy zwrotu są stosunkowo niskie i ograniczone, ale „bezpieczne” i „gwarantowane”. Środki do wysokości 100 tysięcy euro podlegają państwowej ochronie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, więc nie trzeba się martwić o nominalną wartość kapitału i zysków.

Depozyty bankowe są jednak wystawione na ryzyko inflacji oraz dewaluacji złotówki – ich nominalna wartość może w niektórych okolicznościach rosnąć, mimo że ich siła nabywcza w Polsce lub zagranicą spada. Depozyty bankowe powiązane z IKE są prowadzone w złotówkach i są częścią polskiego systemu bankowego, więc nie ma mowy o dywersyfikacji geograficznej.

Jak wypada konto Tax Free V powiązane z IKE w Idea Banku?

Konto Tax Free Vwystępuje w trzech wariantach - „czystym”, z kontem osobistym w Idea Banku oraz z ubezpieczeniem na życie z UFK (tzw. polisą inwestycyjną). W każdej z wersji bank przygotował dla klientów promocyjne oprocentowanie, którego warunki różnią się jednak znacznie w zależności od pakietu, jaki wybierzemy.

We wszystkich przypadkach podstawowym oprocentowaniem (poza okresami promocji) jest na IKE w Idea Banku WIBOR 3M (stawka, po jakiej banki pożyczają sobie pieniądze na okres 3 miesięcy). Wynosi ona w tej chwili ok. 1,7% w skali roku. We wszystkich przypadkach konto jest prowadzone bezpłatnie (tabela opłat, prowizji i oprocentowania). A jak wygląda oprocentowanie konta Tax Free V w okresach promocyjnych?

a) IKE Tax Free V w Idea Banku – wariant pierwszy

W tym wariancie nie musimy wiązać się z bankiem żadnymi innymi umowami. To „czyste” indywidualne konto emerytalne. W tym sensie jest podobne do IKE w PKOBP czy Millennium Banku, które również mogą być niezależnymi rachunkami.

Nawet w tym wariancie Idea Bank proponuje promocyjne oprocentowanie – 2,89% w pierwszym roku funkcjonowania konta Tax Free V. W kolejnych latach wskakuje standardowe oprocentowanie oparte o WIBOR 3M (regulamin IKE w IdeaBanku).

Są to wartości netto(działa tarcza podatkowa IKE), więc te 2,89% w skali roku odpowiada standardowemu oprocentowaniu na rachunku oszczędnościowym w wysokości ok. 3,6% rocznie brutto.

b) IKE Tax Free V w Idea Banku – wariant drugi

W tym wariancie konto IKE Tax Free V otrzymujemy w pakiecie z kontem osobistym w Idea Banku. Dla klientów gotowych na taki deal bank podwyższa w pierwszym roku oprocentowanie indywidualnego konta emerytalnego do 3,29% rocznie (odpowiednik ok. 4,1% brutto na standardowym rachunku oszczędnościowym).

Konto osobiste, które otrzymujemy w pakiecie, może być darmowe jeśli:
- co miesiąc wpłynie na nie 1 tysiąc złotych
- co miesiąc wykonamy 400zł w transakcjach bezgotówkowych kartą

W kolejnych latachoprocentowanie konta IKE Tax Free V jest powiązane zgodnie w z regulaminem ze stawką WIBOR 3M.

c) IKE Tax Free V w Idea Banku – wariant trzeci

W tym wariancie Idea Bank jest gotowy podnieść promocyjne oprocentowanie rachunku oszczędnościowego IKE do 10% w pierwszym roku (odpowiednik ok. 12,9% na standardowym rachunku) oraz 3,29% w drugim i trzecim roku (odpowiednik 4,1%). Warunek? Podpisanie dodatkowej umowy o ubezpieczenie na życie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi ze składką regularną (tzw. polisa inwestycyjna).

Promocyjne oprocentowanie w tym wariancie IKE Tax Free V w Idea Banku dotyczy wyłącznie limitu wpłat z roku, w którym klient podpisał umowę (w 2015 jest to 11 877zł). W kolejnych latach (oraz dla nadwyżki ponad limit z pierwszego roku) wskakuje WIBOR 3M.

Konto Tax Free V w Idea Banku - czy warto
Dane aktualne w czerwcu 2015

IKE w Idea Banku – opinia i podsumowanie

Zaczynając od końca, nie robi na mnie wrażenia trzeci wariant konta Tax Free V. Ceną, jaką zapłacimy za krótkoterminowe, gwarantowane oprocentowanie naszego rachunku IKE (10% w pierwszym roku), będzie długoterminowa, droga, skomplikowana i ryzykowna umowa o ubezpieczenie na życie z UFK ze składką regularną.

W długim okresie to głównie od niej będzie zależeć, czy cały pakiet będzie rentowny. Sam prowadzę tego typu umowę (szczegóły) i – mimo że nie jestem histerycznym krytykiem tzw. polis inwestycyjnych – uważam je za jeden z najdroższych i nieelastycznych sposobów oszczędzania za pomocą funduszy inwestycyjnych.

To na pewno nie są przyjazne rozwiązania dla osób o nieustabilizowanej sytuacji finansowej oraz niskiej wiedzy dotyczącej oszczędzania w tzw.ryzykownych klasach aktywów.

Konto Tax Free V w wersji drugiej (z kontem osobistym) też nie zachwyca. Idea Bank każe jego właścicielom co miesiąc skakać przez płotki (1 tysiąc złotych wpływów, 400zł bezgotówkowych transakcji) przy dość przeciętnym dodatkowym wynagrodzeniu i to tylko w pierwszym roku.

„Czyste” IKE w Idea Banku broni się wyłącznie w pierwszym, promocyjnym roku. Jego podwyższone oprocentowanie daje klientowi niewielką premię ponad standardowe depozyty bankowe w tej chwili. Wypada też OK w porównaniu z bezpośrednią konkurencją (np. bankiem Millennium, PKO BP czy mBankiem). Tylko co potem? Utrzymywanie długoterminowych oszczędności emerytalnych na rachunku, którego oprocentowanie jest równe stawce, po jakiej banki pożyczają sobie pieniądze na 3 miesiące?

Osobiście zdecydowałem się na prowadzenie IKE w formie rejestru funduszy inwestycyjnych na IKE Plus w ING TFI (wkrótce NN Investment Partners). Pisałem w szczegółach o motywach tej decyzji i najważniejszych parametrach umowyIKE Plus można założyć przez internet. Z kolei swoje IKZE prowadzę od 2012 w formie rachunku maklerskiego w BM BDM – je również można założyć przez internet.

Tutaj wszystkie artykuły o trzecim filarzeIKE oraz IKZE.

IKE w Aviva – do emerytury przez ubezpieczenie inwestycyjne?

$
0
0
Aviva to międzynarodowa grupa kapitałowa, która w Polsce prowadzi działalność ubezpieczeniową i zarządza funduszami inwestycyjnymi oraz emerytalnymi, w tym jednym z największych OFE. Umowę o indywidualne konto emerytalne oferuje jednak tylko jedna instytucja z grupy – Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie. Czyli Aviva proponuje klientom IKE powiązane z ubezpieczeniem na życie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi (tzw. polisę inwestycyjną).

To jest kolejny artykuł w serii opisującej szczegóły umów o indywidualne konto emerytalne dostępnych w 2015 roku w różnych instytucjach finansowych. Wcześniej ukazały się m.in. omówienia IKE w grupie PKO BP, mBanku, Pekao SA, BZWBK, PZU, Idea Banku i Nationale-Nederlanden. Wszystkie są dostępne w tej zakładce.

Jakie warunki proponuje na indywidualnym koncie emerytalnym Aviva? Jak wypada w porównaniu z innymi polisami inwestycyjnymi? Jak wypada w porównaniu z innymi formami oszczędności? Czy warto założyć IKE w towarzystwie ubezpieczeń Aviva?

Oszczędzanie na emeryturę Aviva IKE
Ogólne wprowadzenie

IKE mogą występowaćw pięciu różnych formach. Aviva proponuje tylko jedną z nich – ubezpieczenie na życie. Inne możliwości to – rachunek oszczędnościowy w banku, rachunek maklerski, rejestr funduszy inwestycyjnych oraz dobrowolny fundusz emerytalny. Więcej w artykule o IKE w grupie PKO, gdzie dostępne są wszystkie rodzaje IKE.

Decyzja o wyborze formy IKE jest kluczowa – od niej zależy w jakich aktywach utrzymywane będą nasze oszczędności, jakie będą koszty, jakie będą możliwe stopy zwrotu z kapitału, a także różne rodzaje ryzyk działających na nasz kapitał. Więcej w tym przewodniku.

W grupie Aviva oprócz zakładu ubezpieczeń na życie działają również towarzystwo funduszy inwestycyjnych Aviva Investors oraz powszechne towarzystwo emerytalne Aviva BZWBK (obsługujące OFE), ale nie oferują one umów o indywidualne konto emerytalne. IKE znajdziemy tylko w ofercie ubezpieczyciela.

Przy okazji – warto wiedzieć, że w zakładach ubezpieczeń otworzono do końca grudnia 2014 zdecydowanie najwięcej indywidualnych kont emerytalnych (prawie 70% wszystkich). Na ubezpieczeniach na życie znajduje się ok. 38% wszystkich oszczędności zgromadzonych na IKE.

Z drugiej strony, ubezpieczyciele życiowi mają najniższy wskaźnik „aktywnych” IKE, czyli takich, na które wpłynęły w danym roku jakieś oszczędności. W 2014 wynosił on zaledwie 26%, podczas gdy na IKE w bankach jest to 70%, a na rachunkach maklerskich prawie 60%. Na przeciętne IKE u ubezpieczyciela wpływa też co roku najmniej oszczędności – w 2014 było to 2,8 tysiąca złotych przy 8,6 tysiąca złotych na rachunkach maklerskich i 5,2 tysiąca złotych na dobrowolnych funduszach emerytalnych (źródło).

W zakładach ubezpieczeń IKE jest powiązane z ubezpieczeniem na życie, najczęściej z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi. W niektórych przypadkach jest częścią większego pakietu ubezpieczeń, w tym ochronnych (tak jest np. w Nationale-Nederlanden).

Uważam ubezpieczenia inwestycyjne za kosztowny, skomplikowany i nieefektywny sposób gromadzenia oszczędności – napisałem o nich (w tym o własnym, niepowiązanym z IKE) wiele krytycznych artykułów. IKE w Aviva działa jednak na innych, korzystniejszych zasadach, które zbliżają ten produkt do "czystego" rejestru funduszy inwestycyjnych. 

Osobiście korzystam z IKE Plus w NN TFI (kiedyś ING TFI) – to umowa oparta o rejestr funduszy inwestycyjnych. Opisałem kiedyś w szczegółach jej zaletyi wady, a także proces przenoszenia IKE od innego dostawcy. IKE Plus można założyć przez internet.

Jakie warunki proponuje na IKE Aviva?

IKE w Aviva jest powiązane z ubezpieczeniem na życie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi. To tzw. polisa inwestycyjna bez cech ubezpieczenia ochronnego, w którym ubezpieczyciel przejmuje na siebie jakieś ryzyka. To narzędzie do gromadzenia oszczędności, a nie klasyczne ubezpieczenie.

Suma ubezpieczenia na wypadek śmierci właściciela IKE jest symboliczna i wynosi 3% wartości rachunku (min. 100zł). Spadkobiercy otrzymują więc w razie śmierci właściciela 103% zgromadzonych środków. W Aviva można oczywiście dodatkowo ubezpieczyć się od innych ryzyk (np. zdrowotnych), ale potrzebne będą do tego kolejne umowy.

Aviva daje swoim klientom możliwość zdecydowania, czy składki na IKE mają być regularne (np. miesięczne, kwartalne, półroczne lub roczne) czy dowolne. W pierwszym przypadku minimalna miesięczna składka wynosi 300zł. W drugim przypadku pierwsza składka musi wynieść co najmniej 3,6 tysiąca złotych.

Składki są alokowanew ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe prowadzone przez firmę inwestycyjną z grupy Aviva. Do dyspozycji klienta jest 13 funduszy o różnych strategiach i poziomie ryzyka, w tym – co ciekawe – fundusz gwarantujący zysk (Aviva Gwarancji Zysku UFK – w bieżącym kwartale gwarantuje 1,25% w skali roku). Co najmniej jeden z funduszy lokuje środki klientów w aktywa zagraniczne (Aviva Międzynarodowy UFK) – dywersyfikacja geograficzna jest na IKE w Aviva możliwa.

Do dyspozycji klienta jest 12 bezpłatnych zmian alokacji oszczędności między fundusze w roku. Bez ograniczeń można zmieniać decyzję o tym, do jakich funduszy trafią środki z kolejnych składek.

Ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe na IKE w Aviva są trochę nietypowe. Na wielu polisach inwestycyjnych zakłady ubezpieczeń pobierają dodatkową warstwę opłat przez umarzanie drobnej części jednostek z konta klienta (więcej o szczegółach tego procesu oraz jego wpływie na rentowność inwestycji w długim okresie). W Aviva opłaty dla ubezpieczyciela są wliczone w wycenę jednostek – na IKE w Aviva nie ma dodatkowego umarzania jednostek.

Czyżby Aviva oferowała na swoim IKE „tanie” ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe – z jedną warstwą opłat za zarządzanie? Nie do końca. Na aktywa ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych Aviva nie składają się bazowe aktywa (akcje czy obligacje), tylko jednostki innych funduszy inwestycyjnych.

Jak wynika ze sprawozdania finansowego Aviva Spółek Dywidendowych UFK, prawie 100% jego aktywów to jednostki innych funduszy inwestycyjnych, a nie akcje spółek dywidendowych. Tak więc ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe na IKE Aviva to typowe fundusze funduszy – polecam tekst opisujący, jakie to ma przełożenie na koszty ich funkcjonowania.

Niestety sprawozdania finansowe ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych zawierają znacznie mniej informacji niż sprawozdania finansowe funduszy inwestycyjnych. Nie znalazłem dokumentu, który wyjaśniałby w szczegółach, co jest w portfelach UFK z oferty Aviva i jakie są łączne koszty pobierane z oszczędności klientów. Na dodatek strona internetowa może wprowadzać w błąd pokazując, że np. na aktywa Aviva Spółek Dywidendowych UFK składają się w 90% akcje, podczas gdy w rzeczywistości na koniec 2014 były to w 100% jednostki innych funduszy inwestycyjnych.

Aviva Spółek Dywidendowych opinie

Nie wiem, jak sprawdzić, jakie to dokładnie fundusze, więc nie jestem w stanie nawet oszacować wszystkich kosztów obciążających oszczędności klientów tego i innych funduszy z oferty Avivy. 

Dlatego sprawdziłem, jak wypadają ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe dostpne na IKE Aviva w porównaniu z funduszami inwestycyjnymi Legg Mason, Union Investment oraz Aviva Investors TFI. Pod lupę wziąłem fundusze akcji uniwersalne, fundusze pieniężne / gotówkowe oraz stabilnego wzrostu. Poniżej zestawienie stóp zwrotu za ostatni miesiąc, rok oraz trzy lata (na dzień wyceny 18 czerwca 2015r).

Aviva IKE - czy warto
Dane aktualne w czerwcu 2015

Okazuje się, że ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe na IKE Aviva osiągają porównywalne wyniki do „zwykłych” funduszy inwestycyjnych. Przypominam, że wszystkie opłaty za zarządzanie są wliczone w cenę jednostek (oraz notowania), a towarzystwo nie umarza klientowi co miesiąc drobnej części jednostek, żeby pokryć jakieś dodatkowe koszty.

A co z opłatami likwidacyjnymi, które są plagą polis inwestycyjnych? Tutaj też pozytywne zaskoczenie – na rachunku IKE Aviva pobierze taką opłatę wyłącznie w przypadku zwrotu, wypłaty lub wypłaty transferowej środków przed upływem 12 miesięcy od podpisania umowy. Będzie to kosztować maksymalnie 500zł.

Jest jednak opłata dystrybucyjna w wysokości 160zł („za założenie konta”). Nie wynika to jasno z tabeli opłat, regulaminu IKE w Aviva czy OWU, ale na infolinii konsultantka potwierdziła mi, że jest to jednorazowy, a nie regularny, np. coroczny, koszt. Jest ona pobierana w ratach przez pomniejszenie wpłacanych składek o 4%. Opłata dystrybucyjna to z pewnością nieprzyjemna cecha IKE w Aviva.

IKE w Aviva – opinia i podsumowanie

IKE w Aviva jest powiązane z ubezpieczeniem na życie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi. Nie jest to jednak „typowa” polisa inwestycyjna z szeregiem restrykcji oraz wysokimi, dodatkowymi kosztami w stosunku do bezpośredniej inwestycji w fundusze.

Do dyspozycji klientów jest 13 ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych, których wyniki – po uwzględnieniu wszystkich opłat – są zbliżone do wyników funduszy oferowanych przez czołowe TFI. Wśród funduszy znajduje się fundusz gwarantowany ze znaną z wyprzedzeniem stopą zwrotu (oczywiście bardzo niską), a także fundusz aktywów międzynarodowych (ważny w kontekście dywersyfikacji geograficznej).

W umowie możemy zadeklarować stałą częstotliwość składek lub postawić na całkowitą dowolność.

Opłata za wycofanieoszczędności przed upływem 12 miesięcy od podpisania umowy jest w normie. Nie ma mowy o opłatach likwidacyjnych, z którymi muszą się przez lata liczyć właściciele niektórych polis inwestycyjnych. Na IKE w Aviva występuje za to (prawdopodobnie) jednorazowa opłata dystrybucyjna w wysokości 160zł.

Muszę przyznać, że jak na ubezpieczenie na życie IKE w Aviva prezentuje się naprawdę przyzwoicie. Podoba mi się bardziej niż IKE z pakietem Sposób na Życie w Nationale-Nederlanden oraz IKE w PZU Życie. Warunki w zakładzie ubezpieczeń Aviva wydają się też lepsze niż warunki w niektórych TFI, np. w naszpikowanymi opłatami IKE w PZU TFI czy w Pioneer Pekao TFI.

Osobiście zdecydowałem się na prowadzenie IKE w formie rejestru funduszy inwestycyjnych na IKE Plus w ING TFI (wkrótce NN Investment Partners). Pisałem w szczegółach o motywach tej decyzji i najważniejszych parametrach umowyIKE Plus można założyć przez internet. Z kolei swoje IKZE prowadzę od 2012 w formie rachunku maklerskiego w BM BDM – je również można założyć przez internet.

Tutaj wszystkie artykuły o trzecim filarzeIKE oraz IKZE.

IKE w Banku Millennium – albo (niezły) depozyt, albo (słabe) fundusze inwestycyjne

$
0
0
W ofercie Banku Millennium znajdują się dwie umowy o indywidualne konto emerytalne. Pierwsza z nich powiązana jest z rachunkiem oszczędnościowym, a jej dostawcą jest bank. Druga powiązana jest z rejestrem funduszy inwestycyjnych, a jej dostawcą jest Millennium TFI, spółka zależna banku. W tej drugiej umowie bank występuje w roli pośrednika. W obu przypadkach rachunek IKE może być widoczny w systemie transakcyjnym, jeśli ktoś posiada konto w Banku Millennium.


Jakie oprocentowanieoraz inne warunki proponuje Bank Millennium na IKE powiązanym z rachunkiem oszczędnościowym? Jak wypada IKE z funduszami inwestycyjnymi Millennium TFI w porównaniu z liczną konkurencją? Czy warto wiązać się z Bankiem Millennium umową o IKE?

IKE w Millennium – depozyt albo fundusze

W skład grupy kapitałowej Banku Millennium wchodzą trzy instytucje, które mogą zgodnie z ustawą oferować indywidualne konta emerytalne – bank, towarzystwo funduszy inwestycyjnych oraz dom maklerski. Faktycznie IKE oferują tylko bank (w formie rachunku oszczędnościowego) oraz TFI (w formie rejestru funduszy inwestycyjnych). W domu maklerskim Millennium nie założymy IKE, chociaż – co ciekawe – założymy IKZE.

Dla przypomnienia: IKE mogą występować w powiązaniu z pięcioma narzędziami finansowymi – depozytami bankowymi, funduszami inwestycyjnymi, rachunkami maklerskimi, ubezpieczeniem na życie oraz dobrowolnymi funduszami emerytalnymi. Więcej informacji w tekście o IKE w grupie PKO BP.

Decyzja o wyborze formy indywidualnego konta emerytalnego jest kluczowa. Od niej zależy, w jakiej klasie aktywów utrzymywane będą nasze oszczędności, jakie ryzyka i koszty będą na nie działać oraz jakie będą potencjalne stopy zwrotu w krótkim i długim okresie. Więcej w tym poradniku.

Tak wyglądapodsumowanie oferty IKE w Banku Millennium:

a) depozyt bankowy w formie rachunku oszczędnościowego (dostawcą jest Bank Millennium)

b) rejestr funduszy inwestycyjnych (dostawcą jest Millennium TFI)

Przyjrzyjmy się tym umowom w szczegółach i spróbujmy porównać to IKE z tej samej klasy oferowanych przez inne instytucje.

a) Lokata IKE w Bank Millennium

To IKE jest powiązane z rachunkiem oszczędnościowym w Banku Millennium. Znam je z autopsji – jakiś rok temu zdecydowaliśmy się założyć IKE w Banku Millennium mojej żonie, która poszukiwała prostego, praktycznego i przewidywalnego sposobu na regularne oszczędzanie z myślą o naszych małych dzieciach. Napisałem o tym kiedyś cały artykuł.

Oprocentowanie rachunkuIKE w Banku Millennium jest zmienne – ustalane decyzją banku. W chwili pisania tego tekstu wynosi 3% w skali roku (odpowiednik ok. 3,7% na zwykłej lokacie) i jest wyższe niż w konkurencyjnych bankach komercyjnych, np. na IKE w PKO BP, mBanku czy Idea Banku.

Śledzę ten rynek od 2012 roku i przez cały ten okres Bank Millennium wyróżniał się względnie atrakcyjnym oprocentowaniem na lokacie IKE, choć oczywiście nie oparło się one ostatnim obniżkom. Gdy zakładaliśmy to konto żonie rok temu oprocentowanie wynosiło 4% w skali roku. W każdym razie trzeba się od razu nastawić, że obecne oprocentowanie nie jest wyryte w kamieniu, ale nawet po zmianach IKE w Banku Millennium konsekwentnie wygrywa z bezpośrednią konkurencją.

Oszczędzanie można rozpocząć od 100zł. Odsetki są kapitalizowane (dopisywane do rachunku) raz w roku (regulamin)

Jak każdy depozyt bankowy, IKE w Banku Millennium podlega pod Bankowy Fundusz Gwarancyjny – nominalna wartość kapitału oraz odsetek są objęte gwarancjami państwa. Właściciele depozytu nie otrzymują jednak żadnych gwarancji utrzymania lub wzrostu realnej wartości swoich oszczędności.

Jak wszyscy inni deponenci (również poza IKE) są wystawieni między innymi na ryzyko inflacji oraz dewaluacji złotówki. Możliwe jest, że nominalna wartość ich oszczędności będzie rosła, ale ich realna wartość – w postaci siły nabywczej pieniędzy w Polsce i zagranicą – będzie spadać.

oprocentowanie IKE Millennium
Dane aktualne w czerwcu 2015

b) IKE z funduszami inwestycyjnymi Millennium TFI

To IKE jest powiązane z rejestrem funduszy inwestycyjnych zarządzanych przez Millennium TFI. W artykule o IKE z funduszami Pekao Pioneer TFI opisałem, co uważam za najważniejsze dla tego typu produktów (np. poziom opłat, dostęp do różnych klas aktywów, jakość zarządzania). Od 2013 roku utrzymuję prywatne oszczędności właśnie na IKE z funduszami inwestycyjnymi (IKE Plus w NN TFI).

Do naszej dyspozycji na IKE z funduszami Millennium jest sześć subfunduszy reprezentujących różne klasy aktywów i poziomy ryzyka. Żaden z nich nie lokuje środków klientów głównie lub wyłącznie w zagraniczne aktywa, więc osiągnięcie dywersyfikacji geograficznej na IKE w Millennium TFI jest w tej chwili niemożliwe. Dla mnie to spory minus, ponieważ:

a) chcę, żeby część moich oszczędności na IKE była ulokowana poza Polską, a nie jak środki z ZUS i OFE (a nawet w polskim systemie bankowym) była uzależniona głównie od kondycji polskiej gospodarki i państwa (więcej),

b) chcę uczestniczyć we wzroście globalnej gospodarki i/lub jej różnych segmentów

Na rejestrze IKE w Millennium TFI nabywamy zwykłe detaliczne jednostki funduszy o standardowej opłacie za zarządzanie. To kolejny minus. Stałe opłaty od aktywów to potężna korozyjna siła zmniejszająca rentowność naszych inwestycji. Obniżone opłaty na rejestrach powiązanych z tzw. tzrecim filarem (IKE i IKZE) to główny powód, dla którego przeniosłem się do IKE Plus w NN TFI (więcej o przeniesieniu IKE) oraz utrzymuję dobrą opinię o IKE w PKO TFI z funduszami cyklu życia PKO Zabezpieczenia Emerytalnego.

Najgorsze w funduszachMillennium TFI jest to, że wysokie opłaty za zarządzanie (np. 4% w skali roku od aktywów funduszy akcyjnych) nie są w ogóle uzasadnione wynikami. Jakość zarządzania w tym towarzystwie jest (mocno) poniżej rynkowej przeciętnej. Poniżej długoterminowe wyniki dla funduszu Millennium Akcji, Millennium Stabilnego Wzrostu oraz Millennium Depozytowy na tle bezpośredniej konkurencji. Wszystkie wypadają w długim okresie zdecydowanie gorzej niż średnia dla swojej klasy, czyli uniwersalnych funduszy akcji, funduszy stabilnego wzrostu oraz funduszy gotówkowych i pieniężnych (wykresy z analizy.pl).

Millennium Akcji opinie
Millennium Akcji na tle średniej dla uniwersalnych funduszy akcji
Millennium Stabilnego Wzrostu
Millennium Stabilnego Wzrostu na tle średniej dla funduszy stabilnego wzrostu
Millennium Depozytowy
Millennium Depozytywy na tle średniej dla funduszy gotówkowych i pieniężnych

Na plus IKE w Millennium TFI trzeba zapisać całkowity brak opłat manipulacyjnych (za nabycie i zamianę) oraz wygodną integrację z kontem osobistym w Banku Millennium (cały regulamin). Jak dla mnie jest to jednak trochę mało, żeby dobrze ocenić całość.

IKE z funduszami Millennium opinie
Dane aktualne w czerwcu 2015

Gdyby podzielić ofertę IKE różnych towarzystw funduszy inwestycyjnych na cztery ćwiartki (bardzo dobre, dobre, słabe i bardzo słabe), umieściłbym IKE w Millennium TFI w trzeciej ćwiartce. Jest słabe ze względu na wysokie opłaty, dostęp do niewielu klas aktywów oraz niską jakość zarządzania widoczną w długoterminowych wynikach głównych funduszy.

Do najwyższejćwiartki przypisałbym IKE w PKO TFI z funduszami cyklu życia oraz IKE Plus (które posiadam i polecam). W drugiej ćwiartce znalazłyby się m.in. IKE mSkarbiec, IKE w KBC TFI, IKE w Union Investment, IKE w BZWBK TFI czy IKE w Legg Mason. W ostatniej ćwiartce widzę np. IKE w Pekao Pioneer TFI oraz w PZU TFI.

IKE w Banku Millennium – opinia i podsumowanie

W Banku Millenniummożna założyć IKE w jednej z dwóch form – z rachunkiem oszczędnościowym oraz z rejestrem funduszy inwestycyjnych.

Pierwsze z nich oceniam pozytywnie – konsekwentnie konkurencyjne oprocentowanie i brak opłat to jego najważniejsze zalety. Po analizie potrzeb mojej żony związanych z jej projektem regularnego oszczędzania na przyszłość dzieci uznaliśmy, że chcemy wykorzystywać ten produkt w finansach naszej rodziny.

Z kolei IKE w Millennium TFI oceniam raczej krytycznie – wysokie opłaty za zarządzanie, jakość zarządzania poniżej rynkowej przeciętnej, brak dostępu do funduszy umożliwiających dywersyfikację zagraniczną to jej najważniejsze wady. Brak opłat manipulacyjnych to główna zaleta pozwalająca ocenić IKE w Banku Millennium TFI jako słabe, a nie bardzo słabe. Dla niektórych klientów plusem może być również sprawna integracja z kontem osobistym w Banku Millennium.

Osobiście zdecydowałem się na prowadzenie IKE w formie rejestru funduszy inwestycyjnych na IKE Plus w ING TFI (wkrótce NN Investment Partners). Pisałem w szczegółach o motywach tej decyzji i najważniejszych parametrach umowyIKE Plus można założyć przez internet. Z kolei swoje IKZE prowadzę od 2012 w formie rachunku maklerskiego w BM BDM – je również można założyć przez internet.

Tutaj wszystkie artykuły o trzecim filarzeIKE oraz IKZE.

IKE w Allianz – z polisą inwestycyjną, z funduszami inwestycyjnymi lub z dobrowolnym funduszem emerytalnym

$
0
0
W ofercie spółek z Grupy Allianz znajdziemy trzy różne umowy o indywidualne konto emerytalne – z dobrowolnym funduszem emerytalnym, z rejestrem funduszy inwestycyjnych oraz z ubezpieczeniem na życie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi. Ich dostawcami są kolejno Powszechne Towarzystwo Emerytalne Allianz, Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Allianz oraz Towarzystwo Ubezpieczeń Allianz Życie.

Jest to kolejny artykuł w serii omawiającej indywidualne konta emerytalne dostępne w różnych instytucjach finansowych w 2015 roku (wszystkie zostały zebrane w tej zakładce). Do tej pory ukazały się teksty o IKE w PKO BP, mBanku, PZU, Pekao SA, BZWBK, Idea BankuING / Nationale-Nederlanden, Aviva oraz Banku Millennium.

Jakie warunki proponują na indywidualnych kontach emerytalnych instytucje finansowe z Grupy Allianz? Czy mają w ofercie coś nietypowego lub godnego szczególnej uwagi?

IKE Allianz oszczędzanie na emeryturę
Szybki wstęp

IKE może być powiązane z rejestrem funduszy inwestycyjnych, ubezpieczeniem na życie, dobrowolnym funduszem emerytalnym, depozytem bankowym lub rachunkiem maklerskim. W Grupie Allianz dostępne są tylko trzy pierwsze trzy formy oszczędzania na emeryturę w trzecim filarze.

Wybór jednej z pięciu form IKE to kluczowa decyzja – od niej zależy m.in. w jakich klasach aktywów będziemy utrzymywać nasze oszczędności, na jakie ryzyko i koszty będą wystawione i jakie będą realistyczne stopy zwrotu w krótkim i długim okresie.


Jeśli chodzi o umowy IKE w Allianz, ofertę grupy można by tak podsumować:

a) IKE z dobrowolnym funduszem emerytalnym (dostawcą jest PTE Allianz)

b) IKE z rejestrem funduszy inwestycyjnych (TFI Allianz)

c) IKE Specjalnie Dla Ciebie z ubezpieczeniem na życie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi (zakład ubezpieczeń Allianz Życie)

Przyjrzyjmy się im po kolei w szczegółach:

a) IKE z dobrowolnym funduszem emerytalnym Allianz

Ta umowa o IKE powiązana jest z dobrowolnym funduszem emerytalnym. DFE Allianz to fundusz inwestycyjny prowadzony zgodnie z filozofią selektywnej i aktywnej alokacji (aktywa funduszu są modyfikowane w oparciu o wydarzenia na rynku). Statut DFE pozwala na max. 65% udział akcji w portfelu.

Na koniec grudnia 2014 roku na aktywa DFE Allianz składały się w ok. 53% obligacje skarbowe, w 34% akcje, w ok. 5% depozyty bankowe, reszta to środki pieniężne i inne aktywa. Fundusz nie lokuje w tej chwili oszczędności klientów poza granicami Polski (skład portfela).

Stała opłata za zarządzanie jest zróżnicowana w zależności od kategorii jednostki. Dla klient z kapitałem poniżej 20 tysięcy złotych wynosi 2,6% aktywów w skali roku (jednostka D). Przy aktywach na koncie wyższych od 20 do 50 tysięcy złotych wynosi 1,5% w skali roku (jednostka C). Przy aktywach powyżej 50 tysięcy wynosi 1% (jednostka B). Na łopatki rozłożyło mnie, że pracownicy PTE Allianz, ich rodziny oraz akwizytorzy nabywają jednostki A z opłatą za zarządzanie w wysokości 0,6% w skali roku.

Jeśli dobrze rozumiem regulamin DFE Allianz, towarzystwo pobiera również 1,5% opłaty od każdej składki. Oczywiście nie dotyczy to pracowników Allianz PTE, ich rodzin oraz akwizytorów.

Towarzystwo pobiera 200zł za rozwiązanie umowy przed okresem 12 miesięcy (zwrot, wypłata lub wypłata transferowa).

W 2013 roku DFE Allianz osiągnął 7,82% zwrotu, a w 2014 zwrot wyniósł 2,02% (jednostka D).

Minimalna pierwszawpłata wynosi 200zł, kolejne co najmniej 50zł. Do momentu gdy nasze aktywa wyniosą 20 tysięcy złotych, fundusz zobowiązuje nas do wpłaty co najmniej 600zł rocznie.

IKE Allianz dobrowolny fundusz emerytalny
Dane aktualne w czerwcu 2015

b) IKE z funduszami Allianz TFI

To umowa o IKE powiązana jest z rejestrem funduszy inwestycyjnych w TFI Allianz. Do dyspozycji klienta jest 12 subfunduszy Allianz FIO reprezentujących różne klasy aktywów oraz profile ryzyka. Dwa z nich to fundusze aktywów zagranicznych (Allianz Akcji Globalnych oraz Allianz Obligacji Globalnych), więc wewnątrz IKE w TFI Allianz możliwa jest geograficzna dywersyfikacja oszczędności.

Allianz TFI nie pobiera na rejestrze IKE opłat manipulacyjnych (za nabycie i zamianę), a tylko pod warunkiem, że wpłacimy co roku na to konto co najmniej 600zł i nie rozwiążemy umowy przed upływem 5 lat. Czyli w praktyce opłaty manipulacyjne są warunkowo zawieszone, z możliwością całkowitej rezygnacji z ich pobierania.

Na IKE w Allianz TFI nabywamy zwykłe jednostki dla klientów detalicznych ze standardową stałą opłatą za zarządzanie. Dla funduszy akcyjnych wynosi ona 4% w skali roku, dla funduszy dłużnych 1-1,5% w skali roku. Obaw fundusze aktywów zagranicznych są tzw. funduszami funduszy, więc faktyczny poziom opłat jest wyższy niż opłata za zarządzanie dla Allianz TFI (więcej informacji).

Konto można założyć bez dodatkowych opłat, np. przez stronę internetową towarzystwa.

Funduszom inwestycyjnymAllianz TFI wiedzie się bardzo różnie. O ile wyniki funduszy dłużnych (np. Allianz Pieniężny, Allianz Polskich Obligacji Skarbowych oraz Allianz Obligacji Plus) oscylują wokół średnich w swoich kategoriach, o tyle Allianz Akcji oraz Allianz Stabilnego Wzrostu zdecydowanie odstają na niekorzyść od średnich w grupie w dłuższym okresie. Z kolei Allianz Małych i Średnich Spółek zachowuje się lepiej niż średnia dla bezpośredniej konkurencji.

Allianz Akcji a średnia
Allianz Akcji na tle średniej dla grupy uniwersalnych funduszy akcji
Allianz Stabinego Wzrostu opinie
Allianz Stabilnego Wzrostu na tle średniej dla grupy funduszy stabilnego wzrostu
Allianz Pieniężny - opinie
Allianz Pieniężny na tle grupy funduszy pieniężnych i gotówkowych
Allianz Małych i Średnich Spółek
Allianz Małych i Średnich Spółek na tle bezpośredniej konkurencji

Rezygnacja z umowy o IKE z Allianz TFI przed upływem 12 miesięcy od jej podpisania (zwrot, wypłata lub wypłata transferowa) będzie nas kosztować 10% kwoty operacji (plus zaległe opłaty manipulacyjne).

Minimalna pierwszawpłata wynosi 200zł, kolejne co najmniej 50zł. Allianz TFI wymaga w regulaminie co najmniej 600zł wpłat rocznie.

Swoje indywidualnekonto emerytalne od 2013 roku również prowadzę w towarzystwie funduszy inwestycyjnych (IKE Plus w NN TFI). Pobiera ono niższe opłaty za zarządzanie, nie pobiera bezwarunkowo żadnych opłat manipulacyjnych lub innych i daje dostęp do większej ilości klas aktywów, a także „gotowych” funduszy cyklu życia. O zaletach i wadach IKE Plus pisałem wcześniej. Opisałem też proces przenoszenia IKE od innego dostawcy.

IKE w Allianz TFI - szczegóły
Dane aktualne w czerwcu 2015

c) IKE Specjalnie Dla Ciebie w Allianz Życie

Ta umowa o IKE powiązana jest z ubezpieczeniem na życie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi (tzw. polisa inwestycyjna). Nie jest to ubezpieczenie ochronne, a suma ubezpieczenia wynosi 100zł. Wszystkie świadczenia z tytułu dożycia lub śmierci powiązane są z wartością oszczędności ulokowanych w jednostkach ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych.

Do dyspozycji klienta jest 9 funduszy reprezentujących różne klasy aktywów i profile ryzyka. Nie ma wśród nich niestety ani jednego funduszy lokującego środki poza granicami Polski.

Allianz Życie pozwala na 5 bezpłatnych transferów oszczędności między funduszami (zamian) w roku. Kolejne kosztują 20zł za „sztukę”.

IKE w zakładzieubezpieczeń Allianz połączone jest z dodatkowym kontem (Konto Swobodnego Dostępu). Z każdej składki 90% trafia na IKE, a 10% na dodatkowe konto. Z oszczędności zgromadzonych na dodatkowym koncie pobierane są przez umorzenie jednostek opłaty dla ubezpieczyciela.

Jeśli dobrze rozumiem OWU oraz regulamin UFK, są to:

1) opłata polisowa pobierana od każdej składki i zależna od stażu klienta w Allianz Życie (do 3 roku od podpisania umowy jest to 3%)

2) miesięczna stawka za ryzyko śmierci ubezpieczonego zależna od wieku klienta

Opłaty za zarządzanie ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi Allianz są za to uwzględnione w wycenie i notowaniach jednostek – na IKE w Allianz Życie nie jest pobierana dodatkowa warstwa opłat stałych dla ubezpieczyciela podobna do zwykłych polis inwestycyjnych.

Za likwidację umowy (przez zwrot, wypłatę lub wypłatę transferową) przed upływem 12 miesięcy zapłacimy nie więcej niż 300zł.

Klient może zdecydować się na miesięczną, kwartalną, półroczną lub roczną częstotliwość opłacania składek, przy czym minimalnie muszą one wynosić kolejno: 100zł, 300zł, 600zł lub 1200zł.

Dane aktualne w czerwcu 2015
IKE w Allianz – opinia i podsumowanie

Nie ma wśród umów o IKE proponowanych przez spółki z grupy kapitałowej Allianz ani jednej, którą założyłbym dla siebie lub kogoś bliskiego.

Dobrowolny fundusz emerytalny Allianz niczym się nie wyróżnia na tle swoich trzech konkurentów (Bankowy PKO, ING / Nationale-Nederlanden oraz MetLife). To kolejny fundusz inwestycyjny o przeciętnych wynikach, wysokich opłatach za zarządzanie dla drobnych klientów (za to niskich dla pracowników, ich rodzin oraz akwizytorów!), skupiony wyłącznie na polskich aktywach.

IKE w Allianz TFIzaliczyłbym do tej samej kategorii co IKE w Millennium TFI– słabe. Standardowe, wysokie opłaty za zarządzanie funduszami, brak gotowych rozwiązań dla klientów nastawionych na długi termin, nierówna jakość zarządzania widoczna w długoterminowych wynikach głównych funduszy, groźba naliczenia opłat manipulacyjnych, gdy nie spełnimy warunków rezygnacji z nich przez towarzystwo.

Jeśli chodzi o IKE w Allianz Życie, dostajemy coś pomiędzy niechlubnymi, drogimi polisami inwestycyjnymi a przyzwoitym ubezpieczeniem inwestycyjnym (jak np. w Aviva). Allianz pobiera jednak większą ilość opłat i daje dostęp do mniejszej ilości klas aktywów przez swoje ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe. Tylko 90% składek wędruje na (optymalne podatkowo IKE), a 10% trafia na dodatkowe konto.

Zresztą – ubezpieczenie inwestycyjne nigdy nie będzie najefektywniejszym sposobem oszczędzania. Koszty, komplikacje i rygory umowy z zakładem ubezpieczeń będą negatywnie oddziaływać m.in. na rentowność naszej długoterminowej inwestycji.

Osobiście zdecydowałem się na prowadzenie IKE w formie rejestru funduszy inwestycyjnych na IKE Plus w ING TFI (wkrótce NN Investment Partners). Pisałem w szczegółach o motywach tej decyzji i najważniejszych parametrach umowyIKE Plus można założyć przez internet. Z kolei swoje IKZE prowadzę od 2012 w formie rachunku maklerskiego w BM BDM – je również można założyć przez internet.

Tutaj wszystkie artykuły o trzecim filarzeIKE oraz IKZE.

IKE w Getin Banku – klasyczny depozyt bankowy

$
0
0
W ofercie firm z grupy kapitałowej Getin Noble Bank znajdziemy w 2015 tylko jedną umowę o indywidualne konto emerytalne – powiązaną z depozytem bankowym w Getin Banku. Oprocentowanie IKE w Getin Banku jest zmienne i uzależnione od stopy referencyjnej NPB (w tej chwili 1,5% w skali roku). W trwającej promocji można je podwyższyć o 1% w skali roku, czyli w tej chwili do 2,5% w skali roku, jeśli posiadamy jedno z kont osobistych z oferty banku.

Jest to kolejny artykuł w serii omawiającej indywidualne konta emerytalne dostępne w różnych instytucjach finansowych w 2015 roku (wszystkie zostały zebrane w tej zakładce). Do tej pory ukazały się teksty o IKE w PKO BPmBankuPZUPekao SABZWBKIdea BankuING / Nationale-NederlandenAviva, Allianz oraz Banku Millennium.

Jak wypadają warunki IKE w Getin Banku na tle konkurencji? Czy warto założyć w tym banku indywidualne konto emerytalne?

IKE w Getin Banku - opinieIKE to nie tylko depozyty bankowe

W Getin Banku założymy wyłącznie indywidualne konto emerytalne powiązane z depozytem bankowym, ale ustawa o IKE pozwala na prowadzenie indywidualnego konta emerytalnego również przez inne instytucje:

a) towarzystwa funduszy inwestycyjnych
b) powszechne towarzystwa emerytalne
c) zakłady ubezpieczeń
d) biura maklerskie

Do grupy Getin Bankunależą lub są z nią związane związane instytucje, które mogłyby oferować tego typu konta (np. Noble Funds TFI, dom maklerski Noble Securities, towarzystwo ubezpieczeń na życie Open Life, Open TFI oraz towarzystwo ubezpieczeń na życie Europa), ale żadne z nich nie proponuje w 2015 takiego produktu. IKE w formie depozytu bankowego oferuje natomiast Idea Bank.

Decyzja o wyborze narzędzia do oszczędzania na emeryturę za pomocą IKE jest kluczowa. Od niej zależą takie czynniki jak koszty i ryzyka, na jakie wystawione są oszczędności klienta czy możliwe do uzyskania stopy zwrotu. Więcej w tym poradniku.

Rachunki bankowe IKE są objęte ubezpieczeniem Bankowego Funduszu Gwarancyjnego na takich samych zasadach jak zwykłe depozyty. Klient ma pewność utrzymania nominalnej wartości kapitału oraz wypłaty zysku.

Wbrew powszechnym przekonaniom, depozyty bankowe nie są jednak pozbawione ryzyka. Wystawione są między innymi na ryzyko inflacji w Polsce oraz dewaluacji złotówki wobec innych walut. Wartość oszczędności deponenta może nominalnie rosnąć, mimo że ich realna siła nabywcza w kraju i zagranicą maleje.

IKE w Getin Banku

IKE w Getin Banku to klasyczny depozyt bankowy w formie rachunku oszczędnościowego. Jest prowadzony bezpłatnie i nie wymaga zakładania konta osobistego w tym banku. W takiej najprostszej wersji Getin Bank proponuje oprocentowanie równe stopie referencyjnej NBP. Jest to wartość zmienna – w tej chwili wynosi 1,5% w skali roku.

Kapitalizacja odsetek odbywa się raz w roku, w rocznicę podpisania umowy (cały regulamin IKE w Getin Banku).

Oprocentowanie IKEmożna podwyższyć uczestnicząc w promocji (regulamin). Bank gwarantuje przez 5 lat od podpisania umowy oprocentowanie wyższe od stopy referencyjnej o 1% w skali roku (czyli 2,5% w skali roku w dniu publikowania tego artykułu) klientom, którzy posiadają jedno z dwóch kont osobistych – Konto Getin UP lub Konto Słoneczne. 2,5% w skali roku na IKE to odpowiednik ok. 3,1% w skali roku na zwykłej lokacie dzięki tarczy podatkowej.

Zamknięcie kontaprzed upływem 12 miesięcy od podpisania umowy (zwrot, wypłata lub wypłata transferowa) będzie nas kosztować 200zł (cała tabela opłat i inne ważne informacje).

IKE w Getin Banku - opinie

IKE w Getin Banku – opinia i podsumowanie

W wersji podstawowej IKE w Getin Banku to bardzo przeciętna propozycja. Oprocentowanie oparte o zmienną o stopę referencyjną jest niższe niż na zwykłych lokatach w bardziej konkurencyjnych bankach. 1,5% w skali roku na IKE z dnia publikacji tego artykułu to co prawda ok. 1,85% w skali roku na zwykłym depozycie dzięki tarczy podatkowej związanej z trzecim filarem, ale to wciąż mało atrakcyjna propozycja.

Trochę lepiejwygląda IKE w Getin Banku w promocyjnych warunkach. Dzisiejsze 2,5% w skali roku na IKE jest odpowiednikiem jakichś 3,1% w skali roku na zwykłej lokacie. Wciąż nic wielkiego, ale przynajmniej na poziomie bardzo dobrych rachunków oszczędnościowych i lokat bankowych.

Spośród bankówkomercyjnych, wyższe oprocentowanie na IKE oferuje na przykład Bank Millennium. Znacznie wyższe odsetki wypłacą nam też niektóre niszowe banki spółdzielcze. Alternatywą może być również IKE Obligacje Skarbowe.

Osobiście zdecydowałem się na utrzymywanie moich oszczędności w trzecim filarze poza systemem bankowym. Od 2013 roku moje IKE jest powiązane z rejestrem funduszy inwestycyjnych (w tej chwili jest to IKE Plus, o którym pisałem pozytywnie i negatywnie). Daje dostęp do różnych klas aktywów, w tym o wysokiej jakości i niskiej zmienności jak fundusze gotówkowe i pieniężne. IKE Plus można założyć przez internet.

Tutaj wszystkie artykuły o trzecim filarzeIKE oraz IKZE.


IKE w Union Investment TFI – wysokie opłaty za wysoką jakość

$
0
0
IKE w Union Investment TFI powiązane jest z rejestrem funduszy inwestycyjnych. Można założyć je bezpośrednio w towarzystwie lub u niektórych dystrybutorów funduszy inwestycyjnych Union Investment (np. w Alior Banku). Od razu warto zaznaczyć, że nie da się powiązać IKE z jednostkami funduszy Union Investment nabywanymi przez BossaFund czy Supermarket Funduszy Inwestycyjnych.

Jest to kolejny artykuł w serii omawiającej indywidualne konta emerytalne dostępne w różnych instytucjach finansowych w 2015 roku (wszystkie zostały zebrane w tej zakładce). Do tej pory ukazały się teksty o IKE w PKO BPmBankuPZUPekao SABZWBKIdea BankuING / Nationale-NederlandenAvivaAllianz, Getin Banku oraz Banku Millennium.

Jakie warunki proponuje na rejestrze powiązanym z indywidualnym kontem emerytalnym Union Investment TFI? Jak wypada na tle konkurencji? Czy warto założyć w tym towarzystwie IKE?

IKE w Union Investment TFI - opinie
Pięć typów indywidualnych kont emerytalnych

IKE może występowaćnie tylko w połączeniu z rejestrem funduszy inwestycyjnych (jak w Union Investment TFI). Inne możliwe formy indywidualnych kont emerytalnych to:

a) depozyt bankowy (dostawcą jest bank)
b) dobrowolny fundusz emerytalny (dostawcą jest powszechne towarzystwo emerytalne)
c) ubezpieczenie na życie (dostawcą jest zakład ubezpieczeń)
d) rachunek inwestycyjny (dostawcą jest dom maklerski)

Decyzja o tym, w jakiej formie oraz w jakiej instytucji prowadzić swoje indywidualne konto emerytalne jest kluczowa. Od niej zależy, w jakich aktywach finansowych utrzymywane będą nasze oszczędności, na jakie opłaty i ryzyka będą wystawione oraz na jakie stopy zwrotu będziemy mogli realistycznie liczyć w krótkim i długim okresie. Więcej w tym poradniku.

Jeśli chodzi o IKE powiązane z funduszami inwestycyjnymi, w artykule o IKE w Pekao Pioneer TFI wskazałem, jakie cechy uważam w tego typu umowach za najważniejsze. Były to:

a) wysokość stałych opłat za zarządzanie
b) wysokość innych opłat
c) dostęp do różnych klas aktywów, w tym funduszy aktywów zagranicznych oraz gotowych strategii
d) jakość zarządzania (jak wypadają krótkoterminowe i długoterminowe wyniki funduszy na tle bezpośrednich konkurentów oraz benchmarków)

Wśród opisanych do tej pory propozycji, najbardziej podobają mi się IKE w PKO TFI z funduszami cyklu życia oraz IKE Plus w NN TFI (które posiadam i polecam). Sprawdźmy, jak wypada IKE w Union Investment TFI.

a) Opłaty na IKE w Union Investment TFI

Na rejestrze IKE w Union Investment nabywamy zwykłe jednostki funduszy tego towarzystwa o standardowej opłacie za zarządzanie. Towarzystwo nie stworzyło specjalnej, tańszej kategorii jednostek dla klientów nastawionych na długoterminowe oszczędzanie (na taki krok zdecydowały się jak dotąd PKO TFI, NN TFI oraz Investors TFI).

Tym samym w funduszach akcji stała opłata za zarządzanie wynosi 4% aktywów w skali roku, niewiele mniej w funduszach mieszanych i ok. 1,5-2% w skali roku w funduszach dłużnych. To porównywalne wartości do innych polskich funduszy inwestycyjnych, które – w stosunku do funduszy w krajach rozwiniętych, w tym funduszy indeksowych oraz ETF – są jednak bardzo wysokie. To również wyższe stawki niż w funduszach PKO TFI oraz NN TFI powiązanych z rejestrem IKE. Więcej o znaczeniu stałych opłat za zarządzanie.

W tym momenciechciałbym jednak zaznaczyć, że Union Investment jest jednym z niewielu towarzystw, które w zamian za pobierane opłaty wydaje się dostarczać klientom rozwiązania naprawdę wysokiej jakości. Innymi słowy, wygląda na to, że wysoka cena jest w tym przypadku uzasadniona. Nie można tego powiedzieć o funduszach wszystkich towarzystw.

Przyjrzyjmy się, jak radziły sobie w dłuższym okresie główne fundusze Union Investment na tle średniej dla bezpośrednich konkurentów (dane za Analizy.pl).

UniKorona Akcje - opinie
UniKorona Akcje na tle średniej dla grupy
UniKorona Pieniężny na tle średniej dla grupy
UniKorona Obligaje na tle średniej grupy
UniStabilny Wzrost na tle średniej dla grupy

Zakładając, że jakość zarządzania w tych funduszach się z jakiegoś powodu nie popsuje, dostajemy od Union Investment produkty znacznie lepsze niż przeciętność w branży. Sprawdziłem też kiedyś „domowymi metodami”, jak radził sobie fundusz UniKorona Akcje na tle głównego indeksu polskiej giełdy, z którym powinniśmy porównywać uniwersalne fundusze akcji. I co mi wyszło? Radził sobie dobrze.

Niestety oprócz stałej opłaty za zarządzanie klienci Union Investment muszą się liczyć z dodatkową, jednorazową opłatą za założenie rejestru IKE w wysokości 400zł. Taka kwota jest odpisywana od pierwszej wpłaty.

Nie zostanie naliczona tylko w jednym przypadku – gdy umowę podpiszemy w siedzibie towarzystwa w Warszawie. Jeśli podpiszemy ją u jakiegokolwiek z dystrybutorów poza okresami promocji, rozpoczęcie oszczędzania na IKE w Union Investment TFI będzie nas kosztować 400zł. W dniu publikowania tego artykułu nie istnieje możliwość założenia rejestru IKE w tym towarzystwie przez internet.

Na pocieszeniepozostaje nam, że Union Investment nie pobiera żadnych opłat manipulacyjnych (za nabycie, zbycie czy zamianę jednostek). Nie ma też żadnej opłaty za zamknięcie rejestru przed upływem 12 miesięcy od podpisania umowy (przez zwrot, wypłatę lub wypłatę transferową).

b) Dostęp do różnych klas aktywów i inne

Klienci IKE w Union Investment TFI mają dostęp do 13 funduszy reprezentujących różne klasy aktywów oraz profile ryzyka. Podpisując umowę musimy zdecydować, w jakim wariancie chcemy lokować oszczędności. Możemy robić to albo indywidualnie (to my decydujemy, do jakich funduszy trafiają wpłaty), albo automatycznie w jednym z dwóch trybów: dynamicznym lub umiarkowanym (cały regulamin).

W wariancieindywidualnym klient może lokować oszczędności w max. 4 fundusze jednocześnie i ma prawo do 5 zmian alokacji w roku. W trakcie trwania umowy możemy również zmieniać tryb z indywidualnego na jeden z dwóch automatycznych.

W wariantachdynamicznym i umiarkowanym, towarzystwo będzie automatycznie alokować środki w fundusze kierując się strategią cyklu życia. Im jesteśmy młodsi, tym więcej będzie rozwiązań akcyjnych. W miarę upływu czasu będą zastępowane rozwiązaniami mieszanymi oraz – ostatecznie – dłużnymi. Tak wyglądają szczegółowe zasady:

Warianty automatyczne na IKE Union Investment
Na IKE w Union Investment oszczędności mogą być alokowane automatycznie

Czyli jeśli chodzi o gotowe rozwiązania, IKE w Union Investment TFI ma do zaoferowania automatyczną alokację opartą o strategię cyklu życia, ale też bardzo dobre na tle bezpośredniej konkurencji fundusz stabilnego wzrostu oraz fundusz zrównoważony.

Sporym minusem IKE w Union Investment TFI – przynajmniej z mojego punktu widzenia – są niewielkie możliwości dywersyfikacji geograficznej. Towarzystwo udostępnia wyłącznie fundusze polskich aktywów oraz fundusze inwestujące w naszym regionie, przede wszystkim w Turcji. Jak dla mnie to trochę zbyt mało.

Osobiście poszukiwałemw trzecim filarze sposobu rozproszenia ryzyka związanego z utrzymywaniem wszystkich oszczędności w Polsce. Od sytuacji w polskiej gospodarce i państwie zależą już przyszłe świadczenia z ZUS i OFE, a także los depozytów w polskim systemie bankowym. Uważam, że warto związać los części oszczędności z globalną gospodarką. Nie wiem, czy jest to właściwy krok pod kątem rentowności IKE w krótkim i długim okresie – wykonuję go po to, żeby rozproszyć ryzyko lokowania wszystkich zasobów w jednym miejscu. Jest to jeden z głównych powodów, dla których wybrałem IKE Plus w NN TFI (rejestr można założyć przez internet).

Pierwsza wpłata na IKE w Union Investment TFI musi wynieść co najmniej 1 tysiąc złotych. Kolejne co najmniej 100zł.

IKE w Union Investment TFI - czy warto
Dane aktualne w czerwcu 2015
IKE w Union Investment – opinia i podsumowanie

Wśród plusów umowy o indywidualne konto emerytalne z Union Investment TFI można wymienić:

a) ponadprzeciętną jakość zarządzania w głównych funduszach towarzystwa potwierdzoną dobrymi i bardzo dobrymi wynikami w krótkim i długim okresie
b) brak opłat manipulacyjnych (za nabycie, umorzenie i konwersję jednostek) oraz opłaty za rezygnację przed upływem 12 miesięcy od podpisania umowy
c) dostęp do najważniejszych polskich klas aktywów oraz rynków naszego regionu
d) dostęp do gotowych strategii (np. stabilnego wzrostu)

Wśród minusów można wymienić:

a) wysokie stałe koszty zarządzania funduszami, identyczne jak dla „zwykłych” klientów detalicznych
b) 400zł za otwarcie rejestru poza siedzibą towarzystwa
c) brak możliwości otwarcia IKE przez internet
d) brak dostępu do funduszy lokujących środki poza naszym regionem
e) limit 5 zmian alokacji w roku

Muszę przyznać, że gdy w kwietniu 2013 roku przenosiłem IKE z domu maklerskiego PKO BP (tzw. IKE Obligacje Skarbowe) na rejestr funduszy inwestycyjnych, Union Investment TFI było na mojej krótkiej liście. Poza tym jestem (zadowolonym) klientem towarzystwa na zwykłych rejestrach w BossaFund oraz SFI mBanku.

Wyniki głównychfunduszy towarzystwa, np. UniKorona Pieniężny czy UniStabilny Wzrost, w krótkim i długim okresie robią wrażenie. Przy wybieraniu swojego IKE zdecydowałem jednak, że wolę posiadać tańsze w utrzymaniu jednostki w dobrym towarzystwie (na IKE Plus w NN TFI) niż droższe w utrzymaniu jednostki w bardzo dobrym towarzystwie. O ile jakość zarządzania na pstrym koniu jeździ (że wspomnę choćby losy funduszu Idea Premium), niższe koszty to coś pewnego.

Z ciekawości sprawdziłem, jak poradziły sobie fundusze Union Investment oraz NN TFI (dla tańszej jednostki K powiązanej z IKE Plus i IKZE Plus) przez ostatni rok. To bardzo krótki okres, żeby wyciągać zbyt daleko idące wnioski, ale gdyby ktoś był również ciekawy, tak prezentuje się zestawienie (na zielono fundusz „zwycięzca”, na czerwono fundusz „przegrany” w okresie 12 miesięcy do wyceny z dnia 25 czerwca 2015r.):

Roczna stopa zwrotu do 25 czerwca 2015, dla NN TFI wyniki dla tańszej jednostki K
Mimo istotnych słabości (przynajmniej z mojego punktu widzenia) IKE w Union Investment to jedna z lepszych propozycji na rynku. Oceniam ją wyżej niż np. naszpikowane opłatami IKE w PZU TFI czy Pekao Pioneer TFI czy IKE z bardzo przeciętnymi funduszami Millennium TFI. Na podobnym poziomie ustawiłbym np. IKE mSkarbiec zakładane przez mBank, IKE w Legg Mason TFI czy IKE w KBC TFI. Liderami tego rynku pozostają dla mnie IKE Plus w NN TFI (które posiadam i polecam) oraz PKO TFI z funduszami cyklu życia PKO Zabezpieczenia Emerytalnego.

Tutaj wszystkie artykuły o trzecim filarzeIKE oraz IKZE.

IKE w Investors TFI – gdyby nie te opłaty manipulacyjne

$
0
0
Investors TFI to jedno z niewielu towarzystw, które klientom oszczędzającym na indywidualnym koncie emerytalnym oferuje specjalne jednostki o obniżonej opłacie za zarządzanie. Wśród dostępnych dla właścicieli IKE funduszy znajduje się wyróżniający się na tle konkurencji fundusz stabilnego wzrostu Investor Zabezpieczenia Emerytalnego, który można uznać za gotową, nieangażującą strategię dla klienta bez ambicji do samodzielnego podejmowania decyzji.

Jest to kolejny artykuł w serii omawiającej indywidualne konta emerytalne dostępne w różnych instytucjach finansowych w 2015 roku (wszystkie zostały zebrane w tej zakładce). Do tej pory ukazały się teksty o IKE w PKO BPmBankuPZUPekao SABZWBKIdea BankuING / Nationale-NederlandenAvivaAllianzGetin BankuBanku Millennium oraz Union Investment TFI.

Jakie są warunkiprowadzenia IKE w towarzystwie funduszy inwestycyjnych Investors? Jak wypada Investors TFI na tle konkurencji? Czy warto założyć w tym towarzystwie indywidualne konto emerytalne?

IKE w Investors TFI - opinie czy warto
Kto jeszcze dostarcza IKE?

Warto wiedzieć, że indywidualne konta emerytalne mogą dostarczać również inne instytucje niż towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Są to:

a) domy maklerskie (IKE jest powiązane z rachunkiem maklerskim)
b) banki (z depozytem bankowym)
c) zakłady ubezpieczeń (z ubezpieczeniem na życie)
d) powszechne towarzystwa emerytalne (z dobrowolnym funduszem emerytalnym)

Decyzja o tym, w jakiej formie oraz w jakiej instytucji prowadzić swoje indywidualne konto emerytalne jest kluczowa. Od niej zależy, w jakich aktywach finansowych utrzymywane będą nasze oszczędności, na jakie opłaty i ryzyka będą wystawione oraz na jakie stopy zwrotu będziemy mogli realistycznie liczyć w krótkim i długim okresie. Więcej w tym poradniku.

Pomiędzy ofertami IKE w poszczególnych kategoriach mogą występować znaczące różnice (np. w opłatach). W jednym z poprzednich tekstów pisałem o tym, co uważam za najważniejsze cechy dobrego IKE z funduszami inwestycyjnymi. Można je ująć w dwie grupy:

a) opłaty (szczególnie stałe za zarządzanie) i jakość zarządzania
b) dostępność funduszy, limity i ograniczenia

Sprawdźmy, jak wypada w tych kategoriach IKE w Investors TFI.

a) Opłaty i jakość zarządzania na IKE w Investors TFI

Dobra wiadomość jest taka, że towarzystwo stworzyło specjalną kategorię jednostek (I) dla klientów prowadzących indywidualne konto emerytalne. Obowiązuje na nich niższa stała opłata za zarządzanie (np. dla funduszu Investor Akcji Dużych Spółek jest to 3,15% w skali roku, a nie standardowe 4%, dla funduszu stabilnego wzrostu Investor Zabezpieczenia Emerytalnego to 1,8% zamiast 3% dla „zwykłych” klientów detalicznych). W przeszłości pisałem o tym, jak ważna jest opłata za zarządzanie dla rentowności długoterminowej inwestycji.

Zła wiadomość jest taka, że Investors TFI pobiera jednorazowe opłaty manipulacyjne za nabycie oraz odkupienie jednostek. Dotyczy to wszystkich funduszy poza Investor Płynna Lokata. Wysokość opłaty uzależniona jest od rodzaju funduszu (wyższe w akcyjnych) oraz wartości wpłaty i zgromadzonych do tej pory jednostek (im mniejsze aktywa, tym większa opłata).

Na przykład, przy wpłatach lub łącznych aktywach do 2,5 tysięcy złotych, klient zapłaci 5% za nabycie (oraz umorzenie) funduszy akcji. Dla wpłat lub wartości aktywów od 2,5 tysiąca do 10 tysięcy złotych będzie to 4% i będzie dalej spadać w miarę wzrostu wartości posiadanych jednostek. Opłaty są pobierane przez pomniejszenie wpłacanej lub wypłacanej kwoty.

Nie ma opłat za założenie IKE w Investors TFI oraz za zamianę jednostek. Cały cennik i regulamin IKE w Investors TFI można ściągnąć na swój komputer tutaj i tutaj.

Z ciekawościsprawdziłem, czy opłaca się kupić jednostki o niższej opłacie za zarządzanie, za których nabycie musimy jednak jednorazowo zapłacić. Przyjąłem następujące założenia:

a) kupujemy jednostki za 10 tysięcy złotych
b) porównujemy wyniki za ostatnie 3 lata dla jednostek I (IKE) oraz A (zwykłe) następujących funduszy: Investor Akcji Dużych Spółek, Investor Obligacji oraz Investor Zabezpieczenia Emerytalnego
c) sprawdzamy, czy po trzech latach od zakupu (25 czerwca 2012), właściciel IKE ma na koncie więcej środków niż zwykły klient, który nie zapłacił opłaty manipulacyjnej za nabycie (np. przez BossaFund czy SFI mBanku)

niższe opłaty za zarządzanie funduszami Investors

Trzy lata wystarczyły tylko funduszowi Investor Zabezpieczenia Emerytalnego z jednostkami kategorii I, żeby odpracować opłatę manipulacyjną (2% dla kwoty 10 tysięcy złotych). Investor Akcji Dużych Spółek oraz Investor Obligacji na IKE wciąż mają mniejszą wartość niż zwykłe jednostki tych funduszy, od których nie została pobrana opłata za nabycie (np. przez BossaFund czy mBank).

W dłuższym okresie jednorazowa opłata manipulacyjna zostanie ostatecznie „zamortyzowana” przez jednostki kategorii I, ale – jak widać – jest to proces, który trwa kilka lat. Dopiero po tym okresie będzie widać różnicę na korzyść jednostek o niższej stałej opłacie za zarządzanie.

Niestety opłata manipulacyjna na IKE w Investors TFI jest naliczana nie tylko w momencie zakupu, ale też w momencie sprzedaży jednostek. To po raz kolejny pomniejszy wartość naszych oszczędności. Wydłuży również proces „amortyzacji” jednorazowych opłat manipulacyjnych.

Moim zdaniem opłaty manipulacyjne za nabycie i umorzenie jednostek to fatalna cecha IKE w Investors TFI. Niepotrzebnie komplikuje i podraża ten pod innymi względami niezły produkt. Na IKE Plus w NN TFI, które posiadam i polecam, klient korzysta zarówno na niższych opłatach za zarządzanie, jak i braku jakichkolwiek opłat manipulacyjnych.

Jeśli chodzi o jakość zarządzania, na IKE w Investors TFI znajdziemy fundusze wyróżniające się (np. Investor Zabezpieczenia Emerytalnego, Investor Zrównoważony) oraz fundusze zdecydowanie poniżej przeciętnej (np. Investor Obligacji, Investor Płynna Lokata).

Investor Zrównoważony opinie
Investor Zrównoważony na tle średniej dla grupy
Investor Zabezpieczenia Emerytalnego czy warto
Investor Zabezpieczenia Emerytanego na tle średniej dla grupy
Investor Obligacji opinie
Investor Obligacji na tle średniej dla grupy
Investor Płynna Lokata - opinie
Investor Płynna Lokata na tle średniej dla grupy

2) Fundusze dostępne na IKE w Investors TFI, limity i ograniczenia

Właściciele IKE w Investors TFI mają do dyspozycji 8 (sub)funduszy reprezentujących różne klasy aktywów oraz profile ryzyka. Investor Zabezpieczenia Emerytalnego oraz Investor Zrównoważony można uznać za gotowe, nieangażujące strategie.

Dwa fundusze lokują oszczędności poza granicami kraju – Investor BRIC oraz Investor Gold Otwarty. Pierwszy skupiony jest na czterech krajach rozwijających się (Brazylia, Rosja, Indie i Chiny), a drugi na sektorze wydobycia złota. Oba są funduszami funduszy (więcej informacji). Tym samym dywersyfikacja geograficzna jest możliwa.

Nie do końca widzę jednak logikę doboru funduszy dostępnych na IKE w Investors TFI. Co wyróżnia Investor BRIC oraz Investor Gold Otwarty, żeby to właśnie one miały reprezentować zagraniczne aktywa? Dlaczego właściciele IKE nie mogą nabywać jednostek funduszu Investor Globalny Akcji o szerszym, globalnym zakresie? Jaki jest powód wykluczenia uniwersalnego funduszu Investor Akcji?

W jednym czasie klient może utrzymywać oszczędności w maksymalnie 4 funduszach. Ma prawo do wykonania 12 zmian alokacji w roku.

Minimalna pierwsza wpłata wynosi 100zł – kolejne zresztą również.

IKE Investors TFI 2015
Dane aktualne w czerwcu 2015

IKE w Investors TFI – opinia i podsumowanie

Wśród zalet umowy IKE z Investors TFI należałoby wymienić:

a) obniżone opłaty za zarządzanie dla jednostek kategorii I
b) wyróżniające się fundusze mieszane Investor Zabezpieczenia Emerytalnego oraz Investor Zrównoważony
c) brak opłat za zmiany alokacji (max. 12 w roku)
d) brak opłat za otwarcie konta

Wśród słabości IKE w Investors TFI należałoby wymienić:

a) opłaty manipulacyjne za nabycie oraz umorzenie jednostek, które w dużej mierze „równoważą” korzyści z niższej opłaty za zarządzanie
b) skąpa i niszowa oferta funduszy zagranicznych utrudniająca szeroką dywersyfikację geograficzną

To byłaby jedna z lepszych umów o IKE z rejestrem funduszy inwestycyjnych, gdyby nie opłaty manipulacyjne za nabycie i umorzenie jednostek. Investors TFI ma w ofercie wyróżniające się fundusze adekwatne do potrzeb długoterminowych inwestorów (np. Investor Zabezpieczenia Emerytalnego), a za utrzymywanie w nich oszczędności przez indywidualne konto emerytalne pobiera niższe stałe opłaty za zarządzanie. Z mojego punktu widzenia przydałyby się jeszcze szersze możliwości dywersyfikacji geograficznej.

Osobiście zdecydowałem się na prowadzenie IKE w formie rejestru funduszy inwestycyjnych na IKE Plus w ING TFI (wkrótce NN Investment Partners). Pisałem w szczegółach o motywach tej decyzji i najważniejszych parametrach umowyIKE Plus można założyć przez internet. Z kolei swoje IKZE prowadzę od 2012 w formie rachunku maklerskiego w BM BDM – je również można założyć przez internet.

Tutaj wszystkie artykuły o trzecim filarzeIKE oraz IKZE.

IKE w MetLife – albo fundusze inwestycyjne, albo dobrowolny fundusz emerytalny

$
0
0
MetLife to międzynarodowa korporacja finansowa, która w Polsce prowadzi towarzystwo ubezpieczeń na życie MetLife, towarzystwo funduszy inwestycyjnych MetLife oraz powszechne towarzystwo emerytalne Amplico. Dwie ostatnie instytucje mają w ofercie umowy o indywidualne konto emerytalne.

Jest to kolejny artykuł w serii omawiającej indywidualne konta emerytalne dostępne w różnych instytucjach finansowych w 2015 roku (wszystkie zostały zebrane w tej zakładce). Do tej pory ukazały się teksty o IKE w PKO BPmBankuPZUPekao SABZWBKIdea BankuING / Nationale-NederlandenAvivaAllianzGetin BankuBanku MillenniumUnion Investment TFI oraz Investors TFI.

Jak wypadają na tle bezpośredniej konkurencji IKE z rejestrem funduszy inwestycyjnych MetLife oraz IKE z dobrowolnym funduszem emerytalnym MetLife Amplico? Jakie są opłaty? Jakie są możliwości inwestycyjne?

IKE w MetLife fundusze inwestycyjne opinie
Pięć typów IKE, tylko dwa w MetLife

Jedna osoba może w jednym momencie posiadać tylko jedno IKE. Indywidualne konto emerytalne może być powiązane z jednym z pięciu rodzajów instrumentów finansowych:

a) depozytem bankowym (dostawcą jest bank)
b) rejestrem funduszy inwestycyjnych (towarzystwo funduszy inwestycyjnych)
c) dobrowolnym funduszem emerytalnym (powszechne towarzystwo emerytalne)
d) rachunkiem maklerskim (biuro maklerskie)
e) ubezpieczeniem na życie z UFK (zakład ubezpieczeń)

Decyzja o tym, w jakiej formie oraz w jakiej instytucji prowadzić swoje indywidualne konto emerytalne jest kluczowa. Od niej zależy, w jakich aktywach finansowych utrzymywane będą nasze oszczędności, na jakie opłaty i ryzyka będą wystawione oraz na jakie stopy zwrotu będziemy mogli realistycznie liczyć w krótkim i długim okresie. Więcej w tym poradniku.

W grupie MetLifedostępne są tylko dwa typy indywidualnych kont emerytalnych:

1) z rejestrem funduszy inwestycyjnych (MetLife TFI)
2) z dobrowolnym funduszem emerytalnym (MetLife Amplico PTE)

Przyjrzyjmy się, jakie są szczegółowe warunki prowadzenia każdej z tych umów:

1) IKE z funduszami inwestycyjnymi MetLife

Ta umowa o indywidualne konto emerytalne jest powiązana z rejestrem funduszy inwestycyjnych w MetLife TFI. W artykule o IKE w Pekao Pioneer TFI przedstawiłem swoje poglądy dotyczące najważniejszych cech tego typu IKE. Są to:

a) opłaty oraz jakość zarządzania
b) dostępność funduszy, limity i ograniczenia

Jak pod tymi względami radzi sobie IKE w MetLife TFI?

a) opłaty oraz jakość zarządzania

Jeśli chodzi o kluczową dla długoterminowego klienta stałą opłatę za zarządzanie, towarzystwo MetLife pobiera ją na IKE w standardowej wysokości, np. dla funduszy akcji jest to 4% wartości aktywów w skali roku, dla funduszu MetLife Obligacji Skarbowych jest to 1,45% rocznie, a dla MetLife Pieniężny wynosi ona 1% rocznie. Dzieje się tak mimo tego, że MetLife stworzyło specjalną kategorię jednostek uczestnictwa dla rejestrów IKE (I) – nie ma ona jednak przełożenia na niższe opłaty za zarządzanie (które znajdziemy na IKE w PKO TFI, IKE w Investors TFI oraz IKE Plus w NN TFIktóre posiadam i polecam).

Czy towarzystwo broni się przynajmniej dobrymi wynikami swoich głównych funduszy w krótkim i dłuższym okresie? Wśród dostępnych na IKE 7 subfunduszy funduszy towarzystwa znajdziemy zarówno takie, które wygrywają z bezpośrednią konkurencją (np. MetLife Pieniężny), jak i takie, które z nią nieznacznie przegrywają (np. MetLife Stabilnego Wzrostu). Najsłabszym ogniwem wydaje się MetLife Akcji.

MetLife Pieniężny opinie
MetLife Pieniężny na tle średniej dla grupy
MetLife Obligacji Skarbowych opinie
MetLife Obligacji Skarbowych na tle średniej dla grupy

MetLife Stabilnego Wzrostu - opinie
MetLife Stabilnego Wzrostu na tle średniej dla grupy
MetLife Akcji opinie
MetLife Akcji na tle średniej dla grupy

Czy na IKE w MetLife występują jeszcze jakieś opłaty? Niestety tak. Klient może wybrać, jaką strukturę opłat wybiera. Są dwa warianty.

W pierwszym będziemy musieli zapłacić jednorazowo 300zł za założenie rejestru IKE, ale dzięki temu uzyskamy stałe zwolnienie z opłaty manipulacyjnej za nabycie jednostek.

W drugim wariancie nie zapłacimy ani grosza za założenie rejestru, ale za nabycia jednostek każdego z funduszy TFI MetLife będzie pobierał jednorazowo 2%. Innymi słowy, o tyle będzie pomniejszana każda wpłata na IKE w trakcie całego życia umowy.

W obu wariantach nie ma opłat za transfer oszczędności między funduszami (tzw. zamianę).

Jeśli rezygnujemy z umowy przed upływem 12 miesięcy od podpisania umowy (zwrot, wypłata lub wypłata transferowa), towarzystwo potrąci 2% wartości transakcji tytułem opłaty umorzeniowej. Po tym okresie opłata nie jest pobierana (tabela opłat i prowizji).

b) dostępnośćfunduszy, limity i ograniczenia na IKE w MetLife

Na rejestrze IKE w MetLife mamy do dyspozycji 7 subfunduszy MetLife Krajowy FIO, reprezentujących różne klasy aktywów oraz profile ryzyka. Tylko jeden z nich lokuje oszczędności klientów również poza Polską (na dodatek w stosunkowo niewielkiej części), więc niemożliwe będzie osiągnięcie dywersyfikacji geograficznej.

Dla mnie to minus. Od stanu polskiej gospodarki i państwa uzależnione są już świadczenia z ZUS i OFE, a także los depozytów w polskim systemie bankowym. Chciałbym, żeby moje oszczędności w trzecim filarze nie były narażone na dokładnie takie same ryzyka oraz żeby (chociaż częściowo) uczestniczyły w rozwoju globalnej gospodarki. To drugi ważny powód (obok niższych opłat), dla którego wybrałem IKE Plus w NN TFI.

Jeśli chodzi o gotowe strategie na IKE w MetLife, dla klientów niezainteresowanych samodzielnym podejmowaniem decyzji, można za taką uznać fundusz MetLife Stabilnego Wzrostu. W ofercie nie ma funduszy cyklu życiaczy automatycznego dostosowywania składu rejestru do wieku.

Minimalna pierwsza wpłata wynosi 500zł (dla każdego subfunduszu). Kolejne 100zł.

IKE Fundusze inwestycyjne MetLife
Dane aktualne w czerwcu 2015

2) IKE dobrowolny fundusz emerytalny w MetLife Amplico PTE

Ta umowa o IKE powiązana jest z dobrowolnym funduszem emerytalnym prowadzonym przez MetLife Amplico PTE (które zarządza też jednym z otwartych funduszy emerytalnych). Więcej o tej formie oszczędzania.

Dobrowolny fundusz emerytalny MetLife Amplico zarządzany jest zgodnie ze strategią aktywnej alokacji – jego skład jest dynamicznie dostosowywany do okoliczności rynkowych. Zgodnie ze statutem, nie więcej niż 80% środków może być lokowanych w akcje spółek publicznych. Benchmarkiem (punktem odniesienia) dla funduszu jest 50% WIG plus 50% TBSP Index.

W 2013 roku fundusz osiągnął 56% stopy zwrotu (słownie: pięćdziesiąt sześć procent), rok później wypracował 6,1% zwrotu. Z prospektów informacyjnych wynika, że zarządzający są bardzo aktywni w selekcji papierów wartościowych (aktywa na koniec 2014).

DFE MetLife Amplicopobiera 2,5% aktywów w skali roku tytułem opłaty za zarządzanie. Wśród jawnych kosztów jest również max. 500zł opłaty od składek – o tyle zostaną pomniejszone wpłaty do funduszu w trakcie całego życia umowy. Zamknięcie umowy przed upływem 12 miesięcy będzie nas kosztować 15% zgromadzonych na IKE środków, nie mniej niż 300zł (szczegóły umowy).

Zgodnie ze stanem aktywów na koniec 2014 roku, DFE MetLife Amplico lokuje 100% środków swoich klientów w Polsce. To nie jest narzędzie do dywersyfikacji geograficznej.

IKE dobrowolny fundusz emerytalny MetLife Amplico
Dane aktualne w czerwcu 2015

IKE w MetLife – opinia i podsumowanie

IKE założymy w dwóch instytucjach finansowych z grupy MetLife – towarzystwie funduszy inwestycyjnych oraz w powszechnym towarzystwie emerytalnym.

Jeśli chodzi o IKE w MetLife TFI, wśród zalet wymieniłbym:

a) solidną jakość zarządzania w głównych funduszach, szczególnie dłużnych
b) brak opłat i ograniczeń dotyczących transferów oszczędności między funduszami

Wśród słabości wymieniłbym:

a) wysokie, standardowe opłaty stałe za zarządzanie na rejestrze IKE
b) dodatkowe opłaty – albo za założenie rejestru, albo nabycia jednostek
c) brak funduszy lokujących oszczędności poza granicami Polski (brak możliwości rozproszenia ryzyka geograficznego)
d) długoterminowe wyniki funduszu MetLife Akcji

Jeśli chodzi o IKE w MetLife Amplico PTE, wygląda na to, że do tej pory – przy niewielkich aktywach – zarządzającym udaje się osiągać bardzo atrakcyjne stopy zwrotu dzięki strategii aktywnej alokacji. Fundusz wydaje się mieć agresywny, dynamiczny charakter (podobnie jak DFE prowadzone przez Nationale-Nederlanden).

Nie zachęcają za to:

a) opłata od składek
b) pełna koncentracja oszczędności w Polsce

Osobiście zdecydowałem się na prowadzenie IKE w formie rejestru funduszy inwestycyjnych na IKE Plus w ING TFI (wkrótce NN Investment Partners). Pisałem w szczegółach o motywach tej decyzji i najważniejszych parametrach umowyIKE Plus można założyć przez internet. Z kolei swoje IKZE prowadzę od 2012 w formie rachunku maklerskiego w BM BDM – je również można założyć przez internet.

Tutaj wszystkie artykuły o trzecim filarzeIKE oraz IKZE.

Rachunek oszczędnościowy POL-IKE w Banku Spółdzielczym w Miliczu

$
0
0
Na rachunku oszczędnościowym POL-IKE w Banku Spółdzielczym w Miliczu możemy liczyć na wyższe oprocentowanie niż nawet w najlepszych pod tym względem bankach komercyjnych (np. Millennium). W dniu publikacji tego artykułu wynosi 3,7% w skali roku, co odpowiada ok. 4,55% rocznie na „zwykłym” rachunku oszczędnościowym, na którym co miesiąc naliczany jest od zysku podatek dochodowy.

Jest to kolejny artykuł w serii omawiającej indywidualne konta emerytalne dostępne w różnych instytucjach finansowych w 2015 roku (wszystkie zostały zebrane w tej zakładce). Do tej pory ukazały się teksty o IKE w PKO BPmBankuPZUPekao SABZWBKIdea BankuING / Nationale-NederlandenAvivaAllianzGetin BankuBanku MillenniumUnion Investment TFIInvestors TFI oraz MetLife.

Jakie są szczegółowewarunki prowadzenia POL-IKE w Banku Spółdzielczym w Miliczu? Czy oprocentowanie jest stałe? Czy to dobre rozwiązanie?

IKE w Banku Spółdzielczym w Miliczu oprocentowanie
IKE w bankach spółdzielczych

W Polsce działa blisko 600 banków spółdzielczych zrzeszonych w dwóch dużych grupach (Bank Polskiej Spółdzielczości oraz Spółdzielcza Grupa Bankowa). To lokalne instytucje finansowe, które obsługują głównie klientów z najbliższego regionu. Wśród ważnych klientów banków spółdzielczych znajdują się między innymi rolnicy, mali i średni przedsiębiorcy, samorządy oraz lokalna ludność.

To z reguły znacznie mniejsze banki niż ogólnopolskie banki komercyjne. Podlegają jednak w takim samym zakresie Komisji Nadzoru Finansowego, a depozyty klientów są ubezpieczone w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym do kwoty 100 tysięcy euro.

Bank Spółdzielczy w Miliczu działa w okolicach małego miasta Milicz na styku województw dolnośląskiego oraz wielkopolskiego. Jest zrzeszony w grupie PBS.

Co ważne– IKE założyć w jednej z pięciu form. Oprócz depozytów bankowych oferowanych przez banki komercyjne i spółdzielcze, są to:

a) rejestr funduszy inwestycyjnych (w towarzystwach funduszy inwestycyjnych)
b) dobrowolny fundusz emerytalny (w powszechnych towarzystwach emerytalnych)
c) ubezpieczenie na życie (w zakładach ubezpieczeń)
d) rachunek maklerski (w domu maklerskim)

Decyzja o tym, w jakiej formie oraz w jakiej instytucji prowadzić swoje indywidualne konto emerytalne jest kluczowa. Od niej zależy, w jakich aktywach finansowych utrzymywane będą nasze oszczędności, na jakie opłaty i ryzyka będą wystawione oraz na jakie stopy zwrotu będziemy mogli realistycznie liczyć w krótkim i długim okresie. Więcej w tym poradniku.

Rachunek oszczędnościowy POL-IKE w Banku Spółdzielczym w Miliczu

Ta umowa o indywidualne konto emerytalne powiązana jest z depozytem bankowym w formie rachunku oszczędnościowego.

W chwili publikacjitego artykułu Bank Spółdzielczy w Miliczu proponuje właścicielom IKE oprocentowanie w wysokości 3,7% w skali roku. To odpowiednik ok. 4,55% rocznie na „zwykłym” rachunku oszczędnościowym – za różnicę odpowiada tarcza podatkowa powiązana z IKE. Do 15 maja 2015 oprocentowanie POL-IKE w Banku Spółdzielczym w Miliczu wynosiło 4% w skali roku (pełna tabela oprocentowania).

Odsetki są kapitalizowane (dopisywane do rachunku) raz w miesiącu. Dla porównania – na jednym z najlepiej oprocentowanych IKE w bankach komercyjnych w Banku Millennium kapitalizacja odbywa się raz w roku. Częstsza kapitalizacja jest nieznacznie korzystniejsza dla klienta.

Oprocentowanie jest zmienne, ustalane decyzją zarządu banku. Z regulaminu POL-IKE w BSw Miliczu wynika, że obniżki oprocentowania muszą być komunikowane klientom z dwumiesięcznym wyprzedzeniem.

Rachunek jest prowadzony bezpłatnie. 5zł kosztuje przelew z IKE na rachunek w innym banku – to opłata o marginalnym znaczeniu, ponieważ IKE nie zakłada się po to, żeby korzystać z niego jak z rachunku bieżącego (np. wykonując dużo przelewów wychodzących). Cała tabela opłat.

Klient może otrzymać dostęp do bankowości elektronicznej z informacjami o saldzie i historii rachunku. Wszystkie transakcje pieniężne z rachunku (np. wypłata, częściowy zwrot oraz zwrot) wymagają wizyty w oddziale.

Regulamin nie mówi nico tym, że właściciel POL-IKE w Banku Spółdzielczym w Miliczu musi prowadzić w nim również rachunek bieżący. Nic nie wskazuje na to, że POL-IKE można założyć przez internet.

Za rezygnację z rachunku (zwrot, wypłata lub wypłata transferowa) przed upływem 6 miesięcy bank pobiera 100zł opłaty. Za rezygnację pomiędzy 6 a 12 miesiącem opłata wynosi 75zł.

Nie ma dolnego limituwpłat na POL-IKE w Banku Spółdzielczym w Miliczu, chociaż bank w regulaminie rezerwuje sobie prawo do wypowiedzenia umowy, jeśli saldo rachunku będzie przez rok wynosiło zero.

POL-IKE w Banku Spółdzielczym w Miliczu

IKE w Banku Spółdzielczym w Miliczu – opinia i podsumowanie

Gdybym był częścią społeczności Milicza lub okolic, a na dodatek fanem gwarantowanych depozytów bankowych jako długoterminowej lokaty kapitału, utrzymywałbym prywatne oszczędności emerytalne na POL-IKE w tym banku spółdzielczym. Jego oferta jest wyraźnie i konsekwentnie lepsza niż w bankach komercyjnych.

Nie ma oczywiściezakazu zakładania POL-IKE w Banku Spółdzielczym w Miliczu przez „ludzi z zewnątrz”. Warunki, w tym ochrona Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, muszą być takie same dla wszystkich.

Osobiście zdecydowałem się na prowadzenie IKE w formie rejestru funduszy inwestycyjnych na IKE Plus w ING TFI (wkrótce NN Investment Partners). Pisałem w szczegółach o motywach tej decyzji i najważniejszych parametrach umowyIKE Plus można założyć przez internet. Z kolei swoje IKZE prowadzę od 2012 w formie rachunku maklerskiego w BM BDM – je również można założyć przez internet.

Tutaj wszystkie artykuły o trzecim filarzeIKE oraz IKZE.

IKE w Spółdzielczym Banku Rzemiosła i Rolnictwa (SK Bank) – bardzo hojne oprocentowanie

$
0
0
Gdy w 2012opisywałem rachunek oszczędnościowy IKE w SK Banku, proponował na nim oprocentowanie w wysokości 7,5% w skali roku. Trzy lata później, Spółdzielczy Bank Rzemiosła i Rolnictwa z Wołomina wciąż trzyma wysoką formę – w momencie publikacji tego artykułu płaci właścicielom indywidualnego konta emerytalnego 5,5% w skali roku. To odpowiednik „zwykłego” depozytu na ok. 6,8% w skali roku dzięki tarczy podatkowej powiązanej z IKE.

Jest to kolejny artykuł w serii omawiającej indywidualne konta emerytalne dostępne w różnych instytucjach finansowych w 2015 roku (wszystkie zostały zebrane w tej zakładce). Do tej pory ukazały się teksty o IKE w PKO BPmBankuPZUPekao SABZWBKIdea BankuING / Nationale-NederlandenAvivaAllianzGetin BankuBanku MillenniumUnion Investment TFIInvestors TFIMetLife oraz Banku Spółdzielczym w Miliczu.

Jakie są inne ważnewarunki umowy o IKE w Spółdzielczym Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie? Gdzie znajdują się placówki banku? Czy rachunek można założyć przez internet?

IKE w Spółdzielczym Banku Rzemiosła i Rolnictwa - Wołomin
IKE w bankach spółdzielczych

W Polsce działa blisko 600 banków spółdzielczych zrzeszonych w dwóch dużych grupach (Bank Polskiej Spółdzielczości oraz Spółdzielcza Grupa Bankowa). To lokalne instytucje finansowe, które obsługują głównie klientów z najbliższego regionu. Wśród ważnych klientów banków spółdzielczych znajdują się między innymi rolnicy, mali i średni przedsiębiorcy, samorządy oraz lokalna ludność.

To z reguły znacznie mniejsze banki niż ogólnopolskie banki komercyjne. Podlegają jednak w takim samym zakresie Komisji Nadzoru Finansowego, a depozyty klientów są ubezpieczone w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym do kwoty 100 tysięcy euro.

Spółdzielczy BankRzemiosła i Rolnictwa w Wołominie (SK Bank) należy do największych banków spółdzielczych w Polsce. Prowadzi oddziały na Mazowszu i na Górnym Śląsku, również w dużych miastach (Warszawie, Katowicach, Częstochowie, Bielsku-Białej, Tychach, Gliwicach, Sosnowcu, Bytomiu i Rybniku).

Nie każde indywidualnekonto emerytalne ma formę depozytu bankowego obsługiwanego przez bank spółdzielczy lub komercyjny. IKE może być powiązane również z:

a) rejestrem funduszy inwestycyjnych (w towarzystwach funduszy inwestycyjnych)
b) dobrowolnym funduszem emerytalnym (w powszechnych towarzystwach emerytalnych)
c) ubezpieczeniem na życie (w zakładach ubezpieczeń)
d) rachunekiem maklerskim (w domu maklerskim)

Decyzja o tym, w jakiej formie oraz w jakiej instytucji prowadzić swoje indywidualne konto emerytalne jest kluczowa. Od niej zależy, w jakich aktywach finansowych utrzymywane będą nasze oszczędności, na jakie opłaty i ryzyka będą wystawione oraz na jakie stopy zwrotu będziemy mogli realistycznie liczyć w krótkim i długim okresie. Więcej w tym poradniku.

IKE w Spółdzielczym Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie

Ta umowa o indywidualne konto emerytalne powiązana jest z depozytem bankowym w formie rachunku oszczędnościowego.

W dniu publikacji tego artykułu SK Bank utrzymuje dla depozytów IKE oprocentowanie w wysokości 5,5% w skali roku. To odpowiednik ok. 6,8% w skali roku na „zwykłym” depozycie bankowym, od którego pobierany jest podatek Belki. Stawka obowiązuje od 25 marca 2015 roku (informacja). Hojne oprocentowanie indywidualnego konta emerytalnego utrzymuje się w tym banku spółdzielczym od wielu lat. W 2012 roku wynosiło 7,5% w skali roku.

Oprocentowanie jest zmienne, ustalane decyzją zarządu banku. Kapitalizacja odsetek następuje raz w roku, na koniec roku kalendarzowego.

Konto jest zakładane bezpłatnie, ale jego utrzymanie kosztuje 2zł miesięcznie (tabela opłat). To oczywiście pomniejsza prawdziwe oprocentowanie rachunku. O ile? To zależy, ile środków utrzymujemy na IKE w SK Banku.

Sprawdźmy, jak opłata 2zł za prowadzenie IKE w SK Banku wpłynie na oprocentowanie rachunków o różnych saldach. Obliczenia będą uproszczone, a wyniki orientacyjne. W rzeczywistości wartość odsetek i oprocentowanie będą jeszcze trochę niższe, ponieważ co miesiąc na IKE pracować będzie o 2zł mniej kapitału aż do dnia kapitalizacji. Obliczenia wykonane są tak, jakby cała opłata (24zł) pobrana była dopiero na koniec roku.

Opłaty w Banku Spółdzielczym w Wołominie IKE

Jak widać, miesięczna opłata ma dość dewastujący wpływ na faktycznego oprocentowanie rachunków o niskim saldzie. Innymi słowy, na IKE w SK Banku bardziej opłaca się utrzymywanie większych kwot. Im wyższe saldo, tym mniejsze znaczenie ma miesięczna opłata.

Opłata za rezygnacjęz umowy (zwrot, wypłata lub wypłata transferowa) w okresie 12 miesięcy od jej podpisania wynosi 100zł.

Spółdzielczy Bank Rzemiosła i Rolnictwa wymaga minimalnej wpłaty 300zł na indywidualne konto emerytalne w okresie 6 miesięcy (regulamin).

Umowę można podpisać w oddziale banku.

IKE w SK Banku - opinie i oprocentowanie
Dane aktualne w lipcu 2015

IKE w SK Banku – opinia i podsumowanie

To jest bardzo mocna oferta od jednego z największych banków spółdzielczych w Polsce. Co ważne, jego sieć placówek nie jest ograniczona wyłącznie do Wołomina i okolic. Z tej umowy IKE skorzystają bez większej logistyki również mieszkańcy Warszawy oraz Górnego Śląska, gdzie SK Bank prowadzi swoje oddziały.

Oprócz konieczności podpisania umowy w placówce banku, minusem IKE w Spółdzielczym Banku Rzemiosła i Rolnictwa jest miesięczna opłata za prowadzenie konta w wysokości 2zł. Pomniejsza ona rzeczywiste oprocentowanie rachunku, a jej negatywny wpływ odczują najbardziej klienci z niewielkimi oszczędnościami.

Osobiście zdecydowałem się na prowadzenie IKE w formie rejestru funduszy inwestycyjnych na IKE Plus w ING TFI (wkrótce NN Investment Partners). Pisałem w szczegółach o motywach tej decyzji i najważniejszych parametrach umowyIKE Plus można założyć przez internet. Z kolei swoje IKZE prowadzę od 2012 w formie rachunku maklerskiego w BM BDM – je również można założyć przez internet.

Tutaj wszystkie artykuły o trzecim filarzeIKE oraz IKZE.

IKE w Śląskim Banku Spółdzielczym Silesia w Katowicach

$
0
0
Śląski Bank Spółdzielczy Silesia w Katowicach to kolejny bank spółdzielczy, który proponuje właścicielom indywidualnych kont emerytalnych zdecydowanie lepsze oprocentowanie niż banki komercyjne. W chwili publikacji tego artykułu wynosi ono 4% w skali roku, czyli jest odpowiednikiem ok. 4,95% w skali roku na „zwykłym” depozycie bankowym nieobjętym tarczą podatkową powiazaną z IKE.

Jest to kolejny artykuł w serii omawiającej indywidualne konta emerytalne dostępne w różnych instytucjach finansowych w 2015 roku (wszystkie zostały zebrane w tej zakładce). Do tej pory ukazały się teksty o IKE w PKO BPmBankuPZUPekao SABZWBKIdea BankuING / Nationale-NederlandenAvivaAllianzGetin BankuBanku MillenniumUnion Investment TFIInvestors TFIMetLifeBanku Spółdzielczym w Miliczu oraz SK Banku.

Jakie są inne ważne warunki umowy o Śląskim Banku Spółdzielczym Silesia w Katowicach? Czy bank pobiera jakieś opłaty? Gdzie znajdują się placówki banku? Czy rachunek można założyć przez internet?

IKE w Banku Spółdzielczym Silesia w Katowicach
IKE w bankach spółdzielczych

W Polsce działa blisko 600 banków spółdzielczych zrzeszonych w dwóch dużych grupach (Bank Polskiej Spółdzielczości oraz Spółdzielcza Grupa Bankowa). To lokalne instytucje finansowe, które obsługują głównie klientów z najbliższego regionu. Wśród ważnych klientów banków spółdzielczych znajdują się między innymi rolnicy, mali i średni przedsiębiorcy, samorządy oraz lokalna ludność.

To z reguły znacznie mniejsze banki niż ogólnopolskie banki komercyjne. Podlegają jednak w takim samym zakresie Komisji Nadzoru Finansowego, a depozyty klientów są ubezpieczone w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym do kwoty 100 tysięcy euro.

Śląski BankSpółdzielczy Silesia w Katowicach (Silesia Bank) ma swoją centralę w Katowicach oraz oddziały w Bielsku-Białej, Chorzowie i kilku mniejszych miejscowościach. Jest zrzeszony w grupie BPS.

Nie każde indywidualne konto emerytalne ma formę depozytu bankowego obsługiwanego przez bank spółdzielczy lub komercyjny. IKE może być powiązane również z:

a) rejestrem funduszy inwestycyjnych (w towarzystwach funduszy inwestycyjnych)
b) dobrowolnym funduszem emerytalnym (w powszechnych towarzystwach emerytalnych)
c) ubezpieczeniem na życie (w zakładach ubezpieczeń)
d) rachunekiem maklerskim (w domu maklerskim)

Decyzja o tym, w jakiej formie oraz w jakiej instytucji prowadzić swoje indywidualne konto emerytalne jest kluczowa. Od niej zależy, w jakich aktywach finansowych utrzymywane będą nasze oszczędności, na jakie opłaty i ryzyka będą wystawione oraz na jakie stopy zwrotu będziemy mogli realistycznie liczyć w krótkim i długim okresie. Więcej w tym poradniku.

IKE w Śląskim Banku Spółdzielczym Silesia w Katowicach

Ta umowa o indywidualne konto emerytalne powiązana jest z depozytem bankowym w formie rachunku oszczędnościowego.

W dniu publikacji tego artykułu Bank Spółdzielczy Silesia w Katowicach utrzymuje dla depozytów IKE oprocentowanie w wysokości 4% w skali roku. To odpowiednik ok. 4,95% w skali roku na „zwykłym” depozycie bankowym, od którego pobierany jest podatek Belki. Stawka obowiązuje od 1 maja 2015 roku (tabela oprocentowania). To wysokie oprocentowanie nie jest chwilowym wyjątkiem – Bank Spółdzielczy Silesia konsekwentnie utrzymuje bardzo konkurencyjne oprocentowanie tego rachunku.

Oprocentowanie jest zmienne, ustalane decyzją zarządu banku. Kapitalizacja odsetek następuje raz w roku, na koniec roku kalendarzowego.

Konto jest zakładane bezpłatnie, jego utrzymanie nic nie kosztuje.

Opłata za rezygnację z umowy (zwrot, wypłata lub wypłata transferowa) w okresie 12 miesięcy od jej podpisania wynosi 100zł (tabela opłat).

Minimalna pierwsza wpłata na IKE w Banku Spółdzielczym Silesia w Katowicach wynosi 100zł.

Umowę można podpisać w oddziale banku.

IKE w Silesia Bank Spółdzielczy - oprocentowanie
Dane aktualne w lipcu 2015

IKE w Banku Spółdzielczym Silesia w Katowicach – opinia i podsumowanie

To kolejna bardzo atrakcyjna propozycja indywidualnego konta emerytalnego powiązanego z depozytem bankowym w banku spółdzielczym. Jeśli ktoś pozostaje w zasięgu sieci placówek Silesia Banku i jest fanem gwarantowanych lokat kapitału w polskim systemie bankowym, ta umowa o indywidualne konto emerytalne powinna go zainteresować. Warto dodać, że na Górnym Śląsku działa również SK Bank z Wołomina, który w chwili publikacji tego artykułu, oferuje jeszcze wyższe oprocentowanie – 5,5% w skali roku.

Osobiście zdecydowałem się na prowadzenie IKE w formie rejestru funduszy inwestycyjnych na IKE Plus w ING TFI (wkrótce NN Investment Partners). Pisałem w szczegółach o motywach tej decyzji i najważniejszych parametrach umowyIKE Plus można założyć przez internet. Z kolei swoje IKZE prowadzę od 2012 w formie rachunku maklerskiego w BM BDM – je również można założyć przez internet.

Tutaj wszystkie artykuły o trzecim filarzeIKE oraz IKZE.

IKE z funduszami inwestycyjnymi KBC TFI – wyższa półka

$
0
0
Na indywidualnym koncie emerytalnym w KBC TFI możemy lokować oszczędności w 9 subfunduszy KBC Parasol FIO. Towarzystwo zwalnia posiadaczy rejestru IKE z opłat manipulacyjnych za nabycie jednostek. Nie ma również opłat za transfery oszczędności między funduszami (które są nielimitowane) oraz rezygnację z IKE przed upływem 12 miesięcy. Założenie IKE w KBC TFI odbywa się przez stronę internetową towarzystwa i również nic nie kosztuje.

Jest to kolejny artykuł w serii omawiającej indywidualne konta emerytalne dostępne w różnych instytucjach finansowych w 2015 roku (wszystkie zostały zebrane w tej zakładce). Do tej pory ukazały się teksty o IKE w PKO BPmBankuPZUPekao SABZWBKIdea BankuING / Nationale-NederlandenAvivaAllianzGetin BankuBanku MillenniumUnion Investment TFIInvestors TFIMetLifeBanku Spółdzielczym w MiliczuSK Banku oraz Silesia Banku.

Jakie są inne warunkiprowadzenia IKE w towarzystwie funduszy inwestycyjnych KBC? Jak wypadają fundusze KBC TFI na tle konkurencji? Czy warto założyć w tym towarzystwie indywidualne konto emerytalne?

IKE z funduszami inwestycyjnymi KBC TFI
Kto jeszcze dostarcza IKE?

Warto wiedzieć, że indywidualne konta emerytalne mogą dostarczać również inne instytucje niż towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Są to:

a) domy maklerskie (IKE jest powiązane z rachunkiem maklerskim)
b) banki komercyjne oraz spółdzielcze (z depozytem bankowym)
c) zakłady ubezpieczeń (z ubezpieczeniem na życie)
d) powszechne towarzystwa emerytalne (z dobrowolnym funduszem emerytalnym)

Decyzja o tym, w jakiej formie oraz w jakiej instytucji prowadzić swoje indywidualne konto emerytalne jest kluczowa. Od niej zależy, w jakich aktywach finansowych utrzymywane będą nasze oszczędności, na jakie opłaty i ryzyka będą wystawione oraz na jakie stopy zwrotu będziemy mogli realistycznie liczyć w krótkim i długim okresie. Więcej w tym poradniku.

Pomiędzy ofertami IKEw poszczególnych kategoriach mogą występować znaczące różnice (np. w opłatach). W jednym z poprzednich tekstów pisałem o tym, co uważam za najważniejsze cechy dobrego IKE z funduszami inwestycyjnymi. Można je ująć w dwie grupy:

a) opłaty (szczególnie stałe za zarządzanie) i jakość zarządzania
b) dostępność funduszy, limity i ograniczenia

Sprawdźmy, jak wypada w tych kategoriach IKE w KBC TFI.

a) Opłaty i jakość zarządzania na IKE w KBC TFI

Na rejestrze IKE w KBC TFI nabywamy zwykłe jednostki funduszy inwestycyjnych ze standardową opłatą za zarządzanie. Do tej pory tylko PKO TFI, Investors TFI oraz NN TFI (na IKE Plus, które posiadam i polecam) zdecydowały się stworzyć specjalne, tańsze jednostki dla właścicieli indywidualnych kont emerytalnych. W długim okresie stałe opłaty za zarządzanie mają olbrzymi wpływ na rentowność inwestycji (więcejo tej opłacie).

Jak wyglądają opłaty za zarządzanie w KBC TFI? Jest to standard dla polskich, aktywnie zarządzanych funduszy inwestycyjnych: 4% w skali roku w funduszach akcyjnych, 2,5% w funduszu stabilnego wzrostu, 1,3% w funduszach obligacji oraz 0,9% w funduszu pieniężnym. KBC Globalny Akcyjny pobiera opłatę w wysokości 3% w skali roku, ale jest funduszem funduszy, więc jego łączne koszty podwyższają dodatkowo opłaty pobierane przez fundusze inwestycyjne stanowiące jego aktywa (więcej informacji).

Na szczęście KBC TFI na rejestrze IKE nie dorzuca do stałych opłat za zarządzanie żadnych dodatkowych opłat. Nic nie zapłacimy za założenie rejestru. Towarzystwo nie pobierze z naszych wpłat opłat manipulacyjnych za nabycie jednostek (cała kwota zostanie zainwestowana). Nie będzie też żadnej opłaty w przypadku, gdy zrezygnujemy z IKE przed upływem 12 miesięcy (przez zwrot, wypłatę lub wypłatę transferową).

Czy wysokie opłaty za zarządzanie w funduszach KBC TFI są uzasadnione jakością zarządzania? Długoterminowe wyniki głównych funduszy KBC Parasol FIO są nieznacznie lepsze niż bezpośredniej konkurencji dla poszczególnych typów funduszy. W ofercie towarzystwa nie ma funduszu wyraźnie odstającego na niekorzyść od średniej dla swojej grupy czy funduszu w poważnych tarapatach. Są za to fundusze nagradzane w ostatnim czasie za ponadprzeciętną jakość zarządzania (np. KBC Małych i Średnich Spółek – Alfa 2014 Analizy.pl).

KBC Stabilny na tle średniej dla grupy
KBC Stabilny na tle średniej dla grupy
KBC Pieniężny na tle średniej dla grupy
KBC Małych i Średnich Spółek na tle średniej dla grupy
KBC Małych i Średnich Spółek na tle średniej dla grupy
KBC Papierów Dłużnych na tle średniej dla grupy
KBC Papierów Dłużnych na tle średniej dla grupy
KBC Akcyjny na tle średniej dla grupy
KBC Akcyjny na tle średniej dla grupy

2) Fundusze dostępne na IKE w KBC TFI, limity i ograniczenia

Do dyspozycjiwłaścicieli rejestru IKE w KBC TFI jest 9 funduszy inwestycyjnych reprezentujących różne klasy aktywów oraz profile ryzyka.

Jest jeden fundusz, który pozwala lokować oszczędności poza Polską – KBC Globalny Akcyjny. To plus dla wszystkich, którzy poszukują dla swoich oszczędności w trzecim filarze praktycznych możliwości dywersyfikacji geograficznej.

KBC Stabilny można uznać za gotowe rozwiązanie dla klientów bez ambicji do samodzielnego podejmowania decyzji inwestycyjnych. To fundusz stabilnego wzrostu o długoterminowych wynikach lepszych niż średnia dla tej grupy.

Pod względem dostępu do różnych klas aktywów (szczególnie zagranicznych) oraz gotowych rozwiązań IKE w KBC TFI wygląda więc dobrze, ale przegrywa z NN TFI, które na IKE Plus daje dostęp do większej ilości funduszy, w tym funduszy cyklu życia.

Minimalna pierwszawpłata na każdy z funduszy powiązanych z IKE w KBC TFI wynosi 100zł. Kolejne to 50zł.

Nie ma limitówtransferów oszczędności między funduszami. Nie ma też żadnych dodatkowych zasad dotyczących podziału środków między fundusze – obowiązuje pełna dowolność.

IKE w KBC TFI opinie opłaty
Dane aktualne w lipcu 2015

IKE w KBC TFI – opinia i podsumowanie

Jak dla mnie, KBC TFI proponuje jedną z lepszych umów IKE z rejestrem funduszy inwestycyjnych. Wśród jej największych zalet wymieniłbym:

a) brak opłat manipulacyjnych za nabycie i zamianę
b) brak opłat za założenie rejestru oraz rezygnację przed upływem 12 miesięcy
c) brak limitów transferów między funduszami
d) dostęp do funduszy reprezentujących główne klasy aktywów
e) dostęp do funduszu aktywów zagranicznych (możliwość dywersyfikacji geograficznej)
f) ponadprzeciętna jakość zarządzania w KBC TFI
g) możliwość założenia IKE przez internet

Wśród słabości wymieniłbym:

a)„zwykłe” opłaty za zarządzanie w funduszach powiązanych IKE
b) ograniczony dostęp do funduszy aktywów zagranicznych („tylko” KBC Globalny Akcyjny) oraz gotowych rozwiązań („tylko” KBC Stabilny)

IKE w KBC TFIpostawiłbym w jednym szeregu z IKE mSkarbiec zakładanym w mBanku, IKE w Legg Mason czy IKE w Union Investment– to generalnie bardzo dobre umowy z pewnymi (różnymi) mankamentami. To jednak wyższa półka niż np. naszpikowane opłatami IKE w PZU TFI czy Pioneer TFI lub bardzo przeciętnym pod względem jakości zarządzania Millennium TFI. Liderem tego rynku pozostają dla mnie IKE Plus w NN TFI (które posiadam i polecam) oraz IKE w PKO TFI z funduszami cyklu zycia.

Tutaj wszystkie artykuły o trzecim filarzeIKE oraz IKZE.


IKE w Generali z ubezpieczeniem na życie ProFamilia – jestem zdecydowanie na nie

$
0
0
Umowa o indywidualne konto emerytalne z towarzystwem ubezpieczeń Generali Życie jest częścią ubezpieczenia na życie ProFamilia. Gromadzenie oszczędności na IKE jest więc w tym zakładzie ubezpieczeń połączone z szerszym pakietem ubezpieczeń. IKE nie występuje jako samodzielny produkt. Z kolei dobrowolny fundusz emerytalny Generali, prowadzony przez Powszechne Towarzystwo Emerytalne Generali, występuje tylko w powiązaniu z IKZE.

Jest to kolejny artykuł w serii omawiającej indywidualne konta emerytalne dostępne w różnych instytucjach finansowych w 2015 roku (wszystkie zostały zebrane w tej zakładce). Do tej pory ukazały się teksty o IKE w PKO BPmBankuPZUPekao SABZWBKIdea BankuING / Nationale-NederlandenAvivaAllianzGetin BankuBanku MillenniumUnion Investment TFIInvestors TFIMetLifeBanku Spółdzielczym w MiliczuSK BankuSilesia Banku oraz KBC TFI.

Jakie są warunki prowadzenia IKE w Generali? Czy rozsądne jest łącznie gromadzenia oszczędności na emeryturę w trzecim filarze z pakietem ubezpieczeń inwestycyjnych i ochronnych ProFamilia? Jak wyglądają opłaty i dostępność opcji inwestycyjnych?

Ubezpieczenie na życie a inne formy gromadzenia oszczędności na IKE

IKE mogą występować w pięciu różnych formach. Towarzystwo ubezpieczeń Generali proponuje tylko jedną z nich – ubezpieczenie na życie. Inne możliwości to:

a) rachunek oszczędnościowy w banku komercyjnym lub spółdzielczym
b) rachunek inwestycyjny w domu maklerskim
c) rejestr funduszy inwestycyjnych w towarzystwie funduszy inwestycyjnych
d) dobrowolny fundusz emerytalny w powszechnym towarzystwie emerytalnym

Więcej w artykule o umowach o indywidualne konto emerytalne w grupie PKO BP, gdzie dostępne są wszystkie rodzaje IKE.

Decyzja o tym, w jakiej formie oraz w jakiej instytucji prowadzić swoje indywidualne konto emerytalne jest kluczowa. Od niej zależy, w jakich aktywach finansowych utrzymywane będą nasze oszczędności, na jakie opłaty i ryzyka będą wystawione oraz na jakie stopy zwrotu będziemy mogli realistycznie liczyć w krótkim i długim okresie. Więcej w tym poradniku.

Przy okazji– warto wiedzieć, że w zakładach ubezpieczeń otworzono do końca grudnia 2014 zdecydowanie najwięcej indywidualnych kont emerytalnych (prawie 70% wszystkich). Na ubezpieczeniach na życie znajduje się ok. 38% wszystkich oszczędności zgromadzonych na IKE.

Z drugiej strony, ubezpieczyciele życiowi mają najniższy wskaźnik „aktywnych” IKE, czyli takich, na które wpłynęły w danym roku jakieś oszczędności. W 2014 wynosił on zaledwie 26%, podczas gdy na IKE w bankach jest to 70%, a na rachunkach maklerskich prawie 60%. Na przeciętne IKE u ubezpieczyciela wpływa też co roku najmniej oszczędności – w 2014 było to 2,8 tysiąca złotych przy 8,6 tysiąca złotych na rachunkach maklerskich i 5,2 tysiąca złotych na dobrowolnych funduszach emerytalnych (źródło).

W zakładachubezpieczeń IKE jest powiązane z ubezpieczeniem na życie, najczęściej z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi. W niektórych przypadkach jest częścią większego pakietu ubezpieczeń, w tym ochronnych (tak jest np. w Nationale-Nederlandenoraz w opisywanym w tym artykule Generali).

Uważam ubezpieczenia inwestycyjne za kosztowny, skomplikowany i nieefektywny sposób gromadzenia oszczędności – napisałem o nich (w tym o własnym, niepowiązanym z IKEwiele krytycznych artykułów. Jestem też sceptycznie nastawiony do łączenia gromadzenia oszczędności za pomocą IKE z ubezpieczeniami ochronnymi w jednym pakiecie ubezpieczeniowym.

Osobiście korzystam z IKE Plus w NN TFI (kiedyś ING TFI) – to umowa oparta o rejestr funduszy inwestycyjnych. Opisałem kiedyś w szczegółach jej zalety i wady, a także proces przenoszenia IKE od innego dostawcyIKE Plus można założyć przez internet.

IKE w Generali z ubezpieczeniem na życie ProFamilia

Ta umowa o gromadzenie oszczędności na IKE jest częścią ubezpieczenia na życie ProFamilia w zakładzie ubezpieczeń Generali. IKE jest dobrowolnym dodatkiem (rozszerzeniem) głównej umowy ubezpieczeniowej. W podobny sposób działa IKE z ubezpieczeniem Sposób na Przyszłość w Nationale Nederlanden.

Jako że IKE w Generali to nie jest samodzielny produkt, musimy najpierw chociażby w ogółach przyjrzeć się ubezpieczeniu na życie ProFamilia. Jest to ubezpieczenie na życie powiązane z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi (tzw. polisa inwestycyjna) z opcją rozbudowy o dodatkowe umowy ochronne (np. całkowita niezdolność do pracy, poważne zachorowanie, pakiet dla dziecka) oraz związane z gromadzeniem oszczędności w trzecim filarze (IKE lub IKZE).

W wersji bez dodatkowych umów minimalna miesięczna składka wynosi 70zł i trafia (po odliczeniu opłat) do ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych. Mimo szczerych chęci nie udało mi się znaleźć w OWU ubezpieczenia ProFamilia, ile wynosi lub jak jest naliczana suma ubezpieczenia. Wydaje się jednak, że w podstawowej wersji świadczenia ubezpieczeniowe powiązane są z wartością polisy (czyli wartością jednostek ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych na rachunku).

Jeśli chodzi o opłaty w tej części pakietu, ubezpieczyciel nalicza między innymi:

a) opłatę administracyjną w wysokości 10,89zł miesięcznie (niezależnie od wysokości składki) przez umorzenie części jednostek z rachunku
b) opłaty za zarządzanie funduszami (wliczone w wycenę UFK)
c) opłatę alokacyjną w pierwszych dwóch latach trwania umowy, która jest powiązana z wiekiem ubezpieczonego i wynosi od 50% do 80% wpłacanych składek

Tylko z tych opłat wynika, że w pierwszych dwóch latach trwania umowy zdecydowana większość składek wędruje do ubezpieczyciela, a nie na rachunek naszej polisy. W kolejnych latach znika co prawda opłata alokacyjna, ale pozostaje opłata administracyjna i inne (np. za ryzyko ubezpieczeniowe). To negatywny czynnik dla rentowności polisy.

Jeśli podpisaliśmyjuż główną umowę o ubezpieczenie na życie ProFamilia, możemy rozbudować ją o indywidualne konto emerytalne, które zgodnie ze swoim OWU służy do gromadzenia oszczędności i nie jest umową o charakterze ochronnym.

W ramach IKE w Generali ProFamilia mamy do dyspozycji trzy ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe o różnej strategii inwestycyjnej (Agresywny, Mieszany, Obligacji). Opłaty za zarządzanie są wliczone w wycenę jednostek (inaczej niż na wielu polisach inwestycyjnych, gdzie pobierane są przez umarzanie części jednostek).

Nigdzie nie znalazłem informacji, czy fundusze na IKE w Generali pozwalają na lokowanie oszczędności poza granicami Polski (dywersyfikację geograficzną).

Jeśli dobrzezrozumiałem załączniki do OWU tego indywidualnego konta emerytalnego, 25% wpłat w pierwszym roku trafi na poczet opłaty za prowadzenie IKE. Wydaje mi się, że ubezpieczyciel deklaruje zwrot tych kosztów przez dopisanie z powrotem jednostek po spełnieniu warunków, ale – szczerze – język OWU jest tak zawiły, że nie rozumiem szczegółów całego mechanizmu (jeśli w ogóle taki mechanizm istnieje). Sorry.

Jeśli dobrze rozumiem załącznik nr 2 do OWU IKE, Generali de facto nalicza 1% opłaty manipulacyjnej za nabycie jednostek ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych. Poniżej fragment, z którego to wydedukowałem:
„Cenę sprzedaży Jednostki uczestnictwa Funduszu oblicza się na dany Dzień wyceny poprzez podwyższenie o 1% wartości Jednostek uczestnictwa ustalonej na ten Dzień wyceny zgodnie z ust. 5.”
Właściciel IKE w Generali może wybrać częstotliwość wpłacania składek. Musi wpłacić minimalnie 20zł w miesiącu, 60zł kwartalnie, 120zł co pół roku lub 240zł, jeśli wybrał składkę roczną.

Klient może wykonywać bez ograniczeń transfery oszczędności między funduszami. Generali ma 5 dni roboczych na zrealizowanie operacji.

IKE Generali z ubezpieczeniem ProFamilia emerytura - opinie
Dane aktualne w lipcu 2015

IKE w Generali – opinia i podsumowanie

Jeśli poszukujemyumowy o indywidualne konto emerytalne, na którym będziemy mogli efektywnie gromadzić oszczędności, IKE w Generali powiązane z ubezpieczeniem na życie ProFamilia to nie jest rozwiązanie dla nas.

Pod pojęciem efektywne gromadzenie oszczędności rozumiem:
a) minimalizowanie zbędnych kosztów
b) dostęp do różnych opcji inwestycyjnych, w tym funduszy aktywów zagranicznych oraz gotowych rozwiązań
c) brak rygorów i ograniczeń innych niż ustawowe

IKE w towarzystwie ubezpieczeń Generali jest częścią większego pakietu ubezpieczeniowego. Nie oceniam w tej chwili szczegółów ubezpieczenia na życie ProFamilia, w tym dodatkowych umów ochronnych. Nie mam takich kompetencji. Ale zdrowy rozsądek podpowiada, że jeśli ktoś przede wszystkim chce gromadzić oszczędności w trzecim filarze, nie powinien wikłać się w skomplikowany pakiet drogich produktów ubezpieczeniowych, który – w tym wypadku – jest niezbędny, żeby założyć indywidualne konto emerytalne.

Zresztą, nawet jeśli ktoś decyduje się na ubezpieczenie ProFamilia, w wersji inwestycyjnej lub inwestycyjno-ochronnej, powinien dwa razy zastanowić się, czy warto dodawać do kompletu umowę o IKE. Korzystniejsze (= tańsze, prostsze, mniej rygorystyczne) indywidualne konto emerytalne założy u innych dostawców nie tracąc nic w Generali.

Osobiście zdecydowałem się na prowadzenie IKE w formie rejestru funduszy inwestycyjnych na IKE Plus w ING TFI (wkrótce NN Investment Partners). Pisałem w szczegółach o motywach tej decyzji i najważniejszych parametrach umowyIKE Plus można założyć przez internet. Z kolei swoje IKZE prowadzę od 2012 w formie rachunku maklerskiego w BM BDM – je również można założyć przez internet.

Tutaj wszystkie artykuły o trzecim filarzeIKE oraz IKZE.

IKE w Podkarpackim Banku Spółdzielczym – duży zasięg, solidne oprocentowanie

$
0
0
Podkarpacki Bank Spółdzielczy (PBS) ma ponad 80 oddziałów w całej Polsce. Większość z nich zlokalizowana jest w województwie podkarpackim, ale bank zainwestował również w placówki w sześciu metropoliach – Warszawie, Gdyni, Wrocławiu, Krakowie, Lublinie i Katowicach. W momencie publikowania tego tekstu PBS oferuje na indywidualnym koncie emerytalnym oprocentowanie w wysokości 3,3% rocznie. To odpowiednik ok. 4,1% w skali roku na depozycie bankowym bez tarczy podatkowej IKE.

Jest to kolejny artykuł w serii omawiającej indywidualne konta emerytalne dostępne w różnych instytucjach finansowych w 2015 roku (wszystkie zostały zebrane w tej zakładce). Do tej pory ukazały się teksty o IKE w PKO BPmBankuPZUPekao SABZWBKIdea BankuING / Nationale-NederlandenAvivaAllianzGetin BankuBanku MillenniumUnion Investment TFIInvestors TFIMetLifeBanku Spółdzielczym w MiliczuSK BankuSilesia BankuKBC TFI oraz Generali.

Jakie są inne ważne warunki umowy indywidualne konto emerytalne w Podkarpackim Banku Spółdzielczym? Czy bank pobiera jakieś opłaty? Czy rachunek można założyć przez internet?

IKE w Podkarpackim Banku Spółdzielczym - oprocentowanieIKE w bankach spółdzielczych

W Polsce działa blisko 600 banków spółdzielczych zrzeszonych w dwóch dużych grupach (Bank Polskiej Spółdzielczości oraz Spółdzielcza Grupa Bankowa). To lokalne instytucje finansowe, które obsługują głównie klientów z najbliższego regionu. Wśród ważnych klientów banków spółdzielczych znajdują się między innymi rolnicy, rzemieślnicy, mali i średni przedsiębiorcy, samorządy oraz lokalna ludność.

To z reguły znacznie mniejsze banki niż ogólnopolskie banki komercyjne. Podlegają jednak w takim samym zakresie Komisji Nadzoru Finansowego, a depozyty klientów są ubezpieczone w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym do kwoty 100 tysięcy euro.

Podkarpacki Bank Spółdzielczy ma swoją centralę w Sanoku oraz ponad 80 oddziałów i placówek, głównie w województwie podkarpackim (np. Rzeszów, Przemyśl, Krosno), ale prowadzi tez 6 oddziałów w głównych miastach Polski (Warszawa, Gdynia, Wrocław, Kraków, Lublin i Katowice).

To jeden z największych banków spółdzielczych w kraju. Jego obligacje notowane są na rynku Catalyst. Jest zrzeszony w grupie BPS.

Nie każde indywidualne konto emerytalne ma formę depozytu bankowego obsługiwanego przez bank spółdzielczy lub komercyjny. IKE może być powiązane również z:

a) rejestrem funduszy inwestycyjnych (w towarzystwach funduszy inwestycyjnych)
b) dobrowolnym funduszem emerytalnym (w powszechnych towarzystwach emerytalnych)
c) ubezpieczeniem na życie (w zakładach ubezpieczeń)
d) rachunekiem maklerskim (w domu maklerskim)

Decyzja o tym, w jakiej formie oraz w jakiej instytucji prowadzić swoje indywidualne konto emerytalne jest kluczowa. Od niej zależy, w jakich aktywach finansowych utrzymywane będą nasze oszczędności, na jakie opłaty i ryzyka będą wystawione oraz na jakie stopy zwrotu będziemy mogli realistycznie liczyć w krótkim i długim okresie. Więcej w tym poradniku.

IKE w Podkarpackim Banku Spółdzielczym

Ta umowa o indywidualne konto emerytalne powiązana jest z depozytem bankowym w formie rachunku oszczędnościowego.

W dniu publikacji tego artykułu Podkarpacki Bank Spółdzielczy utrzymuje dla depozytów IKE oprocentowanie w wysokości 3,3% w skali roku. To odpowiednik ok. 4,1% w skali roku na „zwykłym” depozycie bankowym, od którego pobierany jest podatek Belki podczas każdej kapitalizacji. Stawka obowiązuje od 1 czerwca 2015 roku, gdy zostało obniżone z 4,5% w skali roku.

Oprocentowanie jest zmienne, ustalane decyzją zarządu banku. Kapitalizacja odsetek następuje raz w roku, na koniec roku kalendarzowego.

Konto jest zakładane bezpłatnie, jego utrzymanie nic nie kosztuje. Jest to samodzielny produkt – nie jest wymagane założenie rachunku osobistego w Podkarpackim Banku Spółdzielczym.

Opłata za rezygnację z umowy (zwrot, wypłata lub wypłata transferowa) w okresie 12 miesięcy od jej podpisania wynosi 30zł.

Warto zadbać o to, żeby w momencie zakładania konta zrezygnować z otrzymywania comiesięcznych wyciągów – bank w niektórych sytuacjach pobiera za nie opłaty. Więcej informacji w tabeli opłat (do ściągnięcia na swój komputer).

Umowę można podpisać w oddziale banku.

Podkarpacki Bank Spółdzielczy IKE
Dane aktualne w lipcu 2015

IKE w Banku Spółdzielczym Silesia w Katowicach – opinia i podsumowanie

Podkarpacki Bank Spółdzielczy nie jest liderem wśród banków spółdzielczych, jeśli chodzi o oprocentowanie depozytów bankowych powiązanych z IKE. W dniu publikowania tego artykułu lepiej wypadają między innymi Silesia Bank, SK Bank czy Bank Spółdzielczy w Miliczu. 3,3% w skali roku to jednak i tak oprocentowanie wyższe niż w jakimkolwiek banku komercyjnym. Najbliżej do tego poziomu Bankowi Millennium z depozytem IKE oprocentowanym na 3% w skali roku.

Ważną przewagą Podkarpackiego Banku Spółdzielczego jest rozległa sieć placówek, jak na standardy bankowości spółdzielczej. IKE w PBS założymy także w najważniejszych polskich miastach. Konieczne będzie pofatygowanie się do oddziału.

Osobiście zdecydowałem się na prowadzenie IKE w formie rejestru funduszy inwestycyjnych na IKE Plus w ING TFI (wkrótce NN Investment Partners). Pisałem w szczegółach o motywach tej decyzji i najważniejszych parametrach umowyIKE Plus można założyć przez internet. Z kolei swoje IKZE prowadzę od 2012 w formie rachunku maklerskiego w BM BDM – je również można założyć przez internet.

Tutaj wszystkie artykuły o trzecim filarzeIKE oraz IKZE.

IKE w Krakowskim Banku Spółdzielczym – nic ciekawego

$
0
0
Kilka bankówspółdzielczych wyróżnia się hojnym oprocentowaniem depozytów w formie indywidualnego konta emerytalnego. Do tej grupy należą m.in. SK Bank, Bank Silesia, Podkarpacki Bank Spółdzielczy oraz Bank Spółdzielczy w Miliczu. Do tej grupy nie należy na pewno Krakowski Bank Spółdzielczy, który w chwili publikacji tego artykułu oferuje właścicielom IKE oprocentowanie w wysokości 1,7% w skali roku.

Jest to kolejny artykuł w serii omawiającej indywidualne konta emerytalne dostępne w różnych instytucjach finansowych w 2015 roku (wszystkie zostały zebrane w tej zakładce). Do tej pory ukazały się teksty o IKE w PKO BPmBankuPZUPekao SABZWBKIdea BankuING / Nationale-NederlandenAvivaAllianzGetin BankuBanku MillenniumUnion Investment TFIInvestors TFIMetLifeBanku Spółdzielczym w MiliczuSK BankuSilesia BankuKBC TFIGenerali oraz Podkarpackim Banku Spółdzielczym.

Jakie są inne ważne warunki umowy o indywidualne konto emerytalne w Krakowskim Banku Spółdzielczym? Jakie są opłaty?

IKE w Krakowskim Banku Spółdzielczym
IKE w bankach spółdzielczych

W Polsce działa blisko 600 banków spółdzielczych zrzeszonych w dwóch dużych grupach (Bank Polskiej Spółdzielczości oraz Spółdzielcza Grupa Bankowa). To lokalne instytucje finansowe, które obsługują głównie klientów z najbliższego regionu. Wśród ważnych klientów banków spółdzielczych znajdują się między innymi rolnicy, mali i średni przedsiębiorcy, samorządy oraz lokalna ludność.

To z reguły znacznie mniejsze banki niż ogólnopolskie banki komercyjne. Podlegają jednak w takim samym zakresie Komisji Nadzoru Finansowego, a depozyty klientów są ubezpieczone w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym do kwoty 100 tysięcy euro.

Krakowski Bank Spółdzielczy ma swoją centralę w Krakowie oraz oddziały w Częstochowie, Katowicach, Łodzi, Tarnowie i kilkudzisięciu mniejszych miejscowościach. Jest bankiem niezrzeszonym (samodzielnym).

Nie każde indywidualne konto emerytalne ma formę depozytu bankowego obsługiwanego przez bank spółdzielczy lub komercyjny. IKE może być powiązane również z:

a) rejestrem funduszy inwestycyjnych (w towarzystwach funduszy inwestycyjnych)
b) dobrowolnym funduszem emerytalnym (w powszechnych towarzystwach emerytalnych)
c) ubezpieczeniem na życie (w zakładach ubezpieczeń)
d) rachunekiem maklerskim (w domu maklerskim)

Decyzja o tym, w jakiej formie oraz w jakiej instytucji prowadzić swoje indywidualne konto emerytalne jest kluczowa. Od niej zależy, w jakich aktywach finansowych utrzymywane będą nasze oszczędności, na jakie opłaty i ryzyka będą wystawione oraz na jakie stopy zwrotu będziemy mogli realistycznie liczyć w krótkim i długim okresie. Więcej w tym poradniku.

IKE w Krakowskim Banku Spółdzielczym

Ta umowa o indywidualne konto emerytalne powiązana jest z depozytem bankowym w formie rachunku oszczędnościowego.

W dniu publikacji tego artykułu Krakowski Bank Spółdzielczy proponuje dla depozytów powiązanych z indywidualnym kontem emerytalnym oprocentowanie w wysokości 1,7% w skali roku. To odpowiednik ok. 2,1% w skali roku na “zwykłym” depozycie bankowym nieobjętym tarczą podatkową IKE.

To oprocentowanieniższe nie tylko od najlepszych ofert w niektórych bankach spółdzielczych, ale nawet od części ofert w bankach komercyjnych. Liderem wśród banków komercyjnych pozostaje od dłuższego czasu Bank Millennium (3% w skali roku w momencie publikacij tego tekstu).

Oprocentowanie jest zmienne, ustalane decyzją zarządu banku. Kapitalizacja odsetek następuje raz w roku, na koniec roku kalendarzowego.

Konto jest zakładane bezpłatnie, jego utrzymanie nic nie kosztuje. IKE może być jedynym produktem, jaki posiadamy w Krakowskim Banku Spółdzielczym – nie jest konieczne prowadzenie konta osobistego.

Opłata za rezygnację z umowy (zwrot, wypłata lub wypłata transferowa) w okresie 12 miesięcy od jej podpisania wynosi 150zł.

Umowę można podpisać w dowolnym oddziale banku.

IKE w Krakowskim Banku Spółdzielczym - oprocentowanie

IKE w Krakowskim Banku Spółdzielczym – opinia i podsumowanie

Krakowski Bank Spółdzielczy jest przykładem na to, że nie każdy bank spółdzielczy oferuje wysokie oprocentowanie dla depozytów powiązanych z indywidualnym kontem emerytalnym. 1,7% w skali roku, które obowiązuje w chwili publikacji tego artykułu, to mniej niż stawka WIBOR 3M, po której banki pożyczają sobie nawzajem pieniądze na trzy miesiące i niewiele więcej niż WIBOR ON, po której pożyczają sobie na jeden dzień.

Klienci zainteresowani IKE w formie depozytu bankowego znajdą znacznie lepsze propozycje w innych bankach spółdzielczych, a nawet w niektórych bankach komercyjnych. Właściciele IKE w Krakowskim Banku Spółdzielczym mogą rozważyć przeniesienie się do innego dostawcy, szczególnie jeśli prowadzą umowę w KBS ponad 12 miesięcy (co oznacza zerowe koszty przeniesienia). W przeszłości opisałem, jak w praktyce wygląda przeniesienie IKE.

Osobiście zdecydowałem się na prowadzenie IKE w formie rejestru funduszy inwestycyjnych na IKE Plus w ING TFI (wkrótce NN Investment Partners). Pisałem w szczegółach o motywach tej decyzji i najważniejszych parametrach umowyIKE Plus można założyć przez internet. Z kolei swoje IKZE prowadzę od 2012 w formie rachunku maklerskiego w BM BDM – je również można założyć przez internet.

Tutaj wszystkie artykuły o trzecim filarzeIKE oraz IKZE.

IKE z funduszami inwestycyjnymi Legg Mason TFI – propozycja na poziomie

$
0
0
Na indywidualnym koncie emerytalnym w Legg Mason TFI możemy lokować oszczędności w 6 subfunduszy Legg Mason Parasol FIO oraz w fundusz stabilnego wzrostu Legg Mason Senior. Skorzystać można również z jednej z dwóch strategii modelowych oraz funkcji automatycznego rebalancingu. Towarzystwo nie pobiera opłat za nabycie jednostek oraz (nielimitowane) transfery oszczędności między funduszami. Do końca tego roku założenie IKE przez stronę internetową lub w siedzibie towarzystwa nic nie kosztuje.

Jest to kolejny artykuł w serii omawiającej indywidualne konta emerytalne dostępne w różnych instytucjach finansowych w 2015 roku (wszystkie zostały zebrane w tej zakładce). Do tej pory ukazały się teksty o IKE w PKO BPmBankuPZUPekao SABZWBKIdea BankuING / Nationale-NederlandenAvivaAllianzGetin BankuBanku MillenniumUnion Investment TFIInvestors TFIMetLifeBanku Spółdzielczym w MiliczuSK BankuSilesia BankuKBC TFIGeneraliPodkarpackim Banku Spółdzielczym oraz Krakowskim Banku Spółdzielczym.

Jakie są inne ważnezasady prowadzenia IKE w Legg Mason TFI? Jaka jest jakość zarządzania w funduszach tego towarzystwa? Dlaczego w połowie 2014 roku zdecydowałem się przenieść swoje IKE z Legg Mason TFI na IKE Plus w NN TFI (wówczas ING TFI)?

IKE z funduszami inwestycyjnymi Legg Mason TFI
IKE to nie tylko fundusze inwestycyjne

Warto wiedzieć, że indywidualne konta emerytalne mogą dostarczać również inne instytucje niż towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Są to:

a) domy maklerskie (IKE jest powiązane z rachunkiem maklerskim)
b) banki komercyjne oraz spółdzielcze (z depozytem bankowym)
c) zakłady ubezpieczeń (z ubezpieczeniem na życie)
d) powszechne towarzystwa emerytalne (z dobrowolnym funduszem emerytalnym)

Decyzja o tym, w jakiej formie oraz w jakiej instytucji prowadzić swoje indywidualne konto emerytalne jest kluczowa. Od niej zależy, w jakich aktywach finansowych utrzymywane będą nasze oszczędności, na jakie opłaty i ryzyka będą wystawione oraz na jakie stopy zwrotu będziemy mogli realistycznie liczyć w krótkim i długim okresie. Więcej w tym poradniku.

Pomiędzy ofertami IKE w poszczególnych kategoriach mogą występować znaczące różnice (np. w opłatach). W jednym z poprzednich tekstów pisałem o tym, co uważam za najważniejsze cechy dobrego IKE z funduszami inwestycyjnymi. Można je ująć w dwie grupy:

a) opłaty (szczególnie stałe za zarządzanie) i jakość zarządzania
b) dostępność funduszy, limity i ograniczenia

Sprawdźmy, jak wypada w tych kategoriach IKE w Legg Mason TFI.

a) Opłaty i jakość zarządzania na IKE w Legg Mason TFI

Na rejestrze IKE w Legg Mason TFI nabywamy zwykłe jednostki funduszy inwestycyjnych ze standardową opłatą za zarządzanie. Do tej pory tylko PKO TFI, Investors TFI oraz NN TFI (na IKE Plus, które posiadam i polecam) zdecydowały się stworzyć specjalne, tańsze jednostki dla właścicieli indywidualnych kont emerytalnych. W długim okresie stałe opłaty za zarządzanie mają olbrzymi wpływ na rentowność inwestycji (więcej o tej opłacie).

Stałe opłaty za zarządzanie w funduszach Legg Mason TFI nie odbiegają od standardów w polskich, aktywnie zarządzanych funduszach inwestycyjnych. Wynoszą: 3,5% w skali roku w funduszu akcyjnym, 2,5% w funduszu stabilnego wzrostu, 1,5% w funduszu obligacji oraz 0,8% w funduszu pieniężnym.

Legg Mason TFI nie pobiera na rejestrach IKE dodatkowych opłat za nabycie jednostek oraz transfery oszczędności między funduszami.

W przypadku rozwiązania umowy przed upływem 12 miesięcy od jej podpisania towarzystwo ma prawo pobrać 200zł opłaty.

400zł kosztujezałożenie rejestru IKE. Legg Mason TFI często stosuje wobec tej standardowej opłaty okresy promocji. Jeden z nich trwa do końca tego roku – założenie IKE w Legg Mason przez stronę internetową lub w siedzibie towarzystwa jest do 31 grudnia 2015 roku bezpłatne.

Jak wypada jakość zarządzania w funduszach Legg Mason? Czy jest warta swojej ceny? Patrząc na wyniki funduszy reprezentujących główne klasy aktywów w krótkim i długim terminie, dobrze na tle bezpośredniej konkurencji wypada Legg Mason Akcji oraz fundusz stabilnego wzrostu Legg Mason Senior. Zauważony w branży został również fundusz aktywnej alokacji Legg Mason Strateg (nagroda Alfa 2014 Analizy.pl). Za to oferta funduszy dłużnych nie wydaje się najmocniejszą stronę Legg Mason TFI.

IKE Legg Mason Akcji wyniki
Legg Mason Akcji na tle średniej dla uniwersalnych funduszy akcji polskich
Legg Mason Senior wyniki
Legg Mason Senior na tle średniej dla funduszy stabilnego wzrostu
Legg Mason Obligacji wyniki
Legg Mason Obligacji na tle średniej dla funduszy polskich obligacji
Legg Mason Pieniężny wyniki
Legg Mason Pieniężny na tle średniej dla funduszy pieniężnych i gotówkowych

2) Fundusze dostępne na IKE w Legg Mason TFI, limity i ograniczenia

Do dyspozycjiwłaścicieli rejestru IKE w Legg Mason TFI jest 7 funduszy inwestycyjnych reprezentujących różne klasy aktywów oraz profile ryzyka.

Wszystkie fundusze z wyjątkiem Legg Mason CEE Select lokują zdecydowaną większość oszczędności klientów w polskie aktywa finansowe. Biorąc pod uwagę, że Legg Mason CEE Select to fundusz skupiony na rynkach naszego regionu (głównie Turcja, Rosja, Austria, Czechy, Węgry) oraz Polsce, możliwości szerokiej dywersyfikacji geograficznej są ograniczone. Jest to jeden z głównych powodów (obok wyższych opłat za zarządzanie w Legg Mason TFI), dla których przeniosłem w 2014 swoje IKE do NN TFI (wówczas jeszcze ING TFI). IKE Plus w NN TFI można założyć przez internet.

Fundusze stabilnegowzrostu Legg Mason Senior oraz Legg Mason Stabilny można uznać za gotowe rozwiązanie dla klientów bez ambicji do samodzielnego podejmowania decyzji inwestycyjnych. Pierwszy z nich ma długą historię oraz bardziej defensywną politykę inwestycyjną (ok. 20% akcji), Legg Mason Stabilny ruszył w ubiegłym roku i ma odważniejszą politykę inwestycyjną (ok. 35%).

Właściciele rejestrówIKE w Legg Mason mogą skorzystać z tzw. strategii modelowych. Podstawowa strategia modelowa zakłada lokowanie 100% środków przez cały czas w fundusz stabilnego wzrostu Legg Mason Stabilny. Drugim rozwiązaniem jest strategia cyklu życia, w której towarzystwo będzie automatycznie dostosowywać strukturę naszych oszczędności do wieku. Poniżej szczegóły.

IKE Legg Mason strategie modelowe





System transakcyjnyLegg Mason oraz regulamin IKE umożliwiają również ustalenie domyślnej struktury aktywów (np. 10% Legg Mason CEE Select, 20% Legg Mason Akcji, 20% Legg Mason Strateg, 25% Legg Mason Obligacji, 25% Legg Mason Pieniężny), która będzie potem co 6 miesięcy automatycznie przywracana (tzw. rebalancing).

Możliwe są również zmiany alokacji wpłat (przelewy na IKE będą automatycznie dzielone między fundusze zgodnie z naszą dyspozycją) oraz zmiany struktury zgromadzonych środków (system automatycznie podzieli na nowo oszczędności między fundusze zgodnie z naszą dyspozycją). To bardzo praktyczne rozwiązania, z których korzystałem, gdy byłem klientem Legg Mason TFI i których brakuje mi na IKE Plus w NN TFI.

Minimalna pierwsza na IKE w Legg Mason TFI wynosi 500zł. Kolejne to 100zł.

IKE Legg Mason opłaty i fundusze
Dane aktualne w lipcu 2015

IKE w Legg Mason TFI – opinia i podsumowanie

Gdy w 2013 rokuprzenosiłem swoje oszczędności z IKE Obligacje na IKE powiązane z rejestrem funduszy inwestycyjnych, zdecydowałem się właśnie na Legg Mason TFI. Przekonały mnie rozsądna struktura kosztów (brak opłat manipulacyjnych oraz – w okresach promocji – za założenie rejestru) oraz dobra jakość zarządzania w funduszu akcyjnym (poparta spójną filozofią inwestowania w wartość). Po roku przeniosłem się z całym przekonaniem do IKE Plus – główne powody to niższe koszty oraz większa ilość klas aktywów, w tym zagranicznych, przy przyzwoitej jakości zarządzania.

Wciąż uważam IKE w Legg Mason TFI za jedną z najlepszych umów o indywidualne konto emerytalne z funduszami inwestycyjnymi. Dlaczego? Z następujących powodów:

a) brak opłat manipulacyjnych za nabycie i zamianę
b) brak limitów transferów między funduszami
c) dostęp do gotowych rozwiązań (dwa fundusze stabilnego wzrostu, dwie strategie modelowe)
d) bardzo funkcjonalny system transakcyjny (np. rebalancing, zmiana alokacji wpłat, zmiana struktury zgromadzonych środków)
f) ponadprzeciętna jakość zarządzania w funduszu akcji oraz w funduszach mieszanych
g) możliwość założenia IKE przez internet oraz – w częstych okresach promocji – bez ponoszenia opłaty wstępnej

Wśród słabościwymieniłbym:

a)„zwykłe” opłaty za zarządzanie w funduszach powiązanych IKE
b) ograniczony dostęp do funduszy aktywów zagranicznych („tylko” Legg Mason CEE Select)

Jak pisałem wcześniej, IKE w Legg Mason jest moim zdaniem w grupie naprawdę dobrych umów o IKE z funduszami inwestycyjnymi (razem z IKE w KBC TFI, IKE mSkarbiec zakładanym w mBanku czy IKE w Union Investment. To generalnie solidne produkty z pewnymi (różnymi) mankamentami. To jednak wyższa półka niż np. naszpikowane opłatami IKE w PZU TFIPioneer Pekao lub bardzo przeciętnym pod względem jakości zarządzania Millennium TFI. Liderem tego rynku pozostają dla mnie IKE Plus w NN TFI (które posiadam i polecam) oraz IKE w PKO TFI z funduszami cyklu życia.

Tutaj wszystkie artykuły o trzecim filarzeIKE oraz IKZE.

Oszczędzanie na emeryturę w PZU przez IKE – jakie są możliwości?

$
0
0
W ofercie instytucji finansowych z grupy PZU SA znajdują się dwie umowy o indywidualne konto emerytalne. Pierwsze z nich jest połączone z funduszami inwestycyjnymi i jest prowadzone przez TFI PZU. Drugie ma formę ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi i jest oferowane przez PZU Życie, ubezpieczyciela życiowego. Co ciekawe – są to w dużej mierze identyczne produkty.

To jest trzeci artykuł z serii przedstawiającej ofertę indywidualnych kont emerytalnych w różnych instytucjach finansowych. Moim celem jest stworzenie przeglądu całego rynku IKE w 2015 (opis wszystkich ofert dostępny jest w tej zakładce). Do tej pory opisałem IKE w spółkach z grupy PKO BP oraz IKE w spółkach mBanku.

Jak na ich tle wypadają produkty IKE z oferty PZU? Czy największy polski ubezpieczyciel przygotował coś konkurencyjnego dla klientów myślących o oszczędzaniu na emeryturę? Jak wyglądają najważniejsze warunki, w tym opłaty, na IKE w PZU?

IKE PZU oszczędzanie na emeryturę - opinie
IKE PZU – tylko fundusze

W instytucjach finansowych z grupy PZU podpiszemy następujące umowy połączone z IKE:

a) IKE z funduszami inwestycyjnymi (prowadzone przez PZU TFI)

b) IKE z ubezpieczeniem na życie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi (prowadzone przez PZU Życie)

PZUPowszechne Towarzystwo Emerytalne, kolejna spółka z grupy PZU, prowadzi również dobrowolny fundusz emerytalny, ale występuje wyłącznie w połączeniu z umową o IKZE (indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego).

W ofercie PZU nie ma IKE powiązanego z rachunkiem oszczędnościowym (jak np. w PKO BPczy mBanku) ani IKE powiązanego z rachunkiem maklerskim.

Przyjrzyjmy się dwóm propozycjom umów IKE w PZU w szczegółach:

a) IKE z funduszami inwestycyjnymi (prowadzone przez PZU TFI)

To IKE jest powiązane z rejestrem funduszy inwestycyjnych prowadzonych przez PZU TFI. Klient może zdecydować się na jeden z dwóch sposobów lokowania swoich oszczędności:

1) program rekomendowany

Towarzystwobędzielokować oszczędności w trzy subfundusze (PZU Papierów Dłużnych POLONEZ, PZU Stabilnego Wzrostu MAZUREK, PZU Akcji KRAKOWIAK) kierując się strategią cyklu życia. Alokacja między fundusze zależna będzie od naszego wieku, a TFI jako nadrzędną zasadę przyjęło założenie, że procent aktywów udziałowych w portfelu ma wynosić 90% minus nasz wiek (np. dla czterdziestolatka będzie to ok. 50% w akcjach). Cały proces jest zautomatyzowany i nie wymaga udziału klienta.

To rozwiązanie pokrewne, ale nie identyczne jak fundusze cyklu życia PKO Zabezpieczenia Emerytalnego czy NN Perspektywa. Ta tabela prezentuje modelowy podział środków między fundusze dla klientów w różnym wieku:

PZU TFI IKE program rekomendowany alokacja

2)program indywidualny

W tej wersji to klient decyduje, jak rozłożyć oszczędności między 6 funduszy z oferty PZU TFI. Są to:

  • PZU Gotówkowy
  • PZU Papierów Dłużnych POLONEZ
  • PZU Stabilnego Wzrostu MAZUREK
  • PZU Akcji KRAKOWIAK
  • PZU Zrównoważony
  • PZU Akcji Nowa Europa

Umowa IKE w TFI PZU ma niestety skomplikowaną strukturę opłat, której do końca nie rozumiem. W ramach pierwszej wpłaty od klienta towarzystwo pobierze opłatę w wysokości 50zł. W dokumentach jest ona opisana jako stała, jednorazowa opłata manipulacyjna za zbycie jednostki przez fundusz (czyli nabycie przez klienta). Poza tym obowiązują również zmienne opłaty manipulacyjne od każdej wpłaty, które z czasem maleją. Tak to wygląda w tabeli opłat PZU TFI:

opłaty IKE PZU

Nie muszę chyba nikogo uświadamiać, że wszelkie opłaty negatywnie wpływają na rentowność inwestycji. Są towarzystwa, które nie pobierają ani opłaty od pierwszej wpłaty (założenia rejestru), ani żadnych opłat manipulacyjnych. Przykładem jest IKE Plus w NN TFI, które posiadam i polecam.

Druga sprawa to opłaty za zarządzanie pobierane z aktywów funduszu. To ważna erozyjna siła wpływająca na rentowność inwestycji, szczególnie w długim terminie. Co prawda na IKE w PZU TFI nabywamy specjalną kategorię jednostek IKE, ale poziom opłat za zarządzanie jest w nich identyczny jak na zwykłych rejestrach (np. w funduszach akcyjnych jest to 4% w skali roku).

Po raz kolejny IKE w PZU TFI przegrywa pod względem kosztów z konkurencją, np. z Pakietem Emerytalnym w PKO TFI pozwalającym na nabywanie jednostek funduszy cyklu życia o znacznie obniżonych kosztach oraz z IKE Plus w NN TFI, gdzie opłaty za zarządzanie są dla wszystkich funduszy obniżone o 1/4 w stosunku do zwykłych rejestrów. To sprawia, że fundusze akcji obciążone są opłatą w wysokości „jedynie” 2,7% w skali roku. IKE Plus można założyć przez internet.

Jeśli dobrze rozumiem regulamin i tabelę opłat, właściciel IKE w PZU TFI może raz w roku przeprowadzić bezpłatną zmianę sposobu inwestowania środków (np. przejść z programu indywidualnego na rekomendowany). Kolejne zmiany kosztują 20zł. Nie jest dla mnie jasne, czy odnosi się to również do transferów oszczędności między funduszami („konwersji”) w programie indywidualnym.

Minusem oferty jest również ograniczony wybór funduszy, a szczególnie brak funduszy dających dostęp do rynków i aktywów zagranicznych. Tylko PZU Akcji Nowa Europa lokuje znaczną część środków poza granicami Polski. To sprawia, że właściciel indywidualnego konta emerytalnego w PZU TFI ma niewielkie możliwości geograficznej dywersyfikacji – jego inwestycja opiera się przede wszystkim na polskich papierach dłużnych i udziałowych.

Zamknięcie umowy(przez zwrot, wypłatę lub wypłatę transferową) przed upływem 12 miesięcy od jej podpisania kosztuje w PZU TFI 10% umarzanej kwoty (min. 50zl).

Minimalna pierwszawpłata wynosi 100zł, kolejne 50zł. Przez pierwsze 10 miesięcy obowiązywania umowy należy wpłacić min. 500zł.

IKE PZU TFI opinie czy warto
Dane aktualne w maju 2015

b) IKE z ubezpieczeniem na życie z UFK (IKE PZU prowadzone przez PZU Życie)

Ta umowa o indywidualne konto emerytalne jest powiązana z ubezpieczeniem na życie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi, a jej dostawcą jest PZU Życie, ubezpieczyciel życiowy.

W praktyce jest to klon rozwiązania z oferty PZU TFI z jedną niewielką modyfikacją – za 50zł składki ochronnej rocznie, PZU Życie zapewni „ochronę ubezpieczeniową” na wypadek śmierci właściciela rachunku. Piszę to w cudzysłowie, ponieważ suma ubezpieczenia wypłacana w razie śmierci wynosi symboliczne 1000zł – cała reszta świadczenia powiązana jest z wartością ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych na naszym koncie.

Podobnie jak w PZU TFI, klient ma do dyspozycji dwa programy inwestowania – rekomendowany oraz indywidualny. W programie indywidualnym może lokować środki w sześć ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych opartych na dokładnie tych samych funduszach inwestycyjnych co na IKE w PZU TFI.

Jeśli dobrze rozumiem kartę produktu, OWU i regulamin, nawet opłaty manipulacyjne i opłaty za zmianę sposobu inwestowania działają tak samo jak na IKE w PZU TFI. Do końca 2015 roku w PZU Życie obowiązuje „promocja” zwalniająca klientów z opłat manipulacyjnych. Tylko co potem?

Minimalna pierwszaskładka wynosi 100zł, kolejne 50zł. Przez pierwsze 10 miesięcy obowiązywania umowy należy wpłacić min. 500zł. W przeciwieństwie do typowych polis inwestycyjnych, umowa o IKE w PZU Życie nie precyzuje, ile i kiedy musimy wpłacać w trakcie dalszego życia umowy.

Zamknięcie umowy(przez zwrot, wypłatę lub wypłatę transferową) przed upływem 12 miesięcy od jej podpisania kosztuje w PZU TFI 10% umarzanej kwoty (min. 50zł). Czyli wszędzie powtórka z IKE w PZU TFI.

Emerytura z IKE PZU - opinie
Dane aktualne w maju 2015

IKE w PZU – opinie i podsumowanie

Jestem pod wrażeniem, jak słabą ofertę indywidualnych kont emerytalnych przygotował największy polski ubezpieczyciel. Oba produkty wydają się niedopracowane i bez ciekawej wizji, która widzę chociażby w PKO TFI, NN TFI, w niektórych domach maklerskich i bankach.

Nie podoba mi się to, że regulaminy naszpikowane są opłatami (np. manipulacyjnymi), a fundusze nabywane przez klientów na IKE w PZU mają takie same, wysokie opłaty za zarządzanie jak zwykłe fundusze detaliczne, które mógłbym nabyć (bez opłat manipulacyjnych) w SFI mBanku czy na BossaFund.

Interesującym rozwiązaniem jest program rekomendowany z automatycznym dostosowaniem alokacji do wieku właściciela IKE, ale przy takim poziomie opłat – gdybym poszukiwał nieangażującego, gotowego rozwiązania – zdecydowałbym się na fundusze cyklu życia Perspektywa na IKE Plus lub Pakiet Emerytalny w PKO TFI.

Swoje IKE prowadzę od połowy 2013 roku na rejestrze funduszy inwestycyjnych (obecnie na IKE Plus w NN Investment Partners TFI), a IKZE od 2012 roku narachunku inwestycyjnym w DM BDM.

Tutaj wszystkie artykuły o trzecim filarzeIKE oraz IKZE.

Viewing all 399 articles
Browse latest View live