Quantcast
Channel: Moja przyszła emerytura
Viewing all 399 articles
Browse latest View live

IKE w domu maklerskim BOŚ – jeden z lepszych rachunków inwestycyjnych w tej klasie

$
0
0
Na rachunku inwestycyjnym IKE w domu maklerskim Banku Ochrony Środowiska zapłacimy 0,38% prowizji za każdą transakcję na aktywach udziałowych oraz 0,19% za każdą transakcję na aktywach dłużnych. Minimalna prowizja bez względu na rodzaj transakcji to 5zł. W podstawowym pakiecie (źółtym) z dostępem do internetowego systemu składania zleceń IKE w domu maklerskim BOŚ jest prowadzone bezpłatnie. Można je założyć przez internet.

Jest to kolejny artykuł w serii omawiającej indywidualne konta emerytalne dostępne w różnych instytucjach finansowych w 2015 roku (wszystkie zostały zebrane w tej zakładce). Do tej pory ukazały się teksty o IKE w PKO BPmBankuPZUPekao SABZWBKIdea BankuING / Nationale-NederlandenAvivaAllianzGetin BankuBanku MillenniumUnion Investment TFIInvestors TFIMetLifeBanku Spółdzielczym w MiliczuSK BankuSilesia BankuKBC TFIGeneraliPodkarpackim Banku SpółdzielczymKrakowskim Banku Spółdzielczym oraz TFI Legg Mason.

Jakie są najważniejszewarunki umowy o IKE z domem maklerskim Banku Ochrony Środowiska? Jak wypada ten rachunek maklerski na tle bezpośredniej konkurencji? Czy warto go założyć?

IKE w postaci rachunku maklerskiego

IKE Bossa - rachunek maklerski - opłaty i prowizje
Tradycyjnie warto zacząć od przypomnienia, że w indywidualne konto emerytalne można „opakować” jeden z pięciu różnych narzędzi do oszczędzania/inwestowania:

a) depozyt bankowy (w banku komercyjnym lub spółdzielczym)
b) rejestr funduszy inwestycyjnych (w towarzystwie funduszy inwestycyjnych)
c) ubezpieczenie na życie (w zakładzie ubezpieczeń)
d) dobrowolny fundusz emerytalne (w powszechnym towarzystwie emerytalnym)
e) rachunek inwestycyjny (w domu maklerskim)

Propozycja domu maklerskiego Banku Ochrony Środowiska to właśnie IKE w formie rachunku inwestycyjnego, dzięki któremu możemy bezpośrednio na rynku kapitałowym nabywać (i sprzedawać) aktywa udziałowe (akcje spółek notowanych na GPW oraz NewConnect) oraz dłużne (obligacje skarbowe i korporacyjne), a także aktywa strukturyzowane (np. jednostki funduszy ETF i inne certyfikaty inwestycyjne).

Dla posiadacza tego rodzaju rachunku oszczędzanie w praktyce oznacza nabywanie za gotówkę udziałowych lub dłużnych aktywów finansowych (np. akcji i obligacji spółek) bez pośredników typu TFI czy zakład ubezpieczeń. To może z jednej strony oznaczać niższe koszty w stosunku np. do uczestniczenia w funduszach inwestycyjnych (m,in. brak stałych opłat za zarządzanie), ale z drugiej większą/inną odpowiedzialność za selekcję i strukturę papierów wartościowych, w których utrzymujemy swoje oszczędności emerytalne.

Decyzja o tym, w jakiej formie oraz w jakiej instytucji prowadzić swoje indywidualne konto emerytalne jest kluczowa. Od niej zależy, w jakich aktywach finansowych utrzymywane będą nasze oszczędności, na jakie opłaty i ryzyka będą wystawione oraz na jakie stopy zwrotu będziemy mogli realistycznie liczyć w krótkim i długim okresie. Więcej w tym poradniku.

Przy okazji – warto zaznaczyć, że dom maklerski BOŚ jest częścią Banku Ochrony Środowiska, który nie oferuje IKE w formie depozytu bankowego. Poza tym DM BOŚ prowadzi otwartą platformę do inwestowania w fundusze (BossaFund), ale w jej obrębie również nie da się zawrzeć żadnej umowy o indywidualne konto emerytalne.

Sprawdźmy w takim razie, jak prezentują się najważniejsze parametry umowy o IKE z domem maklerskim BOŚ.

IKE w DM BOŚ

Jest to umowa o indywidualne konto emerytalne powiązane z rachunkiem inwestycyjnym.

Rachunek IKE w domu maklerskim BOŚ jest prowadzony bezpłatnie w podstawowej wersji (pakiet zielony). Daje ona dostęp do internetowego systemu zleceń, w tym serwisu z notowaniami w czasie rzeczywistym (1 oferta).

Oprócz podstawowejinfrastruktury technicznej pakiet zielony pozwala również korzystać z serwisu analitycznego domu maklerskiego (m.in. komentarze, raporty, rekomendacje, sygnały techniczne), jeśli komuś brakuje tego typu informacji w ogólnodostępnych źródłach i w ogóle są mu potrzebne do szczęścia.

Najważniejszym kosztem dla posiadacza rachunku maklerskiego IKE w DM Banku Ochrony Środowiska są prowizje za zlecenia. Wynoszą:

a) 0,38% wartości transakcji (kupno lub sprzedaż) na aktywach udziałowych, ale co najmniej 5zł
b) 0,19% wartości transakcji na aktywach dłużnych, ale co najmniej 5zł

IKE w DM BOŚ wyróżnia się na tle innych domów maklerskich niższą o 0,01% prowizją za transakcje na aktywach udziałowych, która u większości konkurentów wynosi 0,39%, a nie 0,38%. Jednak jeśli chodzi o minimalną prowizję (5zł) jest ona znacznie wyższa niż prowizja na IKE w DM mBanku, która wynosi 3zł. Poniżej porównanie:

IKE w DM BOŚ czy w DM mBank

Jak to zinterpretować?Proponuję następujący wniosek: IKE w DM BOŚ jest odrobinę tańsze przy większych transakcjach (o wartości od ok. 1,3 tysiąca złotych wzwyż), ale wyraźnie droższe niż IKE w DM mBanku przy mniejszych transakcjach (o wartości poniżej ok. 1,3 tysiąca złotych). Przygotowałem prostą symulację kosztów w obu biurach w zależności od ilości i wartości transakcji wykonanych na rachunku. Kolorem żółtym zaznaczyłem tańsze rozwiązanie dla przyjętego scenariusza.

Najlepsze IKE rachunek maklerski 2015

Tylko od nas zależy, ile wykonamy w roku transakcji. W wersji minimum będzie to jedna lub inna niewielka ilość transakcji nabycia papierów wartościowych za roczny limit wpłat na IKE. W tym przypadku różnice między wysokością prowizji między domami maklerskimi mają marginalne znaczenie. Im większa będzie aktywność na rachunku (czyli częściej handlujemy naszymi aktywami), tym większego znaczenie będą nabierały różnice w prowizjach.

DM BOŚ pobierze 150zł opłaty, jeśli zamkniemy IKE w przeciągu 12 miesięcy od podpisania umowy (wypłata, wypłata transferowa lub zwrot).

IKE z rachunkiem maklerskim DM BOŚ

IKE w DM BOŚ (Bossa) – opinia i podsumowanie

Na rynku znajdziemy znacznie gorsze rachunki inwestycyjne powiązane z IKE (np. DM PKO BP, DM BZWBK z miesięcznymi opłatami za prowadzenie) oraz rachunki trochę lepsze (DM mBank z najniższymi prowizjami minimalnymi za transakcje). W mojej klasyfikacji, w której priorytetem są koszty prowadzenia i prowizji za transakcje, IKE w domu maklerskim BOŚ zajmuje drugie miejsce za IKE w domu maklerskim mBanku.

W przypadku klientów nie handlujących aktywnie różnice na korzyść DM mBanku mogą być znikome, a jeśli ktoś wykonuje wyłącznie transakcje o wartości powyżej ok. 1,3 tysiąca złotych tańsze staje się IKE w domu maklerskim BOŚ.


Osobiście zdecydowałem się na prowadzenie IKE w formie rejestru funduszy inwestycyjnych na IKE Plus w ING TFI (wkrótce NN Investment Partners). Pisałem w szczegółach o motywach tej decyzji i najważniejszych parametrach umowyIKE Plus można założyć przez internet. Z kolei swoje IKZE prowadzę od 2012 w formie rachunku maklerskiego w BM BDM – je również można założyć przez internet.

Tutaj wszystkie artykuły o trzecim filarzeIKE oraz IKZE.


IKE w Powiatowym Banku Spółdzielczym w Sokołowie Podlaskim - niskie wymagania, wysokie oprocentowanie

$
0
0
POL-IKE w Powiatowym Banku Spółdzielczym w Sokołowie Podlaskim jest w chwili publikowania tego artykułu oprocentowane na 4,25% w skali roku. To odpowiednik ok. 5,25% rocznie na depozycie bankowym, od którego przy każdej kapitalizacji pobierany jest podatek Belki. Takie oprocentowanie obowiązuje od 5 marca 2015 roku. To obok oferty SK Banku oraz Banku Silesia jedna z najlepszych umów o indywidualne konto emerytalne w bankach spółdzielczych.

Jest to kolejny artykuł w serii omawiającej indywidualne konta emerytalne dostępne w różnych instytucjach finansowych w 2015 roku (wszystkie zostały zebrane w tej zakładce). Do tej pory ukazały się teksty o IKE w PKO BPmBankuPZUPekao SABZWBKIdea BankuING / Nationale-NederlandenAvivaAllianzGetin BankuBanku MillenniumUnion Investment TFIInvestors TFIMetLifeBanku Spółdzielczym w MiliczuSK BankuSilesia BankuKBC TFIGeneraliPodkarpackim Banku SpółdzielczymKrakowskim Banku SpółdzielczymTFI Legg Mason oraz domu maklerskim BOŚ.

Gdzie znajdują się oddziały PBS Sokołów? Jakie są inne ważne warunki umowy o IKE? Czy bank pobiera jakieś opłaty? Czy trzeba założyć również konto osobiste?Czy rachunek można założyć przez internet?

POL-IKE w Powiatowym Banku Spółdzielczym w Sokołowie Podlaskim
IKE w bankach spółdzielczych

W Polsce działa blisko 600 banków spółdzielczych zrzeszonych w dwóch dużych grupach (Bank Polskiej Spółdzielczości oraz Spółdzielcza Grupa Bankowa). To lokalne instytucje finansowe, które obsługują głównie klientów z najbliższego regionu. Wśród ważnych klientów banków spółdzielczych znajdują się między innymi rolnicy, rzemieślnicy, mali i średni przedsiębiorcy, samorządy oraz lokalna ludność.

To z reguły znacznie mniejsze banki niż ogólnopolskie banki komercyjne. Podlegają jednak w takim samym zakresie Komisji Nadzoru Finansowego, a depozyty klientów są ubezpieczone w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym do kwoty 100 tysięcy euro.

Powiatowy Bank Spółdzielczy w Sokołowie Podlaskim ma swoją siedzibę w Sokołowie Podlaskim (ok. 20 tysięczne miasto pomiędzy Warszawą, Białymstokiem i Białą Podlaską). Prowadzi też placówki w kilkunastu mniejszych miejscowościach oraz w Siedlcach. Jest zrzeszony w grupie BPS.

Nie każde indywidualnekonto emerytalne ma formę depozytu bankowego obsługiwanego przez bank spółdzielczy lub komercyjny. IKE może być powiązane również z:

a) rejestrem funduszy inwestycyjnych (w towarzystwach funduszy inwestycyjnych)
b) dobrowolnym funduszem emerytalnym (w powszechnych towarzystwach emerytalnych)
c) ubezpieczeniem na życie (w zakładach ubezpieczeń)
d) rachunekiem maklerskim (w domu maklerskim)

Decyzja o tym, w jakiej formie oraz w jakiej instytucji prowadzić swoje indywidualne konto emerytalne jest kluczowa. Od niej zależy, w jakich aktywach finansowych utrzymywane będą nasze oszczędności, na jakie opłaty i ryzyka będą wystawione oraz na jakie stopy zwrotu będziemy mogli realistycznie liczyć w krótkim i długim okresie. Więcej w tym poradniku.

IKE w Powiatowym Banku Spółdzielczym w Sokołowie Podlaskim

Ta umowa o indywidualne konto emerytalne powiązana jest z depozytem bankowym w formie rachunku oszczędnościowego.

W dniu publikacji tego artykułu PBS Sokołów oferuje dla depozytów IKE oprocentowanie w wysokości 4,25% w skali roku. To odpowiednik ok. 5,25% rocznie na „zwykłym” depozycie bankowym, z którym nie jest powiązana tarcza podatkowa IKE. Stawka obowiązuje od 5 marca 2015 roku i utrzymuje się do dnia publikacji tego artykułu (tabela oprocentowania).

Wysokie oprocentowanienie jest chwilowym wyjątkiem. Powiatowy Bank Spółdzielczy w Sokołowie Podlaskim w lutym 2014 oferował na przykład 5,25% w skali roku na rachunku IKE, więcej niż jakikolwiek bank komercyjny w tym czasie.

Oprocentowanie jest zmienne, ustalane decyzją zarządu banku. Kapitalizacja odsetek następuje raz w roku, na koniec roku kalendarzowego.

Konto jest zakładane bezpłatnie, jego utrzymanie nic nie kosztuje.

Opłata za rezygnację z umowy (zwrot, wypłata lub wypłata transferowa) w okresie 12 miesięcy od jej podpisania wynosi równowartość odsetek naliczonych przez bank od początku umowy.

Umowę można podpisać w oddziale banku. Nie trzeba zakładać konta osobistego w PBS Sokołów, żeby założyć POL-IKE.

IKE w PBS Sokołów Podlaski oprocentowanie i opłaty
Dane aktualne w lipcu 2015

IKE w Powiatowym Banku Spółdzielczym w Sokołowie Podlaskim – opinia i podsumowanie

Mieszkańcy SokołowaPodlaskiego i okolic mają na wyciągnięcie ręki bardzo konkurencyjną ofertę IKE powiązanego z depozytem bankowym. PBS Sokołów utrzymuje atrakcyjne oprocentowanie tego rachunku od dłuższego czasu, nie stawia przy tym specjalnych wymagań ani nie pobiera regularnych opłat.

Założenie rachunkuwymaga wizyty w oddziale, więc klienci spoza okolic Sokołowa Podlaskiego mają trochę bardziej pod górkę. Muszą sami zdecydować, czy opłaca im się wycieczka do jednego z oddziałów banku, żeby podpisać umowę o POL-IKE, oraz czy czują się dobrze utrzymując swoje długoterminowe oszczędności w tej lokalnej społeczności. Zachętą z pewnością jest ponadprzeciętny poziom oprocentowania.

Osobiście zdecydowałem się na prowadzenie IKE poza systemem bankowym, w formie rejestru funduszy inwestycyjnych, na IKE Plus w NN TFI (wcześniej ING TFI). Pisałem w szczegółach o motywach tej decyzji i najważniejszych parametrach umowyIKE Plus można założyć przez internet. Z kolei swoje IKZE prowadzę od 2012 w formie rachunku maklerskiego w BM BDM – je również można założyć przez internet.

Tutaj wszystkie artykuły o trzecim filarzeIKE oraz IKZE.

IKE w Banku Spółdzielczym w Czarnym Dunajcu – ultra lokalny bank, niezłe oprocentowanie

$
0
0
Jeszcze do 1 czerwca tego roku Bank Spółdzielczy w Czarnym Dunajcu płacił 4,5% w skali roku za depozyty powiązane z indywidualnym kontem emerytalnym. Obecne oprocentowanie wynosi 3,3%, co jest odpowiednikiem prawie 4,1% rocznie na depozycie niepowiązanym z IKE. Z rozmowy z przedstawicielką banku wynika, że BS Czarny Dunajec nie pobiera opłaty za zamknięcie konta przed upływem 12 miesięcy od podpisania umowy (do tej pory spotkałem się z tym tylko w KBC TFI oraz NN TFI).


Jakie są inne ważnewarunki umowy o indywidualne konto emerytalne z Bankiem Spółdzielczym w Czarnym Dunajcu? Czy bank pobiera jakieś opłaty? Czy trzeba posiadać konto osobiste? Gdzie znajdują się placówki banku? Czy rachunek można założyć przez internet?

IKE w Banku Spółdzielczym w Czarnym DunajcuIKE w bankach spółdzielczych

W Polsce działa blisko 600 banków spółdzielczych zrzeszonych w dwóch dużych grupach (Bank Polskiej Spółdzielczości oraz Spółdzielcza Grupa Bankowa). To lokalne instytucje finansowe, które obsługują głównie klientów z najbliższego regionu. Wśród ważnych klientów banków spółdzielczych znajdują się między innymi rolnicy, mali i średni przedsiębiorcy, samorządy oraz lokalna ludność.

To z reguły znacznie mniejsze banki niż ogólnopolskie banki komercyjne. Podlegają jednak w takim samym zakresie Komisji Nadzoru Finansowego, a depozyty klientów są ubezpieczone w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym do kwoty 100 tysięcy euro.

Bank Spółdzielczy w Czarnym Dunajcu działa na terenie powiatu nowotarskiego, suskiego, limanowskiego, nowosądeckiego oraz tatrzańskiego. To bardzo mały, lokalny bank z siedzibą w Czarnym Dunajcu oraz filą w Cichem (Google Maps). Obsługuje przede wszystkim Podhale. Jest zrzeszony w grupie BPS.

Nie każde indywidualne konto emerytalne ma formę depozytu bankowego obsługiwanego przez bank spółdzielczy lub komercyjny. IKE może być powiązane również z:

a) rejestrem funduszy inwestycyjnych (w towarzystwach funduszy inwestycyjnych)
b) dobrowolnym funduszem emerytalnym (w powszechnych towarzystwach emerytalnych)
c) ubezpieczeniem na życie (w zakładach ubezpieczeń)
d) rachunekiem maklerskim (w domu maklerskim)

Decyzja o tym, w jakiej formie oraz w jakiej instytucji prowadzić swoje indywidualne konto emerytalne jest kluczowa. Od niej zależy, w jakich aktywach finansowych utrzymywane będą nasze oszczędności, na jakie opłaty i ryzyka będą wystawione oraz na jakie stopy zwrotu będziemy mogli realistycznie liczyć w krótkim i długim okresie. Więcej w tym poradniku.

IKE w Banku Spółdzielczym w Czarnym Dunajcu

Ta umowa o indywidualne konto emerytalne powiązana jest z depozytem bankowym w formie rachunku oszczędnościowego.

W dniu publikacji tego artykułu Bank Spółdzielczy w Czarnym Dunajcu utrzymuje dla depozytów IKE oprocentowanie w wysokości 3,3% w skali roku. To odpowiednik ok. 4,1% w skali roku na „zwykłym” depozycie bankowym, od którego pobierany jest podatek Belki. Na początku czerwca 2015 roku zarząd banku zdecydował o obniżeniu oprocentowania z 4,5% rocznie.

Oprocentowanie jest zmienne, ustalane decyzją zarządu banku. Kapitalizacja odsetek następuje raz w roku, na koniec roku kalendarzowego.

Konto jest zakładane bezpłatnie, jego utrzymanie nic nie kosztuje.

Opłata za rezygnację z umowy (zwrot, wypłata lub wypłata transferowa) w okresie 12 miesięcy od jej podpisania nie jest pobierana.

Umowę można podpisać w oddziale banku.

Indywidualne konto emerytalne BS Czarny Dunajec oprocentowanie
Dane aktualne w lipcu 2015

IKE w Banku Spółdzielczym w Czarnym Dunajcu – opinia i podsumowanie

Oprocentowanie IKE w Banku Spółdzielczym w Czarnym Dunajcu jest w momencie publikowania tego artykułu wyższe niż w jakimkolwiek banku komercyjnym. Przegrywa jednak w zestawieniu z kilkoma innymi bankami spółdzielczymi, np. SK Bankiem, Bankiem Silesia czy BS Sokołów.

BS Czarny Dunajec to ultra lokalny i mały bank, obsługujący przede wszystkim potrzeby Podhala. Ma dwie placówki – w Czarnym Dunajcu oraz Cichem (niedaleko Nowego targu i Zakopanego). Dla mieszkańców okolic to może być praktyczne rozwiązanie, dla reszty Polski niekoniecznie. Każdy powinien samodzielnie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy odpowiada mu specyficzna logistyka posiadania IKE w Banku Spółdzielczym w Czarnym Dunajcu oraz czy czuje się dobrze utrzymując swoje oszczędności w tej niewielkiej społeczności. Premia w postaci atrakcyjnego oprocentowania wyraźnie zmalała po 1 czerwca 2015 (spadek z 4,5% do 3,3%).

Osobiście zdecydowałem się na prowadzenie IKE poza systemem bankowym, w formie rejestru funduszy inwestycyjnych, na IKE Plus w NN TFI (wcześniej ING TFI). Pisałem w szczegółach o motywach tej decyzji i najważniejszych parametrach umowyIKE Plus można założyć przez internet. Z kolei swoje IKZE prowadzę od 2012 w formie rachunku maklerskiego w BM BDM – je również można założyć przez internet.

Tutaj wszystkie artykuły o trzecim filarzeIKE oraz IKZE.

IKE w Domu Maklerskim BDM – minusem prowizje za transakcje poniżej 1,5 tysiąca zł

$
0
0
Na rachunku inwestycyjnym IKE w Domu Maklerskim BDM (gdzie od lipca 2012 roku prowadzę swoje IKZE) zapłacimy 0,39% prowizji za każdą transakcję na aktywach udziałowych oraz 0,19% za każdą transakcję na aktywach udziałowych. Minimalna prowizja bez względu na rodzaj aktywu to 5,95zł. Rachunek IKE w BDM zakładany i prowadzony jest bezpłatnie. Można go założyć przez internet.

Jakie są istotne warunki umowy o IKE z Beskidzkim Domem Maklerskim? Jak wypada ten rachunek maklerski na tle bezpośredniej konkurencji? Czy warto go założyć? I najciekawsze – czy 5,95zł minimalnej prowizji do zlecenia to duży problem?
IKE rachunek maklerski w Beskidzkim  Domu Maklerskim
IKE w postaci rachunku maklerskiego

Zacznijmy od przypomnienia, że w indywidualne konto emerytalne można „opakować” jeden z pięciu różnych narzędzi do oszczędzania/inwestowania:

a) depozyt bankowy (w banku komercyjnym lub spółdzielczym)
b) rejestr funduszy inwestycyjnych (w towarzystwie funduszy inwestycyjnych)
c) ubezpieczenie na życie (w zakładzie ubezpieczeń)
d) dobrowolny fundusz emerytalne (w powszechnym towarzystwie emerytalnym)
e) rachunek inwestycyjny (w domu maklerskim)

Propozycja Beskidzkiego Domu Maklerskiego to właśnie IKE w formie rachunku inwestycyjnego, dzięki któremu możemy bezpośrednio na rynku kapitałowym nabywać (i sprzedawać) aktywa udziałowe (akcje spółek notowanych na GPW oraz NewConnect) oraz dłużne (obligacje skarbowe i korporacyjne), a także aktywa strukturyzowane (np. jednostki funduszy ETF i inne certyfikaty inwestycyjne).

Dla posiadacza tego rodzaju rachunku oszczędzanie w praktyce oznacza nabywanie za gotówkę udziałowych lub dłużnych aktywów finansowych (np. akcji i obligacji spółek) bez pośredników typu TFI czy zakład ubezpieczeń. To może z jednej strony oznaczać niższe koszty w stosunku np. do uczestniczenia w funduszach inwestycyjnych (m,in. brak stałych opłat za zarządzanie), ale z drugiej większą/inną odpowiedzialność za selekcję i strukturę papierów wartościowych, w których utrzymujemy swoje oszczędności emerytalne.

Decyzja o tym, w jakiej formie oraz w jakiej instytucji prowadzić swoje indywidualne konto emerytalne jest kluczowa. Od niej zależy, w jakich aktywach finansowych utrzymywane będą nasze oszczędności, na jakie opłaty i ryzyka będą wystawione oraz na jakie stopy zwrotu będziemy mogli realistycznie liczyć w krótkim i długim okresie. Więcej w tym poradniku.

Sprawdźmy w takim razie, jak prezentują się najważniejsze parametry umowy o IKE z Beskidzkim Domem Maklerskim.

IKE w Domu Maklerskim BDM

Jest to umowa o indywidualne konto emerytalne powiązane z rachunkiem inwestycyjnym.

Rachunek IKE w BDM jest zakładany i prowadzony bezpłatnie. Klient nie opnosi również opłat za dostęp do internetowego systemu zleceń, w tym serwisu z notowaniami w czasie rzeczywistym (1 oferta).

Oprócz podstawowejinfrastruktury technicznej IKE w BDM pozwala również korzystać z serwisu analitycznego domu maklerskiego (m.in. rekomendacje), jeśli jeśli komuś brakuje tego typu informacji w ogólnodostępnych źródłach i w ogóle są mu potrzebne do szczęścia.

Najważniejszym kosztem dla posiadacza rachunku maklerskiego IKE w Beskidzkim Domu Maklerskim są prowizje za zlecenia. Wynoszą:

a) 0,39% wartości transakcji (kupno lub sprzedaż) na aktywach udziałowych, ale co najmniej 5,95zł
b) 0,19% wartości transakcji na aktywach dłużnych, ale co najmniej 5,95zł

IKE w BDM ma wyższe minimalne prowizje od transakcji niż dwóch najważniejszych konkurentów w tej kategorii, czyli IKE w domu maklerskim mBanku oraz Banku Ochrony Środowiska. Bardzo podobnie u wszystkich trzech dostawców wyglądają natomiast prowizje procentowe. Poniżej porównanie:

IKE w Beskidzkim Domu Maklerskim czy mBanku czy BOŚ

Jak widać, transakcje o niskiej wartości (poniżej 1,5 tysiąca złotych) będą nas kosztować drożej na IKE w Beskidzkim Domu Maklerskim niż w BOŚ i mBanku.

Czy to ma duże znaczenie dla rentowności inwestycji? Sprawdźmy to na dwa sposoby. Po pierwsze, proponuję kilka symulacji dla różnej ilości oraz różnych wartości transakcji w roku. Słabość IKE w BDM widać najwyraźniej, jeśli właściciel wykonuje duże ilości transakcji o bardzo małej wartości (np. 500zł).

Indywidualne konto emerytalne w BDM prowizje

Tylko od nas zależy, ile wykonamy w roku transakcji. W wersji minimum będzie to jedna lub inna niewielka ilość transakcji nabycia papierów wartościowych za roczny limit wpłat na IKE. W tym przypadku różnice między wysokością prowizji między domami maklerskimi mają marginalne znaczenie. Im większa będzie aktywność na rachunku (czyli częściej handlujemy naszymi aktywami), tym większego znaczenie będą nabierały różnice w prowizjach.

Po drugie, sprawdźmy, jak wygląda to na moim rachunku, który prowadzę w BDM od lipca 2012 roku. Jest to co prawda rachunek IKZE, ale stawki prowizji są takie same jak dla IKE. Zajrzałem do historii swoich poczynań na tym rachunku od lipca 2012 roku do lipca 2015 roku. Obliczyłem, ile zapłaciłem prowizji za swoje rzeczywiste transakcje w BDM. Obliczyłem również, ile zapłaciłbym za takie same transakcje w DM mBanku oraz DM BOŚ. Poniżej podsumowanie:

Beskidzki Dom Maklerskim IKE

Wynik: utrzymywanie IKE/IKZE w Beskidzkim Domu Maklerskim wyniosło mnie 35zł drożej niż przy takiej samej (umiarkowanej) aktywności w mBanku i 11zł drożej niż w BOŚ. Jeśli ktoś ma inne zdanie, nie mam z tym problemu, ale to nie są dla mnie kwoty, szczególnie w kontekście trzech lat, o które warto kruszyć kopie.

Dla właścicieliIKE/IKZE powiązanego z rachunkiem maklerskim kluczem do sukcesu nie jest poziom prowizji od transakcji, tylko struktura i selekcja papierów wartościowych, które składają się na ich konto.

Dla jaj sprawdziłem też, jak różniłyby się nominalny zysk, a także średnioroczna oraz absolutna stopa zwrotu dla mojego rachunku, gdybym wykonał na nim dokładnie takie same operacje, ale utrzymywał aktywa w różnych domach maklerskich (i płacił różne prowizje za transakcje). Odczyt dla cen na zamknięcie sesji ze środy 22 lipca 2015:

Gdzie IKE z rachunkiem maklerskim

BDM pobierze 149zł opłaty, jeśli zamkniemy IKE w przeciągu 12 miesięcy od podpisania umowy (wypłata, wypłata transferowa lub zwrot).

IKE w Domu Maklerskim BDMmożna założyć przez internet.

IKE w Beskidzkim DOmu Maklerskim warunki i opłaty
Dane aktualne w lipcu 2015

IKE w Domu Maklerskim BDM – opinia i podsumowanie

Moim zdaniem rachunek maklerski IKE w Domu Maklerskim BDM jest w grupie najlepszych razem z IKE w domu maklerskim mBanku oraz IKE domu maklerskim Banku Ochrony Środowiska. Przegrywa jednak z nimi kosztami transakcji o niskiej wartości, które wynoszą 5,95 zł od transakcji za ok. 1,5 tysiąca złotych i mniejszych.

To może mieć spore znaczenie dla osób, które wykonują duże ilości niewielkich transakcji. Im więcej i im mniejsze będą to transakcje, tym mniej opłacać się będzie IKE w BDM vis a vis IKE w DM mBanku.

Z prostego badania, które przeprowadziłem na swoim rachunku inwestycyjnym w BDM w trzecim filarze wynika, że w moim przypadku (niewielka ilość transakcji, ich średnia wartość powyżej 1 tysiąca zł) różnice na korzyść innych rachunków maklerskich miałyby mimo wszystko marginalne znaczenie. Gdybym dzisiaj zakładał IKE lub IKZE w domu maklerskim, wybrałbym prawdopodobnie DM mBank, ale nie widzę uzasadnienia, żeby ponosić koszty przenoszenia tam papierów wartościowych, które zgromadziłem w BDM.


Osobiście zdecydowałem się na prowadzenie IKE w formie rejestru funduszy inwestycyjnych na IKE Plus w ING TFI (wkrótce NN Investment Partners). Pisałem w szczegółach o motywach tej decyzji i najważniejszych parametrach umowyIKE Plus można założyć przez internet.

Tutaj wszystkie artykuły o trzecim filarzeIKE oraz IKZE.

IKE z funduszami inwestycyjnymi BPH TFI – przeciętność

$
0
0
Na indywidualnym koncie emerytalnym w BPH TFI mamy do wyboru 11 subfunduszy BPH Parasolowy FIO. Jednostki możemy nabywać “na własną rękę” (tzw. program indywidualny) lub skorzystać z jednego z dwóch automatycznych programów rekomendowanych opartych o koncepcję cyklu życia. BPH TFI pobierze jednorazową opłatę manipulacyjną 100zł od pierwszej wpłaty, ale kolejne nabycia, zamiany i zbycia jednostek będą wolne od dodatkowych kosztów.

Jest to kolejny artykuł w serii omawiającej indywidualne konta emerytalne dostępne w różnych instytucjach finansowych w 2015 roku (wszystkie zostały zebrane w tej zakładce). Do tej pory ukazały się teksty o IKE w PKO BPmBankuPZUPekao SABZWBKIdea BankuING / Nationale-NederlandenAvivaAllianzGetin BankuBanku MillenniumUnion Investment TFIInvestors TFIMetLifeKBC TFIGeneraliTFI Legg Masondomu maklerskim BOŚ, domu maklerskim BDM oraz kilku bankach spółdzielczych.

Jakie są najważniejszezasady prowadzenia IKE w BPH TFI? Jaka jest jakość zarządzania w funduszach tego towarzystwa? Czy warto założyć indywidualne konto emerytalne z funduszami tego towarzystwa?

IKE w BPH TFI - opłaty, opinie, prywatnaemerytura.pl
IKE to nie tylko fundusze inwestycyjne

Warto wiedzieć, że indywidualne konta emerytalne mogą dostarczać również inne instytucje niż towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Są to:

a) domy maklerskie (IKE jest powiązane z rachunkiem maklerskim)
b) banki komercyjne oraz spółdzielcze (z depozytem bankowym)
c) zakłady ubezpieczeń (z ubezpieczeniem na życie)
d) powszechne towarzystwa emerytalne (z dobrowolnym funduszem emerytalnym)

Warto dodać, że BPH TFI jest spółką zależną i częścią Banku BPH. W przeszłości Bank BPH również miał w ofercie IKE powiązane z depozytem bankowym, ale zostało ono wycofane i jest w tej chwili niedostępne dla nowych klientów. IKE nie założymy również w trzeciej instytucji z grupy Banku BPH, która mogłaby je teoretycznie mieć w ofercie – domu maklerskim Banku BPH.

Decyzja o tym, w jakiej formie oraz w jakiej instytucji prowadzić swoje indywidualne konto emerytalne jest kluczowa. Od niej zależy, w jakich aktywach finansowych utrzymywane będą nasze oszczędności, na jakie opłaty i ryzyka będą wystawione oraz na jakie stopy zwrotu będziemy mogli realistycznie liczyć w krótkim i długim okresie. Więcej w tym poradniku.

Pomiędzy ofertami IKE w poszczególnych kategoriach mogą występować znaczące różnice (np. w opłatach). W jednym z poprzednich tekstów pisałem o tym, co uważam za najważniejsze cechy dobrego IKE z funduszami inwestycyjnymi. Można je ująć w dwie grupy:

a) opłaty (szczególnie stałe za zarządzanie) i jakość zarządzania
b) dostępność funduszy, limity i ograniczenia

Sprawdźmy, jak wypada pod tymi względami IKE w BPH TFI

a) Opłaty i jakość zarządzania na IKE w BPH TFI

Na rejestrze IKE w BPH TFI nabywamy jednostki funduszy inwestycyjnych typu B, ale obciążone są one dokładnie taką samą stałą opłatą za zarządzanie jak standardowe jednostki. Jednostki typu B zwalniają tylko od opłat manipulacyjnych.

Do tej pory tylko PKO TFIInvestors TFI oraz NN TFI (na IKE Plus, które posiadam i polecam) zdecydowały się stworzyć specjalne, tańsze jednostki dla właścicieli indywidualnych kont emerytalnych. W długim okresie stałe opłaty za zarządzanie mają olbrzymi wpływ na rentowność inwestycji (więcej o tej opłacie).

Stałe opłaty za zarządzanie w funduszach BPH TFI plasują się w „wyższych stanach” średniej dla polskich, detalicznych funduszy inwestycyjnych. Wynoszą: 4% w skali roku w funduszach akcyjnych oraz zrównoważonym, 3% w funduszu stabilnego wzrostu, 2% w funduszach obligacji oraz 3,75% w funduszu funduszy zagranicznych. Innymi słowy – mamy do czynienia ze stosunkowo drogim rozwiązaniem.

BPH TFI nie pobiera na rejestrach IKE dodatkowych opłat za nabycie jednostek oraz transfery oszczędności między funduszami poza jednorazową opłatą od pierwszej wpłaty. Wynosi ona 100zł.

W przypadku rozwiązania umowy przed upływem 12 miesięcy od jej podpisania towarzystwo ma prawo pobrać 500zł opłaty (tabela opłat).

Czy wysokie opłaty pobierane przez towarzystwo funduszy inwestycyjnych BPH ma swoje uzasadnienie w wynikach jego głównych funduszy? Detaliczne fundusze z oferty BPH Parasolowy FIO to nie jest raczej rynkowa czołówka – ani w krótszym, ani w dłuższym okresie.

Nieźle na tle konkurencji radzi sobie BPH Stabilnego Wzrostu, szczególnie biorąc pod uwagę 3% rocznie stałej opłaty od aktywów, słabiej fundusz uniwersalny fundusz polskich akcji BPH Akcji oraz główne fundusze dłużne towarzystwa – BPH Obligacji 1 oraz BPH Skarbowy. Wykresy z analizy.pl

BPH Obligacji 1 - wyniki na tle średniej dla funduszy dłużnych uniwersalnych
BPH Obligacji 1 - wyniki na tle średniej dla funduszy dłużnych uniwersalnych
BPH Skarbowy - wyniki na tle średniej dla funduszy gotówkowych i pieniężnych
BPH Skarbowy - wyniki na tle średniej dla funduszy gotówkowych i pieniężnych
BPH Stabilnego Wzrostu - wyniki na tle średniej dla funduszy stabilnego wzrostu
BPH Stabilnego Wzrostu - wyniki na tle średniej dla funduszy stabilnego wzrostu
BPH Akcji - wyniki na tle średniej dla funduszy uniwersalnych akcji
BPH Akcji - wyniki na tle średniej dla funduszy uniwersalnych akcji

2) Fundusze dostępne na IKE w BPH TFI, limity i ograniczenia

Do dyspozycji właścicieli rejestru IKE w BPH TFI jest 11 funduszy inwestycyjnych reprezentujących różne klasy aktywów oraz profile ryzyka. W jednym momencie na rachunku mogą znajdować się jednak jednostki tylko 4 funduszy. W trakcie roku klient może wykonać 4 zmiany alokacji oszczędności między fundusze oraz 4 zmiany programu inwestowania (regulamin).

Jeśli chodzi o możliwości dywersyfikacji geograficznej oszczędności, BPH TFI umożliwia lokowanie środków w BPH Akcji Europy Wschodzącej oraz BPH Globalny Żywności i Surowców. Nie są to narzędzia pozwalające szeroko rozproszyć ryzyko. BPH Akcji Europy Wschodzącej utrzymuje ok. 30% środków w polskich akcjach, a resztę w akcjach spółek z naszego najbliższego regionu (głównie Austria oraz Turcja). BPH Globalny Żywności i Surowców reprezentuje dość niszową, specjalistyczną klasę aktywów znaną z bardzo dużej zmienności. Na dodatek struktura opłat w tym funduszu funduszy jest mocno niekorzystna dla końcowego inwestora (więcej).

Możliwość rozproszenia ryzyka związanego z utrzymywaniem wszystkich oszczędności w Polsce jest jednym z głównych powodów (obok wyższych opłat za zarządzanie w innych towarzystwach), dla których przeniosłem w 2014 swoje IKE do NN TFI (wówczas jeszcze ING TFI). IKE Plus w NN TFI można założyć przez internet.

BPH Stabilnego Wzrostumożna uznać za gotowe rozwiązanie dla klientów bez ambicji do samodzielnego podejmowania decyzji inwestycyjnych. Jego modelowe aktywa to 30% polskie akcje, a 70% polskie obligacje. Wyniki w krótkim i długim terminie wypadają dobrze na tle bezpośredniej konkurencji.

Właściciele rejestrówIKE w BPH TFI mogą skorzystać z tzw. programów modelowych. Do wyboru są dwa programy (dynamiczny i zrównoważony), które automatycznie dostosowują strukturę oszczędności do naszego wieku w oparciu o koncepcję cyklu życia. W dużym skrócie – im starszy jest klient, tym mniejsza część oszczędności powinna znajdować się w funduszach aktywów udziałowych, a większa w funduszach aktywów dłużnych.

Poniżej przykładowastruktura oszczędności dla klienta, który ma poniżej 45 lat i wybrał zrównoważony program modelowy:

IKE BPH TFI program modelowy zrównoważony - alokacja

Minimalna pierwsza wpłata na IKE w BPH TFI wynosi 500zł. Kolejne to 100zł.

Indywidualne konto emerytalne BPH TFI - opinie czy warto
Dane aktualne w lipcu 2015

IKE w BPH TFI – opinia i podsumowanie

Nie jestem pod wielkim wrażeniem IKE w BPH TFI. Nie jest to najgorsza umowa jaką widziałem (o to miano konkurują np. IKE w PZU TFI oraz IKE w Pioneer Pekao), ale na pierwszy rzut oka widać jej poważne słabości. Do najważniejszych należą moim zdaniem:

a) wysokie stałe opłaty za zarządzanie
b) bardzo przeciętne wyniki inwestycyjne głównych funduszy
c) niewielkie możliwości dywersyfikacji geograficznej
d) 100zł opłaty manipulacyjnej od pierwszej wpłaty
e) ograniczenia dotyczące ilości funduszy, które możemy posiadać w jednym momencie na rachunku, oraz ilości zamian

Wśródmocnych stron wymieniłbym:

a) dostęp do gotowych rozwiązań: programy modelowe oparte o cykl życia oraz solidny fundusz stabilnego wzrostu
b) brak opłat manipulacyjnych po uiszczeniu 100zł jednorazowej opłaty

IKE w BPH TFI jest dla mnie rynkowym przeciętniakiem, jeśli chodzi o umowy o indywidualne konta emerytalne powiązane z rejestrem funduszy inwestycyjnych. To podobna półka co np. IKE z funduszami Millennium TFI, Allianz TFIczy MetLife TFI.


IKE w Banku Polskiej Spółdzielczości (BPS) – rachunek oszczędnościowy lub inwestycyjny

$
0
0
W Banku Polskiej Spółdzielczości można założyć jeden z dwóch rodzajów indywidualnego konta emerytalnego – z depozytem bankowym w formie rachunku oszczędnościowego lub z giełdowym rachunkiem inwestycyjnym. W momencie publikowania tego artykułu depozyt oprocentowany jest na 2,4% w skali roku, jego założenie i prowadzenie jest bezpłatne, ale za dostęp do bankowości internetowej trzeba jednorazowo zapłacić 50zł. Z kolei rachunek inwestycyjny IKE jest zakładany i prowadzony bezpłatnie, a prowizje za transakcje wynoszą 0,38% dla papierów udziałowych oraz 0,19% dla papierów dłużnych (min. 5zł w każdym przypadku).

Jest to kolejny artykuł w serii omawiającej indywidualne konta emerytalne dostępne w różnych instytucjach finansowych w 2015 roku (wszystkie zostały zebrane w tej zakładce). Do tej pory ukazały się teksty o IKE w PKO BPmBankuPZUPekao SABZWBKIdea BankuING / Nationale-NederlandenAvivaAllianzGetin BankuBanku MillenniumUnion Investment TFIInvestors TFIMetLifeKBC TFIGeneraliTFI Legg Masondomu maklerskim BOŚdomu maklerskim BDM, BPH TFI oraz kilku bankach spółdzielczych.

Czy warto założyć indywidualne konto emerytalne w Banku Polskiej Spółdzielczości? Jak wypada rachunek oszczędnościowy POL-IKE w Banku BPS w porównaniu z konkurencją? Czy znajdziemy na rynku lepsze rachunki maklerskie powiązane z IKE?

IKE w Banku Polskiej Spółdzielczości - depozyt lub rachunek maklerski
IKE w różnych instytucjach finansowych

Bank Polskiej Spółdzielczości to ogólnopolski bank komercyjny, który – co ciekawe – pełni równocześnie funkcję banku zrzeszającego kilkaset lokalnych banków spółdzielczych z grupy BPS. Samodzielnie prowadzi ponad 50 oddziałów w całej Polsce.

W grupie banku znajdują się również dwie inne instytucje finansowe, które mogą oferować indywidualne konta emerytalne – dom maklerski oraz towarzystwo funduszy inwestycyjnych. BPS TFI nie ma w swojej ofercie IKE.

Zgodnie z ustawą, indywidualne konto emerytalne może być powiązane z:

a) depozytem bankowym (w bankach komercyjnych lub spółdzielczych)
b) rejestrem funduszy inwestycyjnych (w towarzystwach funduszy inwestycyjnych)
c) dobrowolnym funduszem emerytalnym (w powszechnych towarzystwach emerytalnych)
d) ubezpieczeniem na życie (w zakładach ubezpieczeń)
e) rachunkiem maklerskim (w domu maklerskim)

Decyzja o tym, w jakiej formie oraz w jakiej instytucji prowadzić swoje indywidualne konto emerytalne jest kluczowa. Od niej zależy, w jakich aktywach finansowych utrzymywane będą nasze oszczędności, na jakie opłaty i ryzyka będą wystawione oraz na jakie stopy zwrotu będziemy mogli realistycznie liczyć w krótkim i długim okresie. Więcej w tym poradniku.

Bank Polskiej Spółdzielczości oraz jej spółki zależne mają w ofercie dwa rodzaje umów o IKE – z depozytem bankowym (Bank BPS) oraz z rachunkiem inwestycyjnym (dom maklerski BPS). Przyjrzyjmy się w szczegółach ich najważniejszym cechom.

Rachunek oszczędnościowy POL-IKE w Banku Polskiej Spółdzielczości

Ta umowa o indywidualne konto emerytalne powiązana jest z depozytem bankowym w formie rachunku oszczędnościowego.

W dniu publikacji tego artykułu Banku Polskiej Spółdzielczości utrzymuje dla depozytów IKE oprocentowanie w wysokości 2,4% w skali roku. To odpowiednik ok. 3% w skali roku na „zwykłym” depozycie bankowym, od którego pobierany jest regularnie podatek Belki (tabela oprocentowania).

Oprocentowanie jest zmienne, ustalane decyzją zarządu banku. Kapitalizacja odsetek następuje raz w roku, na koniec roku kalendarzowego.

Konto jest zakładane bezpłatnie, jego utrzymanie również nic nie kosztuje. W tabeliopłat i prowizji znajdziemy jedną pozycję, która może wygenerować koszty dla właściciela POL-IKE w Banku BPS. Chodzi o jednorazową opłatę w wysokości 50zł za uruchomienie dostępu do bankowości elektronicznej.

Opłata za rezygnacjęz umowy (zwrot, wypłata lub wypłata transferowa) w okresie 12 miesięcy od jej podpisania wynosi równowartość odsetek naliczonych od momentu podpisania umowy (ale nie przez okres dłuższy niż 6 miesięcy).

Umowę można podpisać w oddziale banku (regulamin).

IKE rachunek oszczędnościowy w Banku BPS
Dane aktualne w sierpniu 2015
IKE w domu maklerskim Banku Polskiej Spółdzielczości

Ta umowa o indywidualne konto emerytalne powiązana jest z giełdowym rachunkiem maklerskim prowadzonym przez dom maklerski BPS.

Rachunek jest zakładany bezpłatnie. Nic nie kosztuje również jego prowadzenie, a dom maklerski zapewnia bez dodatkowych kosztów dostęp do internetowego systemu transakcyjnego, w tym notowania bieżące w opcji podstawowej (z jedną ofertą).

W cenie jest także dostęp do serwisu analitycznego (komentarze, rekomendacje, itp.). Dom maklerski BPS udostępnia swoim klientom tzw. portfele modelowe IKE, czyli listę dostępnych papierów wartościowych, które mogą składać się na inwestycję. Jeden portfel modelowy składa się z obligacji korporacyjnych, drugi spółdzielczych, a trzeci zawiera również komponent udziałowy.

Jeśli chodzi o prowizje od transakcji, wyglądają one następująco:

a) 0,38% wartości transakcji (kupno lub sprzedaż) na aktywach udziałowych, ale co najmniej 5zł
b) 0,19% wartości transakcji na aktywach dłużnych, ale co najmniej 5zł

Identyczne warunki oferuje pod tym względem dom maklerski BOŚ. Zachęcam do zapoznania się z komentarzem do oferty DM BOŚ– większość uwag odnosi się również do IKE w DM PBS. Poniżej symulacja, która pokazuje, ile wyniosłyby roczne koszty transakcji na IKE w różnych domach maklerskich przy różnej ilości i wartości transakcji. Kolor żółty oznacza najtańsze rozwiązanie:

IKE rachunek maklerski DM BPS na tle innych domów maklerskich

I na koniec zestawienie minimalnych prowizji od transakcji na rynku papierów udziałowych oraz tego, przy jakiej kwocie transakcji wskakuje sztywna prowizja minimalna:

IKE rachunek giełdowy - opłaty

A tak wygląda podsumowanie:

IKE w domu maklerskim PBS - najważniejsze cechy
Dane aktualne w sierpniu 2015
IKE w Banku Polskiej Spółdzielczości – opinia i podsumowanie

Bank Polskiej Spółdzielczości to w gruncie rzeczy ogólnopolski bank komercyjny. Założymy w nim IKE powiązane z depozytem bankowym (rachunek oszczędnościowy POL-IKE) lub – za pośrednictwem domu maklerskiego – powiązane z rachunkiem inwestycyjnym.

Oprocentowanie rachunku oszczędnościowego IKE w Banku BPS to rynkowa przeciętność. Znajdziemy zarówno duże banki komercyjne (Bank Millennium), jak i lokalne banki spółdzielcze (np. SK Bank, Silesia Bank, BS Sokołów) oferujące w chwili publikacji tego artykułu wyższe odsetki. Na niekorzyść tej oferty przemawia również 50zł jednorazowej opłaty za dostęp do bankowości internetowej. Krótko mówiąc, w swojej kategorii IKE z rachunkiem oszczędnościowym w Banku BPS nie wypada najlepiej.

Z kolei w kategorii IKE z giełdowym rachunkiem inwestycyjnym propozycja dom maklerskiego BPS wypada bardzo dobrze. Na plus wypadają brak stałych opłat za prowadzenie oraz bezpłatny dostęp do podstawowych funkcjonalności serwisu transakcyjnego.

Procentowe prowizje za transakcje są na najniższe na rynku (DM BPS dzieli fotel lidera z DM BOŚ), ale jeśli chodzi o prowizje minimalne (min. 5zł) znajdziemy lepszą ofertę – IKE w domu maklerskim mBanku.

Osobiście zdecydowałem się na prowadzenie IKE poza systemem bankowym, w formie rejestru funduszy inwestycyjnych, na IKE Plus w NN TFI (wcześniej ING TFI). Pisałem w szczegółach o motywach tej decyzji i najważniejszych parametrach umowyIKE Plus można założyć przez internet. Z kolei swoje IKZE prowadzę od 2012 w formie rachunku maklerskiego w BM BDM – je również można założyć przez internet.

Tutaj wszystkie artykuły o trzecim filarzeIKE oraz IKZE.

IKE w BGŻ BNP Paribas – nisko oprocentowany depozyt albo słabe fundusze inwestycyjne

$
0
0
W tym roku bank BNP Paribas przejął bank BGŻ, a po połączeniu nazywa się BGŻ BNP Paribas. Ma w swojej ofercie dwie umowy o indywidualne konto emerytalne – powiązane z depozytem bankowym w formie rachunku oszczędnościowego lub z rejestrem funduszy inwestycyjnych w BNP Paribas TFI. Oprocentowanie rachunku oszczędnościowego wynosi równowartość WIBOR 3M (w chwili publikowania tego artykułu jest to 1,7% w skali roku). IKE w BNP Paribas TFI umożliwia lokowanie oszczędności w trzy subfundusze – akcyjny, dłużny i stabilnego wzrostu.

Jest to kolejny artykuł w serii omawiającej indywidualne konta emerytalne dostępne w różnych instytucjach finansowych w 2015 roku (wszystkie zostały zebrane w tej zakładce). Do tej pory ukazały się teksty o IKE w PKO BPmBankuPZUPekao SABZWBKIdea BankuING / Nationale-NederlandenAvivaAllianzGetin BankuBanku MillenniumUnion Investment TFIInvestors TFIMetLifeKBC TFIGeneraliTFI Legg Masondomu maklerskim BOŚdomu maklerskim BDMBPH TFI, Banku BPS oraz kilku bankach spółdzielczych.

Czy warto założyć indywidualne konto emerytalne w banku BGŻ BNP Paribas lub towarzystwie funduszy inwestycyjnych BNP Paribas? Jak te rachunki IKE wypadają w porównaniu z bezpośrednią konkurencją?

IKE w BGŻ BNP Paribas - lokata lub fundusze
IKE w różnych instytucjach finansowych

W grupie banku BGŻ BNP Paribas znajdują się również cztery instytucje finansowe, które mogą oferować indywidualne konta emerytalne – bank, dom maklerski, towarzystwo ubezpieczeń na życie oraz towarzystwo funduszy inwestycyjnych.

Biuro maklerskie BGŻ BNP Paribas nie ma w swojej ofercie rachunku inwestycyjnego powiązanego z IKE (strona internetowa odsyła do domu maklerskiego mBanku).

Towarzystwo ubezpieczeń na życie Cardif wycofało się z oferowania indywidualnego konta emerytalnego powiązanego z ubezpieczeniem na życie w maju 2014 roku. Starzy klienci wciąż mogą korzystać z tego produktu (OWU).

Żadnego produktuwykorzystującego konstrukcję prawną IKE nie proponuje swoim klientom BGŻ Optima, która też stała się częścią banku BGŻ BNP Paribas.

Zgodnie z ustawą, indywidualne konto emerytalne może być powiązane z:

a) depozytem bankowym (w bankach komercyjnych lub spółdzielczych)
b) rejestrem funduszy inwestycyjnych (w towarzystwach funduszy inwestycyjnych)
c) dobrowolnym funduszem emerytalnym (w powszechnych towarzystwach emerytalnych)
d) ubezpieczeniem na życie (w zakładach ubezpieczeń)
e) rachunkiem maklerskim (w domu maklerskim)

Decyzja o tym, w jakiej formie oraz w jakiej instytucji prowadzić swoje indywidualne konto emerytalne jest kluczowa. Od niej zależy, w jakich aktywach finansowych utrzymywane będą nasze oszczędności, na jakie opłaty i ryzyka będą wystawione oraz na jakie stopy zwrotu będziemy mogli realistycznie liczyć w krótkim i długim okresie. Więcej w tym poradniku.

Bank BGŻ BNP Paribasoraz jej spółki zależne mają w ofercie dwa rodzaje umów o IKE – z depozytem bankowym (w banku BGŻ BNP Paribas) oraz z rejestrem funduszy inwestycyjnych (BNP Paribas TFI). Przyjrzyjmy się w szczegółach ich najważniejszym cechom.

IKE z rachunkiem oszczędnościowym w BGŻ BNP Paribas

Ta umowa o indywidualne konto emerytalne powiązana jest z depozytem bankowym w formie rachunku oszczędnościowego.

Przed połączeniem BGŻ z BNP Paribas oba banki miały w swojej ofercie IKE powiązane z depozytem bankowym. BGŻ utrzymywało na indywidualnych kontach emerytalnych znacznie wyższe oprocentowanie.

Co ciekawe– banki wciąż nie do końca zintegrowały swoich ofert. W dniu publikacji tego artykułu dla IKE zakładanych w byłych oddziałach BGŻ oprocentowanie tego rachunku wynosi 1,7% w skali roku, a w BNP Paribas jest powiązane ze stawką WIBOR 3M (w chwili publikacji artykułu 1,72%). W obu przypadkach jest to odpowiednik ok. 2,1% w skali roku na „zwykłym” depozycie bankowym, od którego pobierany jest regularnie podatek Belki.

Oprocentowanie jest zmienne, a kapitalizacja odsetek kwartalna.

Konto jest zakładane bezpłatnie, jego utrzymanie również nic nie kosztuje.

Opłata za rezygnację z umowy (zwrot, wypłata lub wypłata transferowa) w okresie 12 miesięcy od jej podpisania wynosi 200zł.

IKE lokata w BGZ BNP Paribas - oprocentowanie
Dane aktualne w sierpniu 2015

IKE z funduszami inwestycyjnymi BNP Paribas TFI

Pomiędzy ofertami IKE w poszczególnych kategoriach mogą występować znaczące różnice (np. w opłatach). W jednym z poprzednich tekstów pisałem o tym, co uważam za najważniejsze cechy dobrego IKE z funduszami inwestycyjnymi. Można je ująć w dwie grupy:

a) opłaty (szczególnie stałe za zarządzanie) i jakość zarządzania
b) dostępność funduszy, limity i ograniczenia

Sprawdźmy, jak wypada pod tymi względami IKE w BNP TFI

a) Opłaty i jakość zarządzania na IKE w BNP Paribas

Na rejestrze IKE w BNP Paribas nabywamy takie same jednostki funduszy jak inni klienci detaliczni, o niepomniejszonej stałej opłacie za zarządzanie. Towarzystwo zwalnia jednak właścicieli indywidualnych kont emerytalnych od wszelkich opłat manipulacyjnych (za nabycie, zbycie czy zamianę jednostek) – to plus. Cała tabela opłat.

Jeśli chodzi o stałą opłatę za zarządzanie jest ona niska na tle bezpośredniej konkurencji (np. fundusz BNP Paribas Akcji pobiera „tylko” 2% wartości aktywów w skali roku jako wynagrodzenie towarzystwa), ale oprócz niej występuje również opłata zmienna od nadwyżek wypracowanych ponad benchmark.

Nietrudno się domyślić, że towarzystwo ustaliło benchmarki na stosunkowo niskim poziomie, więc jest to opłata zmienna tylko z nazwy. W funduszu BNP Paribas Akcji benchmarkiem jest indeks cenowy WIG20 (nieuwzględniający m.in. dochodów z dywidend), w funduszy BNP Paribas Papierów Dłużnych jest nim wskaźnik inflacji, a w BNP Paribas Stabilnego Wzrostu kombinacja WIG20 (15%) oraz inflacji (85%).

Mimo tego można uznać poziom opłat w detalicznych funduszach inwestycyjnych BNP Paribas TFI za niższy niż średnia na rynku. Problem polega na tym, że nie przekłada się to na wyniki osiągane przez główne fundusze towarzystwa. Wręcz przeciwnie – wszystkie trzy subfundusze BNP Paribas FIO mają rozczarowujące wyniki na tle swojej bezpośredniej konkurencji. Niską jakość zarządzania widać szczególnie w dłuższym okresie.

Wyniki BNP Paribas Akcji na tle średniej dla funduszy akcji
Wyniki BNP Paribas Akcji na tle średniej dla funduszy akcji
Wyniki BNP Paribas Papierów Dłużnych na tle średniej dla funduszy dłużnych
Wyniki BNP Paribas Papierów Dłużnych na tle średniej dla funduszy dłużnych
Wyniki BNP Paribas Stabilnego Wzrostu na tle średniej dla funduszy stabilnego wzrostu
Wyniki BNP Paribas Stabilnego Wzrostu na tle średniej dla funduszy stabilnego wzrostu

2) Fundusze dostępne na IKE w BNP Paribas TFI, limity i ograniczenia

Do dyspozycji klientów są trzy subfundusze reprezentujące różne klasy aktywów oraz profile ryzyka – BNP Paribas Akcji, BNP Paribas Papierów Dłużnych oraz BNP Paribas Stabilnego Wzrostu.

Ten ostatni fundusz można uznać za gotowe rozwiązanie dla klientów bez ambicji do samodzielnego podejmowania decyzji inwestycyjnych. Jego wyniki są niestety w dłuższym okresie rozczarowujące.

BNP Paribas TFI daje również dostęp do czterech planów emerytalnych. Co kryje się pod tą szumną nazwą? Okazuje się, że niewiele. Plan agresywny to po prostu lokowanie 100% środków w jednostki BNP Paribas Akcji, plan konserwatywny to lokowanie 100% środków w jednostki BNP Paribas Papierów Dłużnych. Każdy może zrobić coś takiego samodzielnie – nie potrzeba do tego jakiegoś „planu”. Plan defensywny i zrównoważony oznaczają podział środków między fundusz dłużny i akcyjny w proporcjach 30/70 (defensywny) oraz 50/50 (zrównoważony).

Na IKE w BNP Paribas TFI nie znajdziemy funduszy lokujących oszczędności klientów poza granicami Polski. Rozproszenie ryzyka związanego z utrzymywaniem wszystkich oszczędności w Polsce (w tym w formie przyszłych świadczeń z ZUS, które również zależą od losów polskiej gospodarki i państwa) nie jest w tym produkcie możliwe.

Dostęp do zagranicznych klas aktywów umożliwiający dywersyfikację geograficzną był jednym z głównych powodów (obok obniżonych opłat i przyzwoitej jakości zarządzania), dla których zdecydowałem się na utrzymywanie swoich oszczędności na IKE Plus w NN TFI. IKE Plus można założyć przez internet.

IKE z funduszami inwestycyjnymi BNP Paribas - opinie
Dane aktualne w sierpniu 2015

IKE w BGŻ BNP Paribas – opinie i podsumowanie

Jeśli chodzi o depozyt bankowy powiązany z IKE w BGŻ BNP Paribas, nie mam o nim zbyt wielu ciepłych słów do powiedzenia. Oprocentowanie na poziomie stawki WIBOR 3M oznacza, że nasze długoterminowe oszczędności pracują w tempie krótkoterminowych pożyczek międzybankowych. Konkurencyjne warunki znajdziemy w innych komercyjnych (np. Millennium) oraz spółdzielczych bankach (np. SK Bank).

IKE z funduszami inwestycyjnymi BNP Paribas wyróżnia się na plus brakiem opłat manipulacyjnych (za nabycie, zbycie i zamianę jednostek) oraz stosunkowo niskimi stałymi opłatami za zarządzanie. Po drugiej stronie szali są jednak wyjątkowo ciężkie minusy:

a) jakość zarządzania poniżej przeciętnej (widoczna szczególnie w wynikach za dłuższy okres)
b) brak dostępu do funduszy reprezentujących zagraniczne klasy aktywów
c) zmienna opłata za zarządzanie naliczana od nadwyżek od mało ambitnych benchmarków

Osobiście zdecydowałem się na prowadzenie IKE w formie rejestru funduszy inwestycyjnych na IKE Plus w ING TFI (wkrótce NN Investment Partners). Pisałem w szczegółach o motywach tej decyzji i najważniejszych parametrach umowyIKE Plus można założyć przez internet. Z kolei swoje IKZE prowadzę od 2012 w formie rachunku maklerskiego w BM BDM – je również można założyć przez internet.

Tutaj wszystkie artykuły o trzecim filarzeIKE oraz IKZE.

IKE w towarzystwie ubezpieczeń na życie SKOK – nie, nie i jeszcze raz nie

$
0
0
Ubezpieczenie na życiepowiązane z IKE w towarzystwie ubezpieczeń na życie SKOK to jedna z lepiej opisanych umów, z jakimi się spotkałem w tej kategorii – przejrzysta tabela opłat i prowizji i niedwuznaczne OWU. Dzięki temu jak na dłoni widać, że to fatalny sposób na gromadzenie oszczędności na indywidualnym koncie emerytalnym.

W skrócie– do dyspozycji klientów są trzy słabe ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe, każda składka jest pomniejszana o 5% opłaty manipulacyjnej, a co roku zapłacimy także 46zł składki ochronnej, przy czym funkcja ochronna tego ubezpieczenia w praktyce jest iluzoryczna.

Jest to kolejny artykuł w serii omawiającej indywidualne konta emerytalne dostępne w różnych instytucjach finansowych w 2015 roku (wszystkie zostały zebrane w tej zakładce). Do tej pory ukazały się teksty o IKE w PKO BPmBankuPZUPekao SABZWBKIdea BankuING / Nationale-NederlandenAvivaAllianzGetin BankuBanku MillenniumUnion Investment TFIInvestors TFIMetLifeKBC TFIGeneraliTFI Legg Masondomu maklerskim BOŚdomu maklerskim BDMBPH TFIBanku BPS, BGŻ BNP Paribas oraz kilku bankach spółdzielczych.

Jakie warunki proponuje na indywidualnym koncie emerytalnym towarzystwo ubezpieczeń na życie SKOK? Jak wypada w porównaniu z bezpośrednią konkurencją?

IKE w towarzystwie ubezpieczeń SKOK - opinie
IKE z ubezpieczeniem na życie

IKE mogą występować w pięciu różnych formach. TU SKOK proponuje tylko jedną z nich – ubezpieczenie na życie. Inne możliwości to

a) rachunek oszczędnościowy w banku,
b) rachunek maklerski w domu maklerskim,
c) rejestr funduszy inwestycyjnych w towarzystwie funduszy inwestycyjnych
d) dobrowolny fundusz emerytalny w powszechnym towarzystwie emerytalnym

Decyzja o wyborze formy IKE jest kluczowa – od niej zależy w jakich aktywach utrzymywane będą nasze oszczędności, jakie będą koszty, jakie będą możliwe stopy zwrotu z kapitału, a także różne rodzaje ryzyk działających na nasz kapitał. Więcej w tym przewodniku.

Przy okazji – warto wiedzieć, że w zakładach ubezpieczeń otworzono do końca grudnia 2014 zdecydowanie najwięcej indywidualnych kont emerytalnych (prawie 70% wszystkich). Na ubezpieczeniach na życie znajduje się ok. 38% wszystkich oszczędności zgromadzonych na IKE.

Z drugiej strony, ubezpieczyciele życiowi mają najniższy wskaźnik „aktywnych” IKE, czyli takich, na które wpłynęły w danym roku jakieś oszczędności. W 2014 wynosił on zaledwie 26%, podczas gdy na IKE w bankach jest to 70%, a na rachunkach maklerskich prawie 60%. Na przeciętne IKE u ubezpieczyciela wpływa też co roku najmniej oszczędności – w 2014 było to 2,8 tysiąca złotych przy 8,6 tysiąca złotych na rachunkach maklerskich i 5,2 tysiąca złotych na dobrowolnych funduszach emerytalnych (źródło).

W zakładach ubezpieczeń IKE jest powiązane z ubezpieczeniem na życie, najczęściej z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi. W niektórych przypadkach jest częścią większego pakietu ubezpieczeń, w tym ochronnych (tak jest np. w Nationale-Nederlanden czy Generali).

Uważam ubezpieczenia inwestycyjne za kosztowny, skomplikowany i nieefektywny sposób gromadzenia oszczędności – napisałem o nich (w tym o własnym, niepowiązanym z IKEwiele krytycznych artykułów. Wśród umów o IKE z ubezpieczeniem na życie, jakie znam, są jednak takie, na które warto spojrzeć odrobinę przychylniejszym okiem, np. IKE w Aviva czy IKE w MetLife.

Osobiście korzystam z IKE Plus w NN TFI (kiedyś ING TFI) – to umowa oparta o rejestr funduszy inwestycyjnych. Opisałem kiedyś w szczegółach jej zalety i wady, a także proces przenoszenia IKE od innego dostawcyIKE Plus można założyć przez internet.

IKE z ubezpieczeniem na życie w TU SKOK

Ta umowa o indywidualne konto emerytalne jest powiązana z ubezpieczeniem na życie i dożycie w towarzystwie ubezpieczeń SKOK.

Jest to ubezpieczenie inwestycyjne, którego głównym celem nie jest zapewnienie klientowi ochrony ubezpieczeniowej, tylko stworzenie mu możliwości gromadzenia oszczędności w formie ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych.

Suma ubezpieczenia na wypadek śmierci jest uzależniona od wieku ubezpieczonego w momencie śmierci i wynosi od 2000zł (śmierć poniżej 65 roku życia) do 200zł (powyżej 90 roku życia). O tyle zostanie powiększona wartość polisy (na którą składają się jednostki ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych nabywanych za składki), jeśli oszczędzający umrze przed rozpoczęciem wypłacania swoich oszczędności. Świadczenia trafią do osób uprawnionych lub uposażonych.

Za tą usługę TU SKOK pobierze co roku 46zł z pierwszej składki. W tabeli opłat i prowizji oraz OWU nazywa ją składką ochronną.

Z kolei od każdej składki TU SKOK pobierze równowartość 5% w opłacie manipulacyjnej. Za pozostałą kwotę nabywamy jednostki jednego z trzech dostępnych na IKE w TU SKOK ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych.

Już na tym poziomiewidać, że struktura opłat na IKE w TU SKOK jest bardzo obciążająca dla właściciela rachunku. Z ciekawości sprawdziłem, ile oszczędności ze składek kogoś, kto odkłada po 1000zł przez 10 miesięcy w roku na tym indywidualnym koncie emerytalnym, faktycznie trafi do ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych. Przelejemy na konto TU SKOK 10 tysięcy złotych, ale jednostki UFK nabędziemy za 9454zł – 546zł już na tym etapie pochłoną koszty prowadzenia tej umowy.

IKE w TU SKOK - opłaty

Dodajmy do tego ofertę ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych na IKE w TU SKOK. Za gotówkę będziemy nabywać jednostki właśnie tych funduszy. Są to:

a) SKOK Rynku Pieniężnego UFK
b) SKOK Stabilny Zmiennej Alokacji UFK
c) SKOK Aktywny Zmiennej Alokacji UFK

Każdy z nich jest w gruncie rzeczy funduszem funduszy lokującym do 100% środków w fundusze inwestycyjne TFI SKOK (niedawno przejętego i reorganizowanego przez Altus TFI). Za taką politykę lokacyjną te ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe pobierają dodatkowe 0,8-1,2% wartości aktywów rocznie w ramach opłaty za zarządzanie. To oczywiście ma dalszy negatywny wpływ na rentowność inwestycji.

Sprawdźmy jeszcze, jak radzą sobie te ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe w krótszym i dłuższym terminie w stosunku do średniej dla funduszy z tej samej kategorii. Uprzedzam – to nie będzie przyjemny widok.

SKOK Rynku Pieniężnego UFK na tle średniej dla fundusze pieniężnych i gotówkowych
SKOK Rynku Pieniężnego UFK na tle średniej dla fundusze pieniężnych i gotówkowych
SKOK Stabilny Zmiennej Alokacji na tle średniej dla funduszy stabilnego wzrostu
SKOK Stabilny Zmiennej Alokacji na tle średniej dla funduszy stabilnego wzrostu
SKOK Aktywny Zmiennej Alokacji na tle średniej dla funduszy aktywnej alokacji
SKOK Aktywny Zmiennej Alokacji na tle średniej dla funduszy aktywnej alokacji

Minimalna pierwsza składka na IKE w TU SKOK wynosi 50zł. Ubezpieczyciel nie narzuca harmonogramu czy regularności wpłat.

IKE w TU SKOK - czy to się opłaca?
Dane aktualne w sierpniu 2015

IKE w TU SKOK – podsumowanie i opinia

Nie widzę właściwie żadnego racjonalnego powodu, żeby rozważyć prowadzenie indywidualnego konta emerytalnego z ubezpieczeniem na życie w TU SKOK. Klienci będą ponosić koszty wyższe niż u bezpośredniej i pośredniej konkurencji, w tym koszty w gruncie rzeczy iluzorycznej ochrony ubezpieczeniowej.

Trzy ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe dostępne na IKE w TU SKOK są drogie i słabo zarządzane. Efekt to fatalne wyniki inwestycyjne. Wszystkie oparte są o polskie klasy aktywów i nie pozwalają na dywersyfikację geograficzną oszczędności.

Osobiście zdecydowałem się na prowadzenie IKE w formie rejestru funduszy inwestycyjnych na IKE Plus w ING TFI (wkrótce NN Investment Partners). Pisałem w szczegółach o motywach tej decyzji i najważniejszych parametrach umowyIKE Plus można założyć przez internet. Z kolei swoje IKZE prowadzę od 2012 w formie rachunku maklerskiego w BM BDM – je również można założyć przez internet.

Tutaj wszystkie artykuły o trzecim filarzeIKE oraz IKZE.


IKE w Banku Spółdzielczym w Skierniewicach – ponadprzeciętne oprocentowanie, ponadlokalny zasięg

$
0
0
W momencie publikowaniatego artykułu Bank Spółdzielczy w Skierniewicach płaci właścicielom depozytów w formie indywidualnego konta emerytalnego 3,5% w skali roku. To odpowiednik ok. 4,3% rocznie na „zwykłej” lokacie bankowej. Oprócz Skierniewic bank ma swoje oddziały w większych miejscowościach województwa łódzkiego, a także na Mazowszu (Warszawa i Płock). W każdym z nich można założyć IKE. Jest ono zakładane i prowadzone bezpłatnie.

To kolejny artykuł w serii omawiającej indywidualne konta emerytalne dostępne w różnych instytucjach finansowych w 2015 roku (wszystkie zostały zebrane w tej zakładce). Do tej pory ukazały się teksty o IKE w PKO BPmBankuPZUPekao SABZWBKIdea BankuING / Nationale-NederlandenAvivaAllianzGetin BankuBanku MillenniumUnion Investment TFIInvestors TFIMetLifeKBC TFIGeneraliTFI Legg Masondomu maklerskim BOŚdomu maklerskim BDMBPH TFIBanku BPSBGŻ BNP Paribas, TU SKOK oraz kilku innych bankach spółdzielczych.

Jakie są inne ważne warunki umowy o indywidualne konto emerytalne z Bankiem Spółdzielczym w Skierniewicach? Czy bank pobiera jakieś opłaty? Czy trzeba posiadać konto osobiste? Gdzie znajdują się placówki banku? Czy da się założyć rachunek przez internet?

IKE w Banku Spółdzielczym w Skierniewicach - opinie
IKE w bankach spółdzielczych

W Polsce działa blisko 600 banków spółdzielczych zrzeszonych w dwóch dużych grupach (Bank Polskiej Spółdzielczości oraz Spółdzielcza Grupa Bankowa). To lokalne instytucje finansowe, które obsługują głównie klientów z najbliższego regionu. Wśród ważnych klientów banków spółdzielczych znajdują się między innymi rolnicy, mali i średni przedsiębiorcy, samorządy oraz lokalna ludność.

To z reguły znacznie mniejsze banki niż ogólnopolskie banki komercyjne. Podlegają jednak w takim samym zakresie Komisji Nadzoru Finansowego, a depozyty klientów są ubezpieczone w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym do kwoty 100 tysięcy euro.

Bank Spółdzielczy w Skierniewicach ma swoją siedzibę w Skierniewicach (mapa), ale jest aktywny na terenie szerszego regionu. Prowadzi swoje oddziały m.in. w Łodzi, Piotrkowie Trybunalskim oraz Łowiczu (woj. łódzkie) oraz Warszawie, Płocku oraz Grodzisku Mazowieckim (woj. mazowieckie). W 2011 wyemitował obligacje korporacyjne notowane obecnie na rynku Catalyst. Jest zrzeszony w grupie BPS.

Nie każde indywidualne konto emerytalne ma formę depozytu bankowego obsługiwanego przez bank spółdzielczy lub komercyjny. IKE może być powiązane również z:

a) rejestrem funduszy inwestycyjnych (w towarzystwach funduszy inwestycyjnych)
b) dobrowolnym funduszem emerytalnym (w powszechnych towarzystwach emerytalnych)
c) ubezpieczeniem na życie (w zakładach ubezpieczeń)
d) rachunekiem maklerskim (w domu maklerskim)

Decyzja o tym, w jakiej formie oraz w jakiej instytucji prowadzić swoje indywidualne konto emerytalne jest kluczowa. Od niej zależy, w jakich aktywach finansowych utrzymywane będą nasze oszczędności, na jakie opłaty i ryzyka będą wystawione oraz na jakie stopy zwrotu będziemy mogli realistycznie liczyć w krótkim i długim okresie. Więcej w tym poradniku.

IKE w Banku Spółdzielczym w Skierniewicach

Ta umowa o indywidualne konto emerytalne powiązana jest z depozytem bankowym w formie rachunku oszczędnościowego.

W dniu publikacji tego artykułu Bank Spółdzielczy w Skierniewicach proponuje dla depozytów IKE oprocentowanie w wysokości 3,5% w skali roku. To odpowiednik ok. 4,3% w skali roku na „zwykłym” depozycie bankowym, od którego pobierany jest podatek Belki. To więcej niż jakikolwiek bank komercyjny, ale mniej niż niektóre inne banki spółdzielcze (np. SK Bank, SB Sokołów, SB Silesia, SB Milicz czy SB Czarny Dunajec).

Oprocentowanie jest zmienne, ustalane decyzją zarządu banku. Kapitalizacja odsetek następuje raz w roku, na koniec roku kalendarzowego.

Konto jest zakładane bezpłatnie, jego utrzymanie nic nie kosztuje. Nie trzeba posiadać w banku innych produktów, np. rachunku osobistego.

Opłata za rezygnację z umowy (zwrot, wypłata lub wypłata transferowa) w okresie 12 miesięcy od jej podpisania nie jest pobierana.

Umowę można podpisać w każdym oddziale banku.

IKE Bank Spółdzielczy Skierniewice
Dane aktualne w sierpniu 2015

IKE w Banku Spółdzielczym w Skierniewicach – opinia i podsumowanie

Bank Spółdzielczy w Skierniewicach to jeden z większych i aktywniejszych banków spółdzielczych, o ambicjach i sieci obsługi wykraczających poza lokalną społeczność. Jest obecny w Warszawie, Łodzi i kilku innych mniejszych miejscowościach.

Obecne oprocentowanie (sierpień 2015) w wysokości 3,5% w skali roku to odpowiednik 4,3% rocznie na zwykłych lokatach bankowych. Nie ma gwarancji, że bank utrzyma je w kolejnych okresach, ale póki co dla jakiejś grupy klientów, poszukujących „rękojmi” Bankowego Funduszu Gwarancyjnego oraz odsetek wyższych niż na przeciętnych depozytach w bankach komercyjnych, może być to praktyczne rozwiązanie. Dotyczy to szczególnie osób mieszkających lub często przebywających w (niemałym) zasięgu oddziałów Banku Spółdzielczego w Sierniewicach.

Osobiście zdecydowałem się na prowadzenie IKE poza systemem bankowym, w formie rejestru funduszy inwestycyjnych, na IKE Plus w NN TFI (wcześniej ING TFI). Pisałem w szczegółach o motywach tej decyzji i najważniejszych parametrach umowyIKE Plus można założyć przez internet. Z kolei swoje IKZE prowadzę od 2012 w formie rachunku maklerskiego w BM BDM – je również można założyć przez internet.

Tutaj wszystkie artykuły o trzecim filarzeIKE oraz IKZE.

IKE w Banku Spółdzielczym w Jordanowie – mały bank, duże oprocentowanie

$
0
0
Bank Spółdzielczy w Jordanowie (okolice Rabki, Nowego Targu, Wadowic) to kolejny mały, lokalny bank z Podhala, który oferuje indywidualne konto emerytalne z atrakcyjnym oprocentowaniem. Wcześniej pisałem o IKE w Banku Spółdzielczym w Czarnym Dunajcu. W chwili publikowania tego artykułu Bank Spółdzielczy w Jordanowie utrzymuje oprocentowanie IKE na poziomie 3,95% w skali roku, co jest odpowiednikiem 4,9% rocznie na „zwykłym” depozycie bankowym.

To kolejny artykuł w serii omawiającej indywidualne konta emerytalne dostępne w różnych instytucjach finansowych w 2015 roku (wszystkie zostały zebrane w tej zakładce). Do tej pory ukazały się teksty o IKE w PKO BPmBankuPZUPekao SABZWBKIdea BankuING / Nationale-NederlandenAvivaAllianzGetin BankuBanku MillenniumUnion Investment TFIInvestors TFIMetLifeKBC TFIGeneraliTFI Legg Masondomu maklerskim BOŚdomu maklerskim BDMBPH TFIBanku BPSBGŻ BNP ParibasTU SKOK oraz kilku innych bankach spółdzielczych.

Jakie są inne ważne warunki umowy o IKE z Bankiem Spółdzielczym w Jordanowie? Czy w tym produkcie występują jakieś opłaty? Czy trzeba posiadać konto osobiste? Gdzie znajdują się placówki banku? Czy rachunek można założyć przez internet?

IKE w Banku Spółdzielczym w Jordanowie
IKE w bankach spółdzielczych

W Polsce działa blisko 600 banków spółdzielczych zrzeszonych w dwóch dużych grupach (Bank Polskiej Spółdzielczości oraz Spółdzielcza Grupa Bankowa). To lokalne instytucje finansowe, które obsługują głównie klientów z najbliższego regionu. Wśród ważnych klientów banków spółdzielczych znajdują się między innymi rolnicy, mali i średni przedsiębiorcy, samorządy oraz lokalna ludność.

To z reguły znacznie mniejsze banki niż ogólnopolskie banki komercyjne. Podlegają jednak w takim samym zakresie Komisji Nadzoru Finansowego, a depozyty klientów są ubezpieczone w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym do kwoty 100 tysięcy euro.

Bank Spółdzielczy w Jordanowie to niewielka instytucja obsługująca część Podhala (mapa). Oprócz centrali w Jordanowie bank prowadzi również filie w okolicznych miejscowościach (Makowie Podhalańskim, Zawoji, Białej i Sidzinie . Jest zrzeszony w grupie BPS.

Nie każde indywidualne konto emerytalne ma formę depozytu bankowego obsługiwanego przez bank spółdzielczy lub komercyjny. IKE może być powiązane również z:

a) rejestrem funduszy inwestycyjnych (w towarzystwach funduszy inwestycyjnych)
b) dobrowolnym funduszem emerytalnym (w powszechnych towarzystwach emerytalnych)
c) ubezpieczeniem na życie (w zakładach ubezpieczeń)
d) rachunekiem maklerskim (w domu maklerskim)

Decyzja o tym, w jakiej formie oraz w jakiej instytucji prowadzić swoje indywidualne konto emerytalne jest kluczowa. Od niej zależy, w jakich aktywach finansowych utrzymywane będą nasze oszczędności, na jakie opłaty i ryzyka będą wystawione oraz na jakie stopy zwrotu będziemy mogli realistycznie liczyć w krótkim i długim okresie. Więcej w tym poradniku.

IKE w Banku Spółdzielczym w Jordanowie

Ta umowa o indywidualne konto emerytalne powiązana jest z depozytem bankowym w formie rachunku oszczędnościowego.

W dniu publikacji tego artykułu Bank Spółdzielczy w Jordanowie utrzymuje dla depozytów IKE oprocentowanie w wysokości 3,95% w skali roku. To odpowiednik ok. 4,9% w skali roku na „zwykłym” depozycie bankowym, od którego pobierany jest podatek Belki i jedna z najwyższych stawek wciąż dostępnych na rynku.

Oprocentowanie jest zmienne, ustalane decyzją zarządu banku. Kapitalizacja odsetek następuje raz na kwartał.

Konto jest zakładane bezpłatnie, jego utrzymanie nic nie kosztuje. Nie trzeba posiadać konta osobistego w BS w Jordanowie.

Opłata za rezygnacjęz umowy (zwrot, wypłata lub wypłata transferowa) w okresie 12 miesięcy od jej podpisania nie jest pobierana.

Umowę można podpisać w oddziałach banku.

Indywidualne konto emerytalne w banku spółdzielczym
Dane aktualne w sierpiniu 2015

IKE w Banku Spółdzielczym w Jordanowie – opinia i podsumowanie

Oprocentowanie IKE w Banku Spółdzielczym w Jordanowie należy w momencie publikowania tego artykułu do najwyższych wśród banków spółdzielczych i komercyjnych. Wyższe znajdziemy w wybranych bankach spółdzielczych, np. SK Banku, Banku Silesia czy BS Sokołów.

BS Jordanów to ultra lokalny i mały bank, obsługujący przede wszystkim potrzeby niewielkiej części Podhala. Ma kilka placówek w miejscowościach położonych niedaleko miejscowości turystycznych (Rabka) oraz szlaku do Zakopanego. Każdy powinien samodzielnie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy odpowiada mu specyficzna logistyka posiadania IKE w Banku Spółdzielczym w Jordanowie oraz czy czuje się dobrze utrzymując swoje oszczędności w tej niewielkiej społeczności.

Przy okazji– w opisie tego produktu na stronie banku spotkałem się z takim stwierdzeniem: „IKE jest bezpieczną formą oszczędzania na dodatkową emeryturę”. Być może – w pewnym sensie – IKE w bankach spółdzielczych i komercyjnych to „bezpieczna forma oszczędzania na dodatkową emeryturę” (chociaż deponent zawsze ponosi ryzyko inflacji oraz dewaluacji złotówki w stosunku do innych walut). Poza tym IKE może również występować w powiązaniu z instrumentami finansowymi, dla których nie ma żadnych gwarancji. W tym sensie IKE nie jest zawsze i wszędzie bezpieczną formą oszczędzania na dodatkową emeryturę. Więcej w tym artykule.

Osobiście zdecydowałem się na prowadzenie IKE poza systemem bankowym, w formie rejestru funduszy inwestycyjnych, na IKE Plus w NN TFI (wcześniej ING TFI). Pisałem w szczegółach o motywach tej decyzji i najważniejszych parametrach umowyIKE Plus można założyć przez internet. Z kolei swoje IKZE prowadzę od 2012 w formie rachunku maklerskiego w BM BDM – je również można założyć przez internet.

Tutaj wszystkie artykuły o trzecim filarzeIKE oraz IKZE.

IKE z funduszami inwestycyjnymi Skarbiec TFI – trochę inna umowa niż w mBanku

$
0
0
Na indywidualnym koncie emerytalnym IKE Skarbiec możemy lokować oszczędności w 14 subfunduszy towarzystwa funduszy inwestycyjnych Skarbiec Do dyspozycji klientów są również dwa (niespecjalnie wyrafinowane) portfele modelowe – aktywny i statyczny. Towarzystwo nie pobiera opłat manipulacyjnych (za nabycie, zamianę i sprzedaż jednostek). Ogranicza jednak liczbę zmian funduszy oraz portfeli do jednej w roku. W jednym czasie na rachunku mogą znajdować się tylko dwa różne fundusze. Za założenie IKE w Skarbiec TFI nie jest pobierana opłata.

To kolejny artykuł w serii omawiającej indywidualne konta emerytalne dostępne w różnych instytucjach finansowych w 2015 roku (wszystkie zostały zebrane w tej zakładce). Do tej pory ukazały się teksty o IKE w PKO BPmBankuPZUPekao SABZWBKIdea BankuING / Nationale-NederlandenAvivaAllianzGetin BankuBanku MillenniumUnion Investment TFIInvestors TFIMetLifeKBC TFIGeneraliTFI Legg Masondomu maklerskim BOŚdomu maklerskim BDMBPH TFIBanku BPSBGŻ BNP ParibasTU SKOK oraz kilku bankach spółdzielczych.

Jakie są inne ważne zasady prowadzenia IKE w Skarbiec TFI? Jaka jest jakość zarządzania w funduszach tego towarzystwa? Jak wyglądają opłaty za zarządzanie? Czym różni się IKE Skarbiec od umowy o indywidualne konto emerytalne z funduszami Skarbiec TFI zawieranej za pośrednictwem mBanku?

IKE to nie tylko fundusze inwestycyjne

IKE z funduszami inwestycyjnymi Skarbiec TFI  - opinie
Warto wiedzieć, że indywidualne konta emerytalne mogą dostarczać również inne instytucje niż towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Są to:

a) domy maklerskie (IKE jest powiązane z rachunkiem maklerskim)
b) banki komercyjne oraz spółdzielcze (z depozytem bankowym)
c) zakłady ubezpieczeń (z ubezpieczeniem na życie)
d) powszechne towarzystwa emerytalne (z dobrowolnym funduszem emerytalnym)

Decyzja o tym, w jakiej formie oraz w jakiej instytucji prowadzić swoje indywidualne konto emerytalne jest kluczowa. Od niej zależy, w jakich aktywach finansowych utrzymywane będą nasze oszczędności, na jakie opłaty i ryzyka będą wystawione oraz na jakie stopy zwrotu będziemy mogli realistycznie liczyć w krótkim i długim okresie. Więcej w tym poradniku.

Pomiędzy ofertami IKE w poszczególnych kategoriach mogą występować znaczące różnice (np. w opłatach). W jednym z poprzednich tekstów pisałem o tym, co uważam za najważniejsze cechy dobrego IKE z funduszami inwestycyjnymi. Można je ująć w dwie grupy:

a) opłaty (szczególnie stałe za zarządzanie) i jakość zarządzania
b) dostępność funduszy, limity i ograniczenia

Sprawdźmy, jak wypada w tych kategoriach IKE w Skarbiec TFI.

a) Opłaty i jakość zarządzania w funduszach Skarbiec TFI

Na rejestrze IKE Skarbiec nabywamy zwykłe jednostki funduszy inwestycyjnych ze standardową opłatą za zarządzanie. Do tej pory tylko PKO TFIInvestors TFI oraz NN TFI (na IKE Plus, które posiadam i polecam) zdecydowały się stworzyć specjalne, tańsze jednostki dla właścicieli indywidualnych kont emerytalnych. W długim okresie stałe opłaty za zarządzanie mają olbrzymi wpływ na rentowność inwestycji (więcej o tej opłacie).

Stałe opłaty za zarządzanie w funduszach Skarbiec TFI należą do najwyższych na rynku. W funduszach akcyjnych (np. Skarbiec Akcja, Skarbiec Spółek Wzrostowych czy Skarbiec Top Brands) zapłacimy 4% wartości aktywów rocznie w opłacie stałej oraz opłatę zmienną od wyników ponad punkt odniesienia.

Punkty odniesienia nie są ustawione zbyt ambitnie. Na przykład Skarbiec Akcja porównuje swoje wyniki z następującym benchmarkiem: 90% WIG20 plus 10% WIBID3M pomniejszone o koszty stałe funduszu. Opłata zmienna wynosi 25% nadwyżki ponad ten wyjątkowo mało ambitny benchmark.

Skarbiec TFI nie pobiera na rejestrach IKE dodatkowych opłat za nabycie jednostek oraz transfery oszczędności między funduszami.

W przypadku rozwiązania umowy przed upływem 12 miesięcy od jej podpisania towarzystwo ma prawo pobrać 150zł opłaty.

Za założenie IKE Skarbiec nie jest pobierana opłata.

Jak wypada jakość zarządzania w funduszach Skarbiec TFI? Czy opłaty są uzasadnione wynikami? Najdłużej działające fundusze Skarbca to raczej rynkowa przeciętność. Skarbiec Akcja, Skarbiec Obligacja czy Skarbiec Kasa, które reprezentują trzy główne klasy aktywów są w dłuższym terminie bliscy średniej wyników w swoich kategoriach. Fundusz stabilnego wzrostu Skarbiec III Filar odróżnia się od średniej nieznacznie na korzyść. W większej symulacji, którą przeprowadziłem kilka miesięcy temu, Skarbiec TFI wypadł znacznie lub trochę słabiej niż Union Investment, Legg Mason i NN TFI (cała symulacja).

Skarbiec Akcja wyniki
Skarbiec Akcja na tle średniej dla uniwersalnych funduszy akcji polskich
Skarbiec Kasa na tle średniej dla funduszy pieniężnych i gotówkowych
Skarbiec Kasa na tle średniej dla funduszy pieniężnych i gotówkowych
Skarbiec Obligacja na tle średniej dla polskich funduszy dłużnych uniwersalnych
Skarbiec Obligacja na tle średniej dla polskich funduszy dłużnych uniwersalnych
Skarbiec III Filar na tle średniej dla funduszy stabilnego wzrostu
Skarbiec III Filar na tle średniej dla funduszy stabilnego wzrostu

Z drugiej strony w „stajni” Skarbiec TFI znajduje się kilka młodszych funduszy z bardziej oryginalnymi strategiami, które od paru lat wyróżniają się ponadprzeciętnymi wynikami. Są to przede wszystkim Skarbiec Spółek Wzrostowych oraz Skarbiec Market Opportunities. Dobre wyniki tych funduszy w krótkim terminie nie mówią jednak zbyt wiele o tym, jakie stopy zwrotu mogą przynosić w przyszłości.

Skarbiec Spółek Wzrostowych na tle funduszy akcji europejskich rynków wschodzących
Skarbiec Spółek Wzrostowych na tle funduszy akcji europejskich rynków wschodzących

2) Fundusze dostępne na IKE w Skarbiec TFI, limity i ograniczenia

Do dyspozycji właścicieli rejestru IKE Skarbiec jest 14 funduszy inwestycyjnych reprezentujących różne klasy aktywów oraz profile ryzyka.

Skarbiec TFI umożliwia lokowanie oszczędności poza granicami Polski (dywersyfikacja geograficzna). Część funduszy lokuje większość lub dużą część środków w zagraniczne aktywa finansowe (np. Skarbiec Top Brands, Skarbiec Spółek Wzrostowych, Skarbiec Rynków Wschodzących). Możliwość dywersyfikacji geograficznej to jeden z głównych powodów (obok obniżonych opłat za zarządzanie), dla których swoje IKE prowadzę w NN TFI (do niedawna ING TFI). IKE Plus w NN TFI można założyć przez internet.

Fundusz stabilnegowzrostu Skarbiec III Filar można uznać za gotowe rozwiązanie dla klientów bez ambicji do samodzielnego podejmowania decyzji inwestycyjnych.

Do dyspozycjiwłaścicieli IKE Skarbiec są również dwa portfele modelowe – statyczny oraz aktywny. Pierwszy polega na stałym podziale składki między fundusze Skarbiec Akcja i Skarbiec Depozytowy w proporcjach 50/50. Drugi dostosowuje strukturę oszczędności do wieku (szczegóły w regulaminie i umowie).

Na umowach IKE Skarbiec TFI stawia ważne ograniczenia. Po pierwsze – mimo tego, że możemy dokonać wyboru spośród 14 funduszy, w jednym czasie na naszym rejestrze mogą znajdować się jednostki maksymalnie dwóch funduszy.

Po drugie – mamy prawo do tylko jednej zmiany alokacji składki między fundusze, zmiany struktury oszczędności na rejestrze oraz zmiany typu portfela inwestycyjnego (indywidualny, modelowy statyczny, modelowy aktywny).

Minimalna pierwsza na IKE w Skarbiec TFI wynosi 300zł. Kolejne to 100zł.

IKE z funduszami Skarbiec TFI - czy warto
Dane aktualne w sierpniu 2015

IKE Skarbiec a IKE mSkarbiec w mBanku

W tym miejscu wartozaznaczyć, że umowa o IKE Skarbiec to coś innego niż umowa o IKE z funduszami Skarbiec TFI podpisywana za pośrednictwem mBanku. Najważniejsze różnice polegają na tym, że:

1. na IKE mSkarbiec w mBanku nie można skorzystać z portfeli modelowych
2. na IKE mSkarbiec w mBanku do dyspozycji klientów są trzy dodatkowe fundusze – Skarbiec Rynków Rozwiniętych, Skarbiec Top Funduszy Akcji oraz Skarbiec Top Funduszy Akcji
3. na IKE mSkarbiec w mBanku nie ma limitów dotyczących ilości funduszy, których jednostki posiadamy w jednym momencie
4. na IKE mSkarbiec w mBanku nie ma limitów zmian struktury oszczędności (poprzez zamiany jednostek jednego funduszu na inny)
5. IKE mSkarbiec w mBanku jest zintegrowane z rachunkiem osobistym w tym banku oraz usługą Supermarket Funduszy Inwestycyjnych

IKE w Skarbiec TFI – opinia i podsumowanie

IKE z funduszamiinwestycyjnymi Skarbiec TFI ma kilka ważnych zalet. Daje dostęp do dużej ilości funduszy reprezentujących różne klasy aktywów, profile ryzyka oraz strategie, w tym fundusze rynków zagranicznych – ważne jeśli chcemy rozproszyć ryzyko związane z utrzymywaniem wszystkich oszczędności w aktywach powiązanych z polską gospodarką i państwem. Do dyspozycji klientów są również gotowe produkty, np. niezły fundusz stabilnego wzrostu Skarbiec III Filar oraz portfele modelowe.

Plusem jest również brak opłat manipulacyjnych i brak kosztów założenia IKE Skarbiec.

Jeśli chodzi o wady, najważniejszą wydają mi się bardzo „hojne” opłaty za zarządzanie dla towarzystwa – należą do najwyższych na rynku, szczególnie jeśli uwzględnimy część zmienną od nadwyżek od niezbyt wygórowanych benchmarków.

Wyniki większościfunduszy towarzystwa nie uzasadniają tak wysokiego poziomu kosztów. Oczywiście w różnych okresach będą jakieś wyjątki – jeśli prowadzi się prawie dwadzieścia funduszy, jeden albo dwa będą akurat „na fali”. W tej chwili blask glorii świeci na przykład na fundusz Skarbiec Spółek Wzrostowych. Trudno ocenić, na ile jest to przypadek (tak rozumiany), a na ile coś trwałego. Fundusze towarzystwa Skarbiec TFI z dłuższą historią (np. Skarbiec Akcja czy Skarbiec Kasa) wydają się w długim okresie solidnymi przeciętniakami, przeplatającymi okresy wzlotów okresami upadków i stagnacji.

Minusem są również limity – dotyczący ilości funduszy na rachunku oraz zmian w trakcie roku.

Osobiście odrobinę lepiej oceniam IKE z funduszami Skarbiec TFI zakładane za pośrednictwem mBanku niż bezpośrednio w towarzystwie. Umowa za pośrednictwem mBanku przynajmniej nie narzuca powyższych ograniczeń, a brak portfeli modelowych rekompensuje dostęp do trzech dodatkowych funduszy.


W jakich (jeszcze) bankach spółdzielczych można założyć IKE w 2015?

$
0
0
Znajdzie się z dwadzieścia banków spółdzielczych, które oferują w momencie publikowania tego artykułu wyższe oprocentowanie na depozytach powiązanych z IKE niż najlepszy pod tym względem bank komercyjny (Bank Millennium – 3% rocznie). To nie lada gratka dla oszczędzających zainteresowanych utrzymywaniem swoich zasobów finansowych wyłącznie w systemie bankowym. W tym artykule usiłuję zebrać wszystkie oferty IKE w bankach spółdzielczych.

To ostatni artykuł w serii omawiającej indywidualne konta emerytalne dostępne w różnych instytucjach finansowych w 2015 roku (wszystkie zostały zebrane w tej zakładce). W serii ukazały się teksty o IKE w PKO BPmBankuPZUPekao SABZWBKIdea BankuING / Nationale-NederlandenAvivaAllianzGetin BankuBanku MillenniumUnion Investment TFIInvestors TFIMetLifeKBC TFIGeneraliTFI Legg Masondomu maklerskim BOŚdomu maklerskim BDMBPH TFIBanku BPSBGŻ BNP ParibasTU SKOKTFI Skarbiec oraz kilku innych bankach spółdzielczych.

W jakich bankach spółdzielczych można założyć IKE w 2015? Jakie jest ich oprocentowanie? W jakich większych miastach prowadzone są oddziały tych lokalnych banków?

IKE w bankach spółdzielczych

W Polsce działa blisko 600 banków spółdzielczych zrzeszonych w dwóch dużych grupach (Bank Polskiej Spółdzielczości oraz Spółdzielcza Grupa Bankowa). To lokalne instytucje finansowe, które obsługują głównie klientów z najbliższego regionu. Wśród ważnych klientów banków spółdzielczych znajdują się między innymi rolnicy, mali i średni przedsiębiorcy, samorządy oraz lokalna ludność.

To z reguły znacznie mniejsze banki niż ogólnopolskie banki komercyjne. Podlegają jednak w takim samym zakresie Komisji Nadzoru Finansowego, a depozyty klientów są ubezpieczone w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym do kwoty 100 tysięcy euro. Pod tym odnośnikiem można znaleźć pełną listę banków (w tym spółdzielczych) objętych gwarancjami tej państwowej instytucji.

Nie każde indywidualne konto emerytalne ma formę depozytu bankowego obsługiwanego przez bank spółdzielczy lub komercyjny. IKE może być powiązane również z:

a) rejestrem funduszy inwestycyjnych (w towarzystwach funduszy inwestycyjnych)
b) dobrowolnym funduszem emerytalnym (w powszechnych towarzystwach emerytalnych)
c) ubezpieczeniem na życie (w zakładach ubezpieczeń)
d) rachunkiem maklerskim (w domu maklerskim)

Decyzja o tym, w jakiej formie oraz w jakiej instytucji prowadzić swoje indywidualne konto emerytalne jest kluczowa. Od niej zależy, w jakich aktywach finansowych utrzymywane będą nasze oszczędności, na jakie opłaty i ryzyka będą wystawione oraz na jakie stopy zwrotu będziemy mogli realistycznie liczyć w krótkim i długim okresie. Więcej w tym poradniku.

W jakich bankach spółdzielczych można założyć IKE?

IKE nie założymy w każdym banku spółdzielczym – tak samo jak nie założymy go w każdym banku komercyjnym. Instytucje finansowe same decydują, czy chcą stworzyć tego typu ofertę dla swoich klientów.

Do tej pory opisałem w szczegółach ofertę dziesięciu z nich. Poniżej szybkie podsumowanie od najlepiej do najsłabiej oprocentowanej lokaty IKE oraz – jeśli to konieczne – dodatkowe uwagi.

1. SK Bank (Spółdzielczy Bank Rzemiosła i Rolnictwa), oprocentowanie 5,5% w skali roku, odpowiednik 6,8% na „zwykłej” lokacie, oprocentowanie reguluje wzór z regulaminu, rachunek nie jest prowadzony bezpłatnie, co pomniejsza faktyczne oprocentowanie

2. Powiatowy Bank Spółdzielczy w Sokołowie Podlaskim, oprocentowanie 4,25% w skali roku, odpowiednik 5,25% na „zwykłej” lokacie,

3. Bank Silesia, oprocentowanie 4% w skali roku, odpowiednik 4,95% na „zwykłej” lokacie,

4. Bank Spółdzielczy w Jordanowie, oprocentowanie 3,95% w skali roku, odpowiednik 4,9% na „zwykłej” lokacie,

5. Bank Spółdzielczy w Miliczu, oprocentowanie 3,7% w skali roku, odpowiednik 4,55% na „zwykłej” lokacie,

6. Bank Spółdzielczy w Skierniewicach, oprocentowanie 3,5% w skali roku, odpowiednik 4,3% na „zwykłej” lokacie,

7. Bank Spółdzielczy w Czarnym Dunajcu, oprocentowanie 3,3% w skali roku, odpowiednik 4,1% na „zwykłej” lokacie,

8. Podkarpacki Bank Spółdzielczy, oprocentowanie 3,25% w skali roku, odpowiednik 4% na „zwykłej” lokacie,

9. Bank Polskiej Spółdzielczości (ogólnopolski bank komercyjny zrzeszający banki spółdzielcze), oprocentowanie 2,4% w skali roku, odpowiednik 3% na „zwykłej” lokacie,

10. Krakowski Bank Spółdzielczy, oprocentowanie 1,7% w skali roku, odpowiednik 2,1% na „zwykłej” lokacie,

Przejrzałem strony internetowe pozostałych banków spółdzielczych w Polsce, a także inne ogólnie dostępne źródła informacji. Moim celem było stworzenie listy wszystkich banków spółdzielczych, które mają w ofercie indywidualne konto emerytalne. Mam wątpliwości, czy udało mi się go rzeczywiście osiągnąć.

Po pierwsze, nie wszystkie banki spółdzielcze w Polsce mają strony internetowe. Po drugie, niektóre banki spółdzielcze niby mają w ofercie IKE, ale wygląda na to, że ich faktycznie nie prowadzą – w tabeli oprocentowania brak informacji o stawkach dla IKE, a na stronach internetowych komunikaty o limicie wpłat za rok – na przykład – 2007. Po trzecie, niektóre wycofały się z oferowania indywidualnych kont emerytalnych (np. Bank Spółdzielczy Vistula). Po czwarte, niektóre albo nie informują na stronie internetowej o oprocentowaniu lokat IKE, albo stosują własne wzory, np. oparte o stawki WIBID z wybranych miesięcy roku oraz różnicujące między klientami z różnym stażem na IKE.

Dlatego od razu zastrzegam, że to może nie być wyczerpujące i aktualne zestawienie. To raczej punkt wyjścia do zdobywania dalszych informacji, np. telefonicznie. Z moich poprzednich kontaktów z tymi instytucjami wynika, że na infolinii bez problemu otrzymamy bieżące informacje o ofercie IKE.

Tak czy inaczej, na szczególne wyróżnienie zasługują IKE w następujących bankach spółdzielczych:

1. Bank Spółdzielczy w Nadarzynie (niedaleko Warszawy), oprocentowanie 4% w skali roku, odpowiednik 4,95% na „zwykłej” lokacie,

2. Bank Spółdzielczy w Krasnymstawie (niedaleko Zamościa), oprocentowanie 3,85% w skali roku, odpowiednik 4,75% na „zwykłej” lokacie,

3. Powiślański Bank Spółdzielczy w Kwidzynie (z filiami m.in. w Gdańsku i Bydgoszczy), oprocentowanie 3,6% w skali roku, odpowiednik 4,44% na „zwykłej” lokacie,

4. Bank Spółdzielczy w Wąsowie, oprocentowanie wynosi WIBOR 1M + 2%, co przy obecnym WIBOR 1M daje ok. 3,66%, odpowiednik 4,5% na „zwykłej” lokacie,

5. Bank Spółdzielczy w Nałęczowie (niedaleko Lublina, Puław i Sandomierza), oprocentowanie 3,5% w skali roku, odpowiednik 4,32% na „zwykłej” lokacie,

6. Bank Spółdzielczy w Przysusze (okolice Radomia), oprocentowanie 3,5% w skali roku, odpowiednik 4,32% na „zwykłej” lokacie,

7. Bank Spółdzielczy w Białej Rawskiej (z placówką w Warszawie), oprocentowanie 3,3% w skali roku, odpowiednik 4,1% na „zwykłej” lokacie,

8. OK Bank (Orzesko-Knurowski Bank Spółdzielczy), oprocentowanie 3,27% w skali roku, odpowiednik 4,04% na „zwykłej” lokacie (oprocentowanie obliczane za pomocą wzoru WIBID 3M plus 1,8%),

9. Bank Spółdzielczy w Parczewie (z filią w Lublinie), oprocentowanie 3.21% w skali roku, odpowiednik 3,96% na „zwykłej” lokacie, oprocentowanie obliczane na podstawie wzrostu WIBID 1M plus 1,75%),

10. Warszawski Bank Spółdzielczy, oprocentowanie 3,1% w skali roku, odpowiednik 3,85% na „zwykłej” lokacie,

11. Bałtycki Bank Spółdzielczy w Darłowie, oprocentowanie 3,09%, odpowiednik 3,81% ma „zwykłej” lokacie (oprocentowanie obliczane za pomocą wzoru 1,57 x stawka bazowa WIBID 12M),

12. Bank Spółdzielczy w Ropczycach (blisko Rzeszowa), oprocentowanie 3% w skali roku, odpowiednik 3,7% na „zwykłej” lokacie.

Poniżej większe zestawienie, zawierające powyższe 12 ofert (na żółto) oraz kilkanaście z oprocentowaniem poniżej 3%, o których wcześniej nie pisałem. Jestem pewien, że to nie jest kompletna lista. Być może znajdują się w niej jakieś nieścisłości – jestem otwarty na aktualizacje.

IKE w bankach spółdzielczych 2015
Dane aktualne w sierpniu 2015

Osobiście zdecydowałem się na prowadzenie IKE poza systemem bankowym, w formie rejestru funduszy inwestycyjnych, na IKE Plus w NN TFI (wcześniej ING TFI). Pisałem w szczegółach o motywach tej decyzji i najważniejszych parametrach umowyIKE Plus można założyć przez internet. Z kolei swoje IKZE prowadzę od 2012 w formie rachunku maklerskiego w BM BDM – je również można założyć przez internet.

Tutaj wszystkie artykuły o trzecim filarzeIKE oraz IKZE.


Jaka jest procedura wypłaty depozytów bankowych powiązanych z IKE przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny?

$
0
0
Czytelnik zadał mi następujące pytanie: „Co się dzieje z IKE w formie lokaty, w chwili gdy danemu bankowi podwinie się noga i klienci będą korzystali z dobrodziejstw BFG? Konto IKE jest zamykane, zaś środki są wypłacane z potrąceniem podatków (jeżeli oszczędzaliśmy stosunkowo krótko i nie osiągnęliśmy jeszcze odpowiedniego wieku)? A może konto zostanie automatycznie przeniesione do innego banku prowadzącego IKE (zapewne PKO BP). A może stanie się zupełnie coś innego?” (cały komentarz).

Zadzwoniłem w tej sprawie na infolinię Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Czego się dowiedziałem?

Po pierwsze, od początku działania Bankowego Funduszu Gwarancyjnego w obecnej formie nie mieliśmy do czynienia z zawieszeniem działalności lub upadłością żadnego banku komercyjnego lub spółdzielczego, który prowadziłby umowy o depozyt bankowy powiązany z indywidualnym kontem emerytalnym.

Indywidualne konto emerytalne a Bankowy Fundusz Gwanrancyjny
Ostatnim zawieszonymprzez Komisję Nadzoru Finansowego bankiem komercyjnym był Bank Staropolski. Wydarzyło się to w 2000 roku, podczas gdy indywidualne konta emerytalne funkcjonują od września 2004 roku. Z kolei spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe (SKOK-i), których niektórzy deponenci przechodzili niedawno procedurę wypłaty środków przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny po likwidacji kasy, nie były w ogóle uprawnione do oferowania IKE.

Najważniejszy wniosek– Bankowy Fundusz Gwarancyjny nie przećwiczył jeszcze w praktyce scenariusza wypłaty depozytów powiązanych z IKE. Nie mamy historycznego precedensu, który byłby wskazówką, jak może działać wtedy ta instytucja (dotychczasowej doświadczenia BFG).

Po drugie, ani w ustawie o IKE i IKZE, ani w ustawie o BFG nie ma opisanej w szczegółach procedury wypłaty tego typu depozytów przez Fundusz. Najbardziej adekwatnym fragmentem ustawy o Bankowym Funduszu Gwanrancyjny w tej sytuacji jest artykuł 26l:
„1. Zarząd Funduszu określa, w drodze uchwały:

1) informacje o podmiocie, za pośrednictwem którego będą realizowane wypłaty środków gwarantowanych;
2) sposób dokonywania wypłat.”

Inaczej mówiąc, na poznanie szczegółów procedury wypłaty przez BFG depozytów powiązanych z IKE, gdyby jakiś bank komercyjny lub spółdzielczy został postawiony w stan upadłości, musielibyśmy poczekać do uchwały zarządu Funduszu.

Po trzecie, moja rozmówczyni na infolinii BFG powiedziała, że Fundusz musi zachować ciągłość środków i przekazać je na taki sam rodzaj rachunku. Czyli transfer nastąpiłby na IKE w innej instytucji, a nie na „zwykłe” konto osobiste czy oszczędnościowe.

Procedura byłaby więc podobna do wypłaty transferowej, do której uprawnieni są właściciele tych kont. Oznacza to, że oszczędności byłyby chronione przed podatkiem Belki – tarcza podatkowa powiązana z IKE pozostałaby nietknięta.

W rozmowie usłyszałem, że klient mógłby założyć indywidualne konto emerytalne w nowym banku lub innej instytucji finansowej i poinformować o tym w procesie wypłaty środków przez BFG. To do wybranej przez niego instytucji trafiłyby środki z IKE.

Jednocześnie byłaby również opcja domyślna „dla leniwych”, prawdopodobnie byłoby to IKE w PKO BP. To bank, którego infrastruktura była w przyszłości wykorzystywana do obsługi deponentów banków i kas w stanie upadłości.

Po czwarte, warto dodać, że zanim Bankowy Fundusz Gwarancyjny przystąpi do wypłaty depozytów objętych ubezpieczeniem muszą zostać spełnione (wszystkie) trzy warunki:

a) w banku wprowadzony musi zostać zarząd komisaryczny (którego pierwszym priorytetem jest jego udana restrukturyzacja)
b) Komisja Nadzoru Finansowego musi zawiesić działalność banku
c) Komisja Nadzoru Finansowego musi skierować do sądu wniosek o ogłoszeniu upadłości banku

Tak czy inaczej, mimo że scenariusz upadłości banku prowadzącego indywidualne konta emerytalne nie został jeszcze nigdy przećwiczony, wydaje się, że ubezpieczone oszczędności zostałyby obsłużone przez BFG w sposób uporządkowany.

Najważniejsze informacje to:
- środki trafiają na IKE w innej instytucji finansowej, a nie „zwykłe” konto osobiste czy oszczędnościowe (BFG dąży do zachowania ciągłości)
- podatek od zysków kapitałowych (Belka) nie jest pobierany
- prawdopodobnie klient będzie miał możliwość wskazania nowego dostawcy, do którego trafi przelew z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego
- prawdopodobnie będzie również opcja domyślna dla osób, które same nie podejmą decyzji
- proces będzie rozłożony w czasie na etapy

Trzymam kciuki, żeby nikt nie musiał przechodzić tej procedury w rzeczywistości.

Osobiście zdecydowałem się na prowadzenie IKE poza systemem bankowym, w formie rejestru funduszy inwestycyjnych, na IKE Plus w NN TFI (wcześniej ING TFI). Pisałem w szczegółach o motywach tej decyzji i najważniejszych parametrach umowyIKE Plus można założyć przez internet. Z kolei swoje IKZE prowadzę od 2012 w formie rachunku maklerskiego w BM BDM – je również można założyć przez internet.

Tutaj wszystkie artykuły o trzecim filarzeIKE oraz IKZE.

Recenzja książki „Zdrowy rozsądek i fundusze inwestycyjne” Johna Bogle'a

$
0
0
John Bogle nigdy nie ulokowałby oszczędności w funduszach inwestycyjnych, jakie znamy w Polsce. To założyciel amerykańskiej firmy Vanguard zarządzającej funduszami indeksowymi i ETF. Na świecie są one praktyczną, niskokosztową alternatywą wobec aktywnie zarządzanych funduszy inwestycyjnych oraz samodzielnemu nabywaniu dłużnych i udziałowych papierów wartościowych. W Polsce ten rynek praktycznie nie istnieje (więcej).

John Bogle to również autorytet w dziedzinie długoterminowego inwestowania rozmiarów Warrena Buffeta, Johna Templetona czy Raya Dalio. Reprezentuje jednak zupełnie inną wizję tego procesu. Książka „Zdrowy rozsądek i fundusze inwestycyjne” (nigdy nie przetłumaczona na polski) opisuje w szczegółach jego podejście do budowania majątku w oparciu o aktywa finansowe. Znajdziemy w niej też bezlitosną krytykę całej branży finansowej, w szczególności dostawców i dystrybutorów tradycyjnych funduszy inwestycyjnych.

Co chciałbymzapamiętać z książki „Zdrowy rozsądek i fundusze inwestycyjne” Johna Bogle'a? Czy jego podejście da się stosować w praktyce w Polsce?

Zdrowy rozsądek i fundusze inwestycyjne - John Bogle
Najważniejsze zasady

W największym skrócie, John Bogle uważa, że w procesie lokowania oszczędności w aktywa finansowe powinniśmy skupić się na minimalizowaniu kosztów (opłat dla instytucji finansowych, doradców oraz podatków) i minimalizowaniu aktywności (np. częsty handel jednostkami funduszy, akcjami czy obligacjami).

Przeciętny człowiekpowinien inwestować w odniesieniu do swoich potrzeb życiowych (zabezpieczenie wydatków w krótkim i dłuższym okresie), a nie w celu maksymalizacji zysków z tej działalności. Przydatnymi narzędziami i pojęciami w tym procesie są alokacja między klasy aktywów, dywersyfikacja, rebalancing oraz cykl życia. Mniejsze znaczenie mają próby wyczucia rynku (market timing), selekcja spółek (stock picking) oraz selekcja funduszy (fund picking).

Praktycznym i tanim w utrzymaniu wehikułem do uczestniczenia w głównych klasach aktywówsą fundusze indeksowe oraz ETF. Dużo droższym i problematycznym są aktywnie zarządzane fundusze inwestycyjne. Alternatywą wobec funduszy indeksowych jest utrzymywanie na rachunku inwestycyjnym dużej ilości jakościowych i perspektywicznych spółek bez aktywnego handlowania.

Większość książki„Zdrowy rozsądek i fundusze inwestycyjne” to rozwinięcie tego podejścia. Poniżej kilka kwestii, które mnie szczególnie zainteresowały.

1. Jakie są źródła stóp zwrotu?

Na czym się zarabia lokując oszczędności w aktywach dłużnych oraz udziałowych (również przez fundusze)? Wbrew pozorom to nie jest banalne pytanie. To jest pragmatyczne pytanie o to, jak działa cały mechanizm giełdowy i współczesny system finansowy. Co ciekawe, słyszałem już bardzo różne odpowiedzi.

Czytałem gdzieś kiedyś komentarz inwestora, który żalił się, że kupił w 2011 w ofercie publicznej akcje państwowego producenta węgla Jastrzębskiej Spółki Węglowej kierując się słowami ówczesnego ministra gospodarki Waldemara Pawlaka, że „węgiel to dobra inwestycja”. Ten ktoś świadomie lub nieświadomie wierzył, że źródłem stóp zwrotu są deklaracje polityków lub jakieś inne fakty medialne.

Wielokrotnie, również na tej stronie, spotykałem się również z nerwowymi reakcjami oszczędzających, którzy dali się przekonać doradcom finansowym, żeby ulokować pieniądze w funduszach inwestycyjnych, które potem traciły na wartości. Świadomie lub nieświadomie wierzą, że źródłem stóp zwrotu są jacyś mądrzy pośrednicy, analitycy czy zarządzający, którzy poprowadzą za rękę i pokażą, gdzie są pieniądze, które fundusze będą w kolejnym okresie najlepsze, itp.

Jeszcze inny popularny model myślenia można by podsumować hasłem „giełda to kasyno”. Jeśli ktoś traktuje je w 100% dosłownie, świadomie lub nieświadomie wierzy, że za stopy zwrotu na aktywach finansowych odpowiada szczęście lub przypadek.

Co ma na ten temat do powiedzenia John Bogle? Proponuje dwa kluczowe źródła stóp zwrotu z aktywów finansowych:

a) tzw. fundumenty, na które składają się głównie zyski firm oraz dywidendy,
b) spekulacja, na którą składają się silne wahania tego, jak rynek wycenia obecne i przyszłe fundamenty

Jeśli lokujemyoszczędności w kapitale jakichś firm, ich wartość wzrośnie, jeśli ten kapitał będzie wypracowywać coraz większe zyski i/lub jeśli inni inwestorzy będą gotowi płacić wyższą cenę za aktywa składające się na ten kapitał.

Jeśli lokujemyoszczędności w funduszu, który posiada udziały w kapitale wielu spółek z jakiegoś sektora lub z jakiegoś kraju czy regionu, ich wartość wzrośnie jeśli kapitał związany z tym sektorem, krajem czy regionem będzie łącznie przynosił coraz większe zyski i/lub inwestorzy będą gotowi płacić wyższą cenę za aktywa składające się na ten kapitał.

Między fundamentami i spekulacyjnymi wycenami jest bliski związek. Polepszające się fundamenty (czyli rosnące zyski i dywidendy) powodują zazwyczaj cieplejsze nastawienie nowych inwestorów i ich gotowość do płacenia więcej za te same aktywa. To przekłada się z kolei na wyższe wskaźniki cena do zysku czy cena do wartości księgowej. Lepsze fundamenty i lepszy sentyment ciągną ceny w górę.

Pogarszające się fundamenty (spadające zyski i dywidendy) powodują zazwyczaj chłodniejsze nastawienie nowych inwestorów i ich niechęć do płacenia więcej za te same aktywa. To przekłada się na niższe wskaźniki cena do zysku czy cena do wartości księgowej. Gorsze fundamenty i gorszy sentyment ciągną ceny w dół.

Bogle podpowiada też, jak myśleć o stopach zwrotu w przyszłości dla papierów udziałowych oraz dłużnych. Jeśli chodzi o akcje, za ich długoterminowe stopy zwrotu będą odpowiadać trzy zmienne:

1. stopa dywidendy w momencie początkowej inwestycji
2. tempo wzrostu zysków od tego momentu
3. zmiana wskaźnika cena do zysku w okresie inwestycji

Na przykład, powiedzmy, że zaczynamy inwestować w momencie, gdy stopa dywidendy, dla jakiegoś portfela inwestycyjnego czy indeksu (np. WIG) wynosi 4% w skali roku, a wskaźnik cena do zysku wynosi 10. Załóżmy, że przez kolejne 15 lat zyski firm rosną w tempie 5% rocznie, a wskaźnik cena do zysku wzrasta do 14. Takie środowisko przełoży się na bardzo atrakcyjne stopy zwrotu, znacznie powyżej 10% rocznie.

Ale zacznijmyinwestować w momencie, gdy stopa dywidendy dla portfela lub indeksu wynosi 2% rocznie, a wskaźnik cena do zysku wynosi 17. Załóżmy, że przez kolejne dziesięć lat zyski firm maleją w umiarkowanym tempie 1% rocznie, a wskaźnik cena do zysku spada do 12. W takim środowisku inwestor będzie ponosił straty.

A co wyjaśnia stopy zwrotu z obligacji? Bogle: „Rentowność w momencie rozpoczęcia inwestycji to w długim terminie zdecydowanie najważniejsza siła wpływająca na stopy zwrotu. Gdy znamy wysokość początkowego kuponu odsetkowego, wiemy praktycznie wszystko, czego potrzebujemy, żeby prognozować przyszłe stopy zwrotu”. Ostatecznie również stopy zwrotu dla inwestycji w obligacje skarbowe rozbija na trzy składowe:

1. początkowa rentowność długoterminowych obligacji skarbowych
2. rentowność w momencie reinwestowania odsetek
3. rentowność na zakończenie inwestycji

Powiedzmy, że gdy zaczynamy inwestycję rentowność dziesięcioletnich obligacji wynosi 2,5% w skali roku. Od tego czasu rentowność rośnie, np. ze względu na przyspieszający wzrost gospodarczy i inflację. Plusem takiej sytuacji jest to, że możemy reinwestować odsetki przy wyższym oprocentowaniu. Minusem takiej sytuacji jest to, że ceny wcześniej kupionych obligacji się obniżają.

W drugim scenariuszu zaczynamy inwestycję przy rentowności 7% w skali roku. Od tego czasu rentowność spada, np. ze względu na trudności gospodarcze i spadającą inflację / deflację. Minusem takiej sytuacji jest to, że reinwestujemy odsetki przy niższym oprocentowaniu. Plusem takiej sytuacji jest to, że ceny wcześniej kupionych obligacji rosną.

Tak czy inaczej, w obu przypadkach to startowe oprocentowanie będzie odpowiadać za większość nominalnych stóp zwrotu. Żeby obliczyć realne stopy zwrotu, trzeba by jeszcze wkalkulować inflację.

2. Co wpływa na stopy zwrotu?

Zdaniem Bogle'a warto zacząć od pogodzenia się z tym, że wyniki całego rynku (np. amerykańskiego, polskiego czy globalnego) pokazują, ile w jakimś czasie (np. przez rok czy dekadę) wszyscy inwestorzy razem wzięci mogli zarobić lub stracić na wypłatach dywidend i zmianie cen akcji.

Na przykład, taka łączna stopa zwrotu dla polskiego indeksu WIG za ostatnie 10 lat wynosi blisko 70% (na dzień 23 sierpnia 2015).

Stopy zwrotu WIG za ostatnie 10 lat

Niestety, dla większości z nas nie ma darmowego sposobu uczestniczenia w tych stopach zwrotu. Dlatego musimy je pomniejszyć o:

a) koszty (np. opłaty w funduszach, prowizje maklerskie, itp.)
b) inflację (która pomniejsza realną siłę nabywczą naszych oszczędności)
c) podatek od dochodów kapitałowych

Po odjęciu wszystkich kosztów (opłat dla instytucji finansowych, podatku oraz inflacji) dostajemy realne stopy zwrotu.

Bogle: „Wszyscy inwestorzy łącznie posiadają cały rynek akcji, więc aktywni inwestorzy (jako grupa) oraz pasywni inwestorzy – trzymając wszystkie akcje przez cały czas – muszą osiągnąć łączną stopę zwrotu równą stopie zwrotu całego rynku przed kosztami”.

W takim razie dlaczego niektórzy przez ostatnie 10 lat nie osiągnęli żadnych dochodów z lokowania oszczędności w fundusze akcji lub bezpośrednio w akcje, a inni chwalą się znacznie wyższymi stopami zwrotu w tym okresie?

Pierwszym powodem są koszty, jakie ponoszą uczestnicząc w funduszach. Jeśli aktywa składające się na fundusze, które posiadają, obłożone są opłatami rzędu 4-7% wartości aktywów w skali roku, dochody z tych aktywów trafią w rzeczywistości do instytucji finansowych i ich pośredników. Napisałem kiedyś o tym całą serię artykułów - polecam.

Drugim powodem są indywidualne błędy inwestorów, np. kupowanie jednostek funduszy akcji po długich i silnych wzrostach, przy wysokich wycenach aktywów finansowych, itp.

Niestety, stopy zwrotu nie są dzielone po równo na wszystkich uczestników rynku. Wracając do wyników indeksu WIG za ostatnie 10 lat, jeśli jakaś grupa inwestorów osiągnęła w tym czasie 80% zwrotu (ok. 10% więcej niż rynek) przed kosztami, inna grupa takich samych rozmiarów musiała osiągnąć 60% zwrotu (ok. 10% mniej niż rynek) przed kosztami. Inaczej mówiąc, w zamkniętym systemie, jakim są rynki różnych aktywów finansowych, czyjeś wyniki lepsze niż cały rynek muszą się brać z czyichś wyników gorszych niż cały rynek.

Jakie podejście lepiej zastosować wobec takiej rzeczywistości? Poszukiwać wybitnych zarządzających, dzięki którym nasze stopy zwrotu będą wyższe niż całego rynku, ale nasze koszty uczestniczenia w nim również będą wyższe, w polskich warunkach zdecydowanie wyższe? A może pójść w innym kierunku – próbować maksymalnie ograniczyć koszty zarządzania i aktywności prowadząc pasywny portfel odzwierciedlający skład całego rynku lub indeksu?

W książce„Zdrowy rozsądek i fundusze inwestycyjne” John Bogle przedstawia szereg argumentów na rzecz tego drugiego podejścia. Praktycznym narzędziem do osiągania takiej niskokosztowej, bezobsługowej ekspozycji na całe rynki, sektory, regiony czy indeksy są fundusze indeksowe oraz ETF.

Warto wiedzieć, że od czasu wydania książki branża funduszy indeksowych i ETF niesamowicie się rozwinęła w krajach z dłuższą tradycją rynków kapitałowych (USA, Niemcy, inne kraje Europy Zachodniej). Co ciekawe, firma Vanguard nie jest ani najtańszym, ani najbardziej innowacyjnym dostawcą tego typu rozwiązań.

Niektórych może to zszokować, ale Schwab US Broad Market ETF pobiera 0,04%, a Schwab International Equity ETF 0,08% opłaty za zarządzanie w skali roku. Zestawmy to ze średnio 4% wartości aktywów w skali roku w funduszach polskich akcji, jeszcze więcej w funduszach rynków zagranicznych (które – o ironio – często lokują oszczędności Polaków w zagraniczne ETF-y).

Wśród funduszy indeksowych i ETF pojawiły się też rozwiązania bardziej niszowe, nie oparte o szerokie, ważone kapitalizacją indeksy typu S&P 500, tylko rożne nisze, np. spółki dywidendowe, spółki wzrostowe, spółki z perspektywicznych sektorów, itp. Ich koszty mogą być trochę wyższe, np. 0,5% w skali roku, ale to i tak niewiele w stosunku do polskich standardów.

3. Co kontrolujesz, czego nie kontrolujesz?

Bogle:„Inwestorzy nie kontrolują przyszłych stóp zwrotu. Kontrolują jedynie poziom ryzyka, czas inwestycji oraz jej koszty”.

Jednym z kluczowych pytań, na jakie muszą sobie odpowiedzieć wszyscy oszczędzający dotyczy optymalnej alokacji między klasy aktywów. Bogle: „W praktyce dla większości inwestorów główne klasy aktywów to akcje (dla długoterminowego wzrostu), obligacje (dla stałego dochodu) oraz rezerwy gotówkowe / depozytowe (dla stabilności)”.

Bogle zaleca zrównoważoną strategię dopasowaną do indywidualnych potrzeb i możliwości. Nie jest ani zwolennikiem utrzymywania przez młode osoby 100% oszczędności w papierach udziałowych, ani prostych zasad typu 100 minus wiek równa się alokacja w akcje.

Alokacja musi być dopasowana do naszych unikalnych okoliczności, w tym:
  • naszych celów życiowych,
  • tolerancji na ryzyko,
  • zdolności do podejmowania ryzyka,
  • obecnych zasobów finansowych,
  • obecnych dochodów i perspektyw związanych z karierą zawodową,
  • zadłużenia,
Innym czynnikiem, który bezpośrednio kontrolujemy, są koszty. Bogle: „Koszty mają systematyczny, negatywny wpływ na długoterminowe stopy zwrotu”.

Można o nich myśleć jeszcze inaczej. Załóżmy, że liczymy na zwroty na poziomie 5% w skali roku w kilkunastoletnim okresie. Jeśli na aktywa są nałożone minimalne koszty, np. mniejsze niż 0,5% rocznie, jesteśmy w stanie osiągnąć taki wynik nie biorąc na siebie zbyt dużo ryzyka charakterystycznego dla rynku akcji.

Ale jeśli opłaty są na poziomie 3-4% rocznie, będziemy musieli podjąć zdecydowanie więcej ryzyka charakterystycznego dla rynku akcji, żeby zrównoważyć negatywny wpływ tych opłat na bezpieczniejsze aktywa (np. obligacje skarbowe czy depozyty bankowe). W przeciwnym razie możemy być pewni, że nasza inwestycja przyniesie niższe stopy zwrotu lub stratę.

Bogle: „Koszty popychają nas do podejmowania większej ilości ryzyka, żeby osiągnąć ten sam rezultat”.

Nie sądzę, żeby ta zależność była w Polsce powszechnie zrozumiana. Nie lubimy też myśleć o naszej aktywności (np. częstych zamianach jednostek jednego funduszu na inny) jako dodatkowym ryzyku, które podejmujemy, żeby gonić swoje cele typu wymarzona stopa zwrotu albo „pokonanie rynku”.

4. Co dolega branży finansowej?

Jeśli ktoś ma złą opinię o funduszach inwestycyjnych, jakie znamy w Polsce, „Zdrowy rozsądek i fundusze inwestycyjne” będzie dla niego niebywałym źródłem argumentów przeciwko tej branży.

Wielkim paradoksem jest to, że branża funduszy inwestycyjnych zachęca swoich klientów do oszczędzania pieniędzy, podczas gdy sama żyje wyjątkowo bogato z obracania tymi oszczędnościami. Wy oszczędzajcie na przyszłość, a my będziemy z części tych oszczędności świetnie żyć już teraz – wypłacając ponadprzeciętnie hojne wynagrodzenia pośrednikom, analitykom, zarządzającym i innym pracownikom, dostarczając wysokiego zysku właścicielom towarzystw i płacąc mediom za reklamę i przychylność redakcyjną, żeby przypadkiem nie kwestionowały podstaw tego interesu.

Co ciekawe, firma Vanguard założona przez Johna Bogle'a nie jest spółką publiczną nastawioną na maksymalizację zysku. Jej ostatecznymi właścicielami są posiadacze jednostek funduszy Vanguard. Pracownicy Vanguard są premiowani nie za ulotne wyniki, tylko trwałe innowacje prowadzące do obniżek kosztów po stronie klientów. Firma jest prowadzona na co dzień w duchu oszczędności, do jakiego namawia klientów.

Zestawmy to z wypowiedziami przedstawicieli polskich funduszy inwestycyjnych. Kilkanaście razy słyszałem już o tym, że opłaty nie mogą być niższe, ponieważ:

a) towarzystwa, ich pracownicy i pośrednicy muszą z czegoś żyć (na wysokim poziomie tu i teraz)
b) (ich zdaniem) wybitni specjaliści muszą być nadzwyczajnie wynagradzani

Ponadto, zdaniem Johna Bogle'a, mamy w tej branży do czynienia z olbrzymią ilością konfliktów interesów. Najważniejszy z nich polega na tym, że branża finansowa w różny sposób zarabia na dużej aktywności klientów (np. częstych transakcjach, impulsywnych decyzjach, itp.) - nie ma więc specjalnej motywacji, żeby dostarczać swoim klientom tanich, pasywnych, trwałych rozwiązań. Paradoksalnie, zamieszanie myślowe, silne emocje i nieracjonalne zachowania zwykłych klientów są więc w jakimś stopniu pożądane.

Wbrew interesomwiększości uczestników funduszy inwestycyjnych, ale zgodnie z psychologią sprzedaży, towarzystwa mają w zwyczaju intensyfikowanie działań reklamowych po tym, jak ceny aktywów finansowych przez lata rosną, a wyniki funduszy są rekordowe.

Fundusze inwestycyjne, jakie znamy w Polsce, służą do wspólnego inwestowania, ale w gruncie rzeczy mają, jak pisze Bogle, „dwóch panów”. Pierwszym jest nastawiony na zysk właściciel towarzystwa, drugim jest klient – właściciel jednostek funduszy. Fenomenem jest to, że mimo niemałej konkurencji na rynku funduszy inwestycyjnych w Polsce, koszty ich utrzymania nie spadają – w zasadzie każdy nowy detaliczny fundusz akcyjny wchodzący na rynek pobiera ok. 4% wartości aktywów rocznie w opłacie za zarządzanie. Interesy dostawców narzędzi do wspólnego inwestowania, w tym wydaniu częściowo sprzeczne z interesami klientów, muszą być hojnie zabezpieczone.

Co zapamiętam z książki „Zdrowy rozsądek i fundusze inwestycyjne”?

John Bogle jest bezkompromisowym zwolennikiem tanich w utrzymaniu, szeroko zdywersyfikowanych funduszy indeksowych. Zaleca utrzymywanie oszczędności w głównych klasach aktywów – akcjach, obligacjach i depozytach bankowych – z alokacją dopasowaną do indywidualnych okoliczności.

Kluczowa jego zdaniem jest długoterminowa perspektywa – wierzy, że w systemie kapitalistycznym państwa i firmy w długim okresie się rozwijają dzięki innowacji i pokonywaniu bieżących problemów. Rynki kapitałowe pozwalają uczestniczyć i osiągać korzyści finansowe z tego procesu.

Podobnie jak Warren Buffet, ale odwrotnie niż Ray Dalio czy John Templeton, uważa, że utrzymywanie oszczędności w kapitale amerykańskich firm to lepsze rozwiązanie niż inwestowanie globalne. Nie wiem, jak to zinterpretować w odniesieniu do kogoś, kto mieszka, pracuje, zarabia i wydaje w Polsce. Reszta jego podejścia, szczególnie nacisk na niskie koszty, szeroką dywersyfikację oraz ograniczoną aktywność inwestycyjną, są bardziej adekwatne dla polskich oszczędzających.

Na zakończenie– jestem zdania, że warto łączyć różne szkoły myślenia o oszczędzaniu, inwestowaniu, rynkach czy gospodarkach. Nie sądzę, żeby było tylko jedne właściwe podejście do tych kwestii. Czerpanie jednocześnie z osiągnięć John Bogle'a, Warrena Buffeta, Raya Dalio, Johna Templetona i innych jest możliwe.

Tutaj wszystkie poprzednie recenzje książek o finansach oraz artykuły o ryzyku.


Czy warto założyć IKZE w PKO?

$
0
0
Ważna informacja na początek – bank PKO BP nie prowadzi depozytów bankowych powiązanych z IKZE, a dom maklerski PKO BP nie prowadzi rachunku maklerskiego IKZE dla obligacji skarbowych. Czyli w momencie publikowania tego artykułu nie założymy w PKO ani IKZE w formie lokaty, ani IKZE z detalicznymi obligacjami skarbowymi. Obie umowy są dostępne w PKO w połączeniu w IKE.

W grupie banku PKO BP znajdziemy jednak dwie umowy o indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego – jedna powiązana jest z rejestrem funduszy inwestycyjnych (PKO TFI), a druga z dobrowolnym funduszem emerytalnym (PKO BP Bankowy PTE).

To jest pierwsza część przeglądu wszystkich umów o IKZE dostępnych w 2015 roku na rynku – całość będzie zebrana pod tym odnośnikiem. Wcześniej opisałem wszystkie umowy o IKE – ich przegląd można znaleźć pod tym odnośnikiem.

Jakie są szczegółyIKZE w z funduszami inwestycyjnymi PKO TFI oraz z dobrowolnym funduszem emerytalnym PKO BP Bankowy PTE? Czy warto prowadzić IKZE w instytucjach finansowych z grupy PKO BP?

Kilka słów o IKZE

IKZE w PKO - opinie
IKZE działa na trochę innych zasadach niż IKE – warto zapoznać się z nimi w szczegółach zanim przejdzie się do wybierania konkretnej umowy. IKZE i IKE nie wykluczają się wzajemnie – każdy może oszczędzać na jednym i drugim koncie. Polecam również dwa przewrotne artykuły o tym, czym nie są ani IKZE, ani IKE (część pierwsza, część druga).

Dostawcami usług powiązanych z indywidualnymi kontami zabezpieczenia emerytalnego mogą być:

1. towarzystwa funduszy inwestycyjnych (rejestr funduszy inwestycyjnych)
2. banki komercyjne i spółdzielcze (depozyty bankowe)
3. zakłady ubezpieczeń (ubezpieczenia na życie)
4. domy maklerskie (rachunek inwestycyjny)
5. powszechne towarzystwa emerytalne (dobrowolny fundusz emerytalny)

Decyzja o tym, w jakiej formie utrzymywać oszczędności na IKZE jest kluczowa. Zależy od niej między innymi, jakimi kosztami będą obarczone, na jakie ryzyka będą wystawione oraz na jakie stopy zwrotu właściciel rachunku będzie mógł realistycznie liczyć w krótkim i długim okresie. Więcej w tym praktycznym przewodniku.

Nie każda instytucja finansowa oferuje umowy o indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego. W momencie publikowania tego artykułu jest tylko jeden bank komercyjny (ING Bank Śląski), który ma w ofercie IKZE powiązane z depozytem bankowym.

W grupie PKO BPdostępnych jest aż sześć różnych umów o IKE (więcej), ale tylko dwie o IKZE. Ich dostawcami są PKO TFI oraz PKO BP Bankowy PTE. Przyjrzyjmy się im w szczegółach.

A) IKZE w PKO TFI z funduszami cyklu życia PKO Zabezpieczenia Emerytalnego

To IKZE w formie rejestru funduszy inwestycyjnych. PKO TFI zaproponowało nietypowe rozwiązanie dla klientów zainteresowanych budowaniem długoterminowego kapitału na emeryturę. Na rejestrze połączonym z IKZE można lokować oszczędności wyłącznie w fundusze cyklu życia PKO Zabezpieczenia Emerytalnego. Wcześniej pisałem o tym rozwiązaniu w szczegółach. Warto również zapoznać się z zasadami programu Pakiet Emerytalny.

Do naszej dyspozycji jest pięć subfunduszy z różnymi datami docelowymi (2020, 2030, 2040, 2050, 2060). Na rejestrze w jednym momencie może znajdować się tylko jeden subfundusz. Mamy prawo do 2 darmowych zamian do innych subfunduszy w roku. Kolejne kosztują 3% wartości zlecenia.

Wielką zaletą IKZE z funduszami cyklu życia PKO Zabezpieczenia Emerytalnego są obniżone koszty zarządzania w stosunku do zwykłych funduszy detalicznych. To ma pozytywny wpływ na rentowność inwestycji, szczególnie w dłuższym okresie.

Fundusze PKO Zabezpieczenia Emerytalnego są zarządzane – do klienta należy wyłącznie decyzja o wyborze jednego subfunduszy z pięciu o różnych profilach ryzyka (więcej w tym szczegółowym tekście).

Opłata za wypłatę transferową, zwrot lub wypłatę przed upływem 12 miesięcy od podpisania umowy to 10% kwoty odkupienia brutto. 

Jak każdy fundusz inwestycyjny, PKO Zabezpieczenia Emerytalnego nie gwarantuje osiągnięcia konkretnych stóp zwrotu w krótkim czy dłuższym okresie. Zależą one od sytuacji na rynkach finansowych. Oszczędności lokowane są w dłużne i udziałowe papiery wartościowe, w Polsce i za granicą. To oznacza, że wycena jednostek oraz wartość rejestru będą zmienne.

IKZE z funduszami cyklu życia oferuje również towarzystwo NN TFI (do niedawna ING TFI), w którym prowadzę swoje IKE. W tym towarzystwie na IKE i IKZE również obowiązują niższe opłaty za zarządzanie. Nie ma też opłat manipulacyjnych. IKZE w NN TFI można założyć przez internet.

IKZE z funduszami PKO Zabezpieczenia Emerytualnego
Dane aktualne w sierpniu 2015

B) IKZE PKO Dobrowolny Fundusz Emerytalny w PKO BP Bankowy TFI

To IKZE ma formę dobrowolnego funduszu emerytalnego prowadzonego przez Powszechne Towarzystwo Emerytalne PKO Bankowy. To w gruncie rzeczy również fundusz inwestycyjny lokujący środki w dłużne i udziałowe papiery wartościowe (więcej o dobrowolnych funduszach emerytalnych).

PKO Dobrowolny Fundusz Emerytalny to fundusz zrównoważony lokujący 40% środków w aktywa udziałowe (akcje), a 60% w aktywa dłużne (obligacje). Na koniec grudnia 2014 roku jego aktywa składały się wyłącznie z polskich papierów wartościowych (szczegóły portfela).

Fundusz pobiera maksymalnie 2,5% aktywów w skali roku w opłacie za zarządzanie. To porównywalna wysokość do opłaty za zarządzanie w detalicznym funduszu stabilnego wzrostu, z którym można porównać jego aktywa.

Za dołączenie do funduszu może zostać pobrana jednorazowa opłata w wysokości do 300zł przy podpisywaniu umowy w trybie korespondencyjnym.

Jeśli w terminie do 12 miesięcy zażądamy zwrotu, wypłaty lub wypłaty transferowej środków, zostanie pobrana opłata w wysokości 10% wartości transakcji, która musi się jednak zamknąć w przedziale 36-200zł.

IKZE dobrowolny fundusz emerytalny PKO Bankowy PTE
dane aktualne w sierpniu 2015

IKZE w PKO – podsumowanie i opinia

Instytucje finansowe z grupy PKO BP przygotowały do tej pory dwie umowy o indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego. Nie ma wśród nich żadnej dla oszczędzających szukających gwarancji utrzymania nominalnej wartości kapitału oraz gwarancji zysku. W banku PKO BP nie założymy IKZE z lokatą, nie istnieje też IKZE powiązane z detalicznymi obligacjami skarbowymi. To generalnie uboższa propozycja niż w przypadku umów o IKE (6 różnych umów).

Najważniejsze cechyIKZE w PKO TFI (opłaty, dostępność funduszy, limity i ograniczenia narzucane przez towarzystwo) są identyczne jak na IKE w PKO TFI. Oba rachunku można zresztą połączyć w tzw. Pakiet Emerytalny (więcej).

Jest to bardzo specyficzna propozycja. Towarzystwo udostępnia kilka funduszy cyklu życia z jasnym celem i strategią inwestycyjną, z których klient może posiadać w danej chwili tylko jeden. To w dużej mierze rozwiązanie bezobsługowe. Wielkim plusem oferty są obniżone opłaty za zarządzanie – do naprawdę niskich poziomów jak na polską branżę funduszy inwestycyjnych.

Obok oferty NN TFI (którego IKE Plus posiadam i polecam) jest to moim zdaniem najbardziej spójne, przemyślane i nastawione na klienta rozwiązanie wśród wszystkich dostawców IKZE i IKE z tej kategorii.

IKZE z dobrowolnym funduszem emerytalnym zarządzanym PKO BP Bankowy PTE jest również bliźniaczo podobne do IKE w tej instytucji. To fundusz zrównoważony skoncentrowany na polskich aktywach. Także w tym przypadku klient nie jest zaangażowany w dodatkowe decyzje inwestycyjne – to gotowy produkt.

Fundusz nie wyróżnia się specjalnie na tle bezpośredniej konkurencji. Opłaty za zarządzanie są na standardowym, wysokim poziomie (2,5% w skali roku przy alokacji 40% akcje, 60% obligacje). Nowi klienci płacą opłatę od składki (do 300zł). Całość aktywów funduszu to akcje polskich spółek i polskie obligacje skarbowe oraz korporacyjne. Wyniki za pierwsze lata działania wydają się OK.

Osobiście prowadzęswoje IKZE od 2012 roku w formie rachunku maklerskiego w domu maklerskim BDM (więcej o tym koncie), a IKE w formie rejestru funduszy inwestycyjnych w NN TFI (gdzie można założyć również bardzo dobre IKZE).

Tutaj znajdują się wszystkie omówienia umów IKZE w 2015, a tutaj znajduje się przegląd umów IKE w 2015.

Warto również przejrzeć inne narzędzia wspomagające oszczędzanie i inwestowanie.


IKZE w PZU – dobrowolny fundusz emerytalny czy ubezpieczenie inwestycyjne?

$
0
0
Mam neutralny stosunek wobec IKZE z dobrowolnym funduszem emerytalnym w PZU PTE. Mam zdecydowanie negatywny stosunek wobec IKZE z ubezpieczeniem na życie w PZU Życie. Od obu umów odstraszają bardzo wysokie opłaty jednorazowe i stałe. Na IKZE z dobrowolnym funduszem emerytalnym PZU dostajemy za nie przynajmniej ambitną propozycję inwestycyjną. W chwili publikacji tego artykułu IKZE nie założymy w PZU TFI.

To jest kolejna część przeglądu wszystkich umów o IKZE dostępnych w 2015 roku na rynku – kolejne będą zebrane pod tym odnośnikiem. Wczoraj omówiłem IKZE w PKO. Wcześniej opisałem wszystkie umowy o IKE – ich przegląd można znaleźć pod tym odnośnikiem.

Jaki jest mójnajwiększy problem z umowami o indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego w PZU? Jak wypadają na tle konkurencji? Jakie są korzystniejsze alternatywy wobec IKZE w PZU?

Kilka słów o IKZE

PZU IKZE omówienei umów

IKZE działa na trochę innych zasadach niż IKE – warto zapoznać się z nimi w szczegółach zanim przejdzie się do wybierania konkretnej umowy. IKZE i IKE nie wykluczają się wzajemnie – każdy może oszczędzać na jednym i drugim koncie. Polecam również dwa przewrotne artykuły o tym, czym nie są ani IKZE, ani IKE (część pierwszaczęść druga).

Dostawcami usług powiązanych z indywidualnymi kontami zabezpieczenia emerytalnego mogą być:

1. towarzystwa funduszy inwestycyjnych (rejestr funduszy inwestycyjnych)
2. banki komercyjne i spółdzielcze (depozyty bankowe)
3. zakłady ubezpieczeń (ubezpieczenia na życie)
4. domy maklerskie (rachunek inwestycyjny)
5. powszechne towarzystwa emerytalne (dobrowolny fundusz emerytalny)

Decyzja o tym, w jakiej formie utrzymywać oszczędności na IKZE jest kluczowa. Zależy od niej między innymi, jakimi kosztami będą obarczone, na jakie ryzyka będą wystawione oraz na jakie stopy zwrotu właściciel rachunku będzie mógł realistycznie liczyć w krótkim i długim okresie. Więcej w tym praktycznym przewodniku.

Nie każda instytucja finansowa oferuje umowy o indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego. W momencie publikowania tego artykułu jest tylko jeden bank komercyjny (ING Bank Śląski), który ma w ofercie IKZE powiązane z depozytem bankowym.

W grupie PZU możemy założyć IKZE powiązane z dobrowolnym funduszem emerytalnym (prowadzone przez PZU PTE) lub IKZE z ubezpieczeniem na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (prowadzone przez PZU Życie).

To inne umowy niż umowy o IKE w PZU. Po pierwsze, IKE można było założyć z funduszami inwestycyjnymi PKO TFI lub z ubezpieczeniem na życie w PZU Życie. Nie istnieje możliwość założenia IKE z dobrowolnym funduszem emerytalnym w PZU PTE. Po drugie, umowa o IKZE z ubezpieczeniem na życie w PZU Życie różni się szczegółami od umowy o IKE w tej instytucji. Wcześniej pisałem o IKE w PZU.

Przyjrzyjmy się umowom o IKZE w PZU w szczegółach.

A) IKZE w PZU PTE z dobrowolnym funduszem emerytalnym

To IZKE ma formę dobrowolnego funduszu emerytalnego prowadzonego przez Powszechne Towarzystwo Emerytalne PZU. To w gruncie rzeczy również fundusz inwestycyjny lokujący środki w dłużne i udziałowe papiery wartościowe (więcej o dobrowolnych funduszach emerytalnych).

PZU Dobrowolny Fundusz Emerytalny to fundusz aktywnej alokacji. Jego benchmarkiem jest kombinacja 50% (cenowego) indeksu dużych polskich spółek WIG30 i 50% indeksu polskich obligacji skarbowych. Na koniec grudnia 2014 roku jego aktywa składały się wyłącznie z polskich papierów wartościowych (poniżej skład w rozbiciu na klasy aktywów, więcej w prospekcie informacyjnym).

W co inwestuje PZU dobrowolny fundusz emerytalny

Fundusz pobieramaksymalnie 2,99% aktywów w skali roku w stałej opłacie za zarządzanie. Do tego może pobierać opłatę zmienną za wyniki (20% ponad wyniki bechmarku). To konkurencyjna wysokość w stosunku do średniej opłaty za zarządzanie w detalicznych funduszach aktywnej alokacji (ok. 3,5%), ale trudno uznać DFE PZU za fundusz niskokosztowy.

Nie ma opłaty za dołączenie do funduszu, ale każda składka przed zainwestowaniem będzie pomniejszana o 3,4% przez 5 pierwszych lat oszczędzania. W kolejnych latach opłata od składki maleje. Szczegóły poniżej.

IKZE PZU DFE opłaty

Jeśli w terminie do 12 miesięcy zażądany zwrotu, wypłaty lub wypłaty transferowej środków, zostanie pobrana opłata w wysokości 10% wartości transakcji, ale nie mniej niż 50zł.

Wyniki dobrowolnego funduszu emerytalnego PZU od początku istnienia wyglądają imponująco zarówno w liczbach bezwzględnych, jak i na tle (mało wymagającego i mylącego) benchmarku. Za większość stóp zwrotu odpowiadają aktywa udziałowe, szczególnie polskie małe i średnie spółki. W 2013 roku stopa zwrotu wyniosła 32,75%, a rok później 3,64%. Po wycenie jednostki funduszu należy spodziewać się bardzo dużej zmienności (w „chiński” poniedziałek 24 sierpnia 2015r. straciła 4,95% na wartości).

Wyniki DFE PZU
źródło: analizy.pl

Minimalna pierwszawpłata na IKZE w PZU DFE wynosi 50zł. Nie ma ani przymusu, ani harmonogramu kolejnych wpłat.

IKZE DFE PZU opinie
Dane aktualne w sierpniu 2015

B) IKZE z ubezpieczeniem na życie w PZU Życie

To IKZE ma formę ubezpieczenia na życie związanego z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym.

W praktyce IKZE w PZU Życie nie ma tradycyjnego charakteru ochronnego – to narzędzie do gromadzenia oszczędności. Ubezpieczyciel pobierze jednak 5zł składki ochronnej rocznie, a w razie śmierci ubezpieczonego wypłaci uposażonym dodatkowo 100zł. Tyle wynosi suma ubezpieczenia na IKZE w PZU Życie (karta produktu i OWU).

Jeśli chodzi o (znacznie ważniejszą) część oszczędnościową, składka jest lokowana w 100% w detaliczny fundusz inwestycyjny PZU Stabilnego Wzrostu Mazurek. Klient nie podejmuje dodatkowych decyzji inwestycyjnych. Podstawą przyszłych świadczeń (wypłaty, wypłaty transferowej lub zwrotu) jest wartość zgromadzonych na rachunku jednostek funduszu PZU Stabilnego Wzrostu Mazurek. W przypadku śmierci PZU dopłaci 100zł uposażonym.

Pierwsza składka musi wynieść co najmniej 55zł, z czego 5zł jest roczną składką ochronną. Reszta jest lokowana w fundusz PZU Mazurek.

Umowy zawarte do końca 2015 roku są dożywotnio zwolnione z opłaty alokacyjnej, która normalnie wynosi do 4% każdej składki (regulamin rabatów)

Ubezpieczyciel pobiera stałą opłatę za zarządzanie, która wynosi do 2% wartości aktywów w skali roku. Jest pobierana co miesiąc poprzez umorzenie części jednostek funduszu PZU Stabilnego Wzrostu Mazurek (więcej o tym mechanizmie).

Czyli w praktyceoszczędzający na IKZE z ubezpieczeniem na życie w PZU płaci dwie warstwy opłaty za zarządzanie. Najpierw swoją opłatę za zarządzanie funduszem PZU Stabilnego Wzrostu pobierze PZU TFI – wynosi ona 2,5% wartości aktywów w skali roku (więcej o tej opłacie). Następnie PZU Życie umorzy część jednostek tytułem swojej opłaty za zarządzanie.

Ostatecznie produktywne aktywa na naszym rachunku będą obciążone stałymi opłatami nawet do 4,5% w skali roku. Zachęcam do zapoznania się z symulacją wpływu takich opłat na inwestycję.

Rzućmy jeszcze okiem na naszą domyślną opcję inwestycyjną na IKZE w PZU Życie, czyli fundusz PZU Stabilnego Wzrostu Mazurek. Czy ubezpieczyciel wybrał dla swoich klientów coś wyjątkowego?

PZU Mazurek przegrywa w długim okresie z (niespecjalnie wygórowaną) średnią dla polskich funduszy stabilnego wzrostu. Ma gigantyczne aktywa pod zarządzaniem (ponad 2,5 miliarda złotych), ale jego wyniki wydają się rozczarowujące.

Wyniki PZU Mazurek na tle średniej dla funduszy stabilnego wzrostu
Wyniki PZU Mazurek na tle średniej dla funduszy stabilnego wzrostu

Jeśli ktoś poszukuje gotowego rozwiązania opartego o fundusz stabilnego wzrostu, alternatywą wobec IKZE w PZU Życie może być IKZE Plus z funduszem NN Stabilnego Wzrostu (do niedawna ING Stabilnego Wzrostu). Posiadam i polecam IKE Plus w tym towarzystwie.

Wyniki funduszu NN Stabilnego Wzrostu w porównywalnym okresie są lepsze nie tylko od PZU Stabilnego Wzrostu Mazurek, ale też średniej dla polskich funduszy stabilnego wzrostu.

Wyniki NN Stabilnego Wzrostu na tle średniej dla grupy
Wyniki NN Stabilnego Wzrostu na tle średniej dla grupy

Na rejestrze IKZEtowarzystwo NN (kiedyś ING TFI) obniża opłatę za zarządzanie do 1,9% w skali roku, co będzie miało pozytywny wpływ na przyszłe stopy zwrotu funduszu. Klient nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów. Żadnych. Zestawmy to z IKZE w PZU Życie z dwoma opłatami za zarządzanie rozczarowującym funduszem stabilnego wzrostu (2,5% rocznie + do 2% rocznie) oraz roczną składką za fikcyjną ochronę ubezpieczeniową.


IKZE w PZU – podsumowanie i opinia

Instytucje finansowe z grupy PZU przygotowały dwie umowy o indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego. Nie ma wśród nich umowy z towarzystwem funduszy inwestycyjnych.

IKZE z dobrowolnym funduszem emerytalnym to propozycja dla osób poszukujących gotowego rozwiązania z dużym potencjałem wzrostu. PZU DFE to agresywny fundusz aktywnej alokacji. Należy spodziewać się bezkompromisowych wahań wyceny jego jednostek oraz dynamicznych zmian struktury aktywów.

Sporym minusem jest niespecjalnie przyjazna dla klienta struktura opłat. Zniechęcają wysokie opłaty od każdej składki oraz rozbudowane opłaty za zarządzanie. Nie rozumiem też, dlaczego benchmarkiem dla funduszu, który potrafi mieć ponad 60% środków w małych i średnich spółkach jest kombinacja WIG30 i polskich obligacji skarbowych. Trzeba jednak oddać powszechnemu towarzystwu emerytalnemu PTE, że historyczne wyniki funduszu są bardzo atrakcyjne.

Całość ofertyoceniłbym na 3 z minusem – koszty są dla mnie zbyt ważnym czynnikiem, żeby podniecać się tylko historycznymi wynikami.

Z kolei wobec IKZE z ubezpieczeniem w PZU Życie nie mam żadnej litości. Nie przekonuje mnie ani domyślna opcja inwestycyjna, czyli PZU Stabilnego Wzrostu Mazurek, ani kompletnie niegospodarna struktura opłat z drugą opłatą za zarządzanie dla ubezpieczyciela. Gdyby nie dożywotni rabat od jednorazowych opłat alokacyjnych od każdej składki dla klientów zakładających IKZE do końca 2015 roku, całość wyglądałaby jeszcze gorzej. W obecnej formie nie poleciłbym IKZE w PZU Życie nikomu.

Osobiście prowadzę swoje IKZE od 2012 roku w formie rachunku maklerskiego w domu maklerskim BDM (więcej o tym koncie), a IKE w formie rejestru funduszy inwestycyjnych w NN TFI (gdzie można założyć również bardzo dobre IKZE).

Tutaj znajdują się wszystkie omówienia umów IKZE w 2015, a tutaj znajduje się przegląd umów IKE w 2015.

Warto również przejrzeć inne narzędzia wspomagające oszczędzanie i inwestowanie.

IZKE w Banku Spółdzielczym w Nadarzynie – najwyższe oprocentowanie wśród banków

$
0
0
Rachunki oszczędnościowe powiązane z IKZE to rzadkość w polskich bankach komercyjnych i spółdzielczych. Bank Spółdzielczy w Nadarzynie (niedaleko Warszawy) oferuje w momencie publikowania tego artykułu najwyższe oprocentowanie w tej kategorii. Płaci właścicielom lokaty IKZE 4% w skali roku, co jest odpowiednikiem ok. 4,95% na „zwykłym” depozycie bankowym, od którego przy każdej kapitalizacji pobierany jest podatek Belki.

To jest kolejna część przeglądu wszystkich umów o IKZE dostępnych w 2015 roku na rynku – kolejne będą zebrane pod tym odnośnikiem. Wczoraj omówiłem IKZE w PKO oraz IKZE w PZU. Wcześniej opisałem wszystkie umowy o IKE – ich przegląd można znaleźć pod tym odnośnikiem.

Jakie są inne ważne warunki umowy o IKZE z Bankiem Spółdzielczym w Nadarzynie? Czy występują jakieś opłaty? Czy trzeba posiadać konto osobiste? Gdzie znajdują się placówki banku? Czy IKZE w BS Nadarzyn można założyć przez internet?

IKZE w banku spółdzielczym w Nadarzynie - oprocentowanie
IZKE w bankach spółdzielczych

W Polsce działa blisko 600 banków spółdzielczych zrzeszonych w dwóch dużych grupach (Bank Polskiej Spółdzielczości oraz Spółdzielcza Grupa Bankowa). To lokalne instytucje finansowe, które obsługują głównie klientów z najbliższego regionu. Wśród ważnych klientów banków spółdzielczych znajdują się między innymi rolnicy, mali i średni przedsiębiorcy, samorządy oraz lokalna ludność.

To z reguły znacznie mniejsze banki niż ogólnopolskie banki komercyjne. Podlegają jednak w takim samym zakresie Komisji Nadzoru Finansowego, a depozyty klientów są ubezpieczone w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym do kwoty 100 tysięcy euro.

Bank Spółdzielczy w Nadarzynie to niewielka instytucja podwarszawską gminę Nadarzyn i najbliższe okolice (Google Maps). Niestety nie posiada oddziałów lub filii w większych miejscowościach. Jest zrzeszony w Spółdzielczej Grupie Bankowej.

Nie każde indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego ma formę depozytu bankowego obsługiwanego przez bank spółdzielczy lub komercyjny. IZKE może być powiązane również z:

a) rejestrem funduszy inwestycyjnych (w towarzystwach funduszy inwestycyjnych)
b) dobrowolnym funduszem emerytalnym (w powszechnych towarzystwach emerytalnych)
c) ubezpieczeniem na życie (w zakładach ubezpieczeń)
d) rachunkiem maklerskim (w domu maklerskim)

Decyzja o tym, w jakiej formie utrzymywać oszczędności na IKZE jest kluczowa. Zależy od niej między innymi, jakimi kosztami będą obarczone, na jakie ryzyka będą wystawione oraz na jakie stopy zwrotu właściciel rachunku będzie mógł realistycznie liczyć w krótkim i długim okresie. Więcej w tym praktycznym przewodniku.

WAŻNE: IKZE działa na trochę innych zasadach niż IKE – warto zapoznać się z nimi w szczegółach zanim przejdzie się do wybierania konkretnej umowy. IKZE i IKE nie wykluczają się wzajemnie – każdy może oszczędzać na jednym i drugim koncie. Polecam również dwa przewrotne artykuły o tym, czym nie są ani IKZE, ani IKE (część pierwszaczęść druga).

IZKE w Banku Spółdzielczym w Nadarzynie

Ta umowa o indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego powiązana jest z depozytem bankowym w formie rachunku oszczędnościowego.

W dniu publikacji tego artykułu Bank Spółdzielczy w Nadarzynie utrzymuje dla depozytów IKZE oprocentowanie w wysokości 4% w skali roku. To odpowiednik ok. 4,95% w skali roku na „zwykłym” depozycie bankowym, od którego pobierany jest podatek Belki. To najwyższa stawka na rynku w tej kategorii.

Oprocentowanie jest zmienne, ustalane decyzją zarządu banku. Kapitalizacja odsetek następuje raz na kwartał.

Konto jest zakładane bezpłatnie, jego utrzymanie nic nie kosztuje. Nie trzeba posiadać konta osobistego w BS Nadarzyn.

Opłata za rezygnację z umowy (zwrot, wypłata lub wypłata transferowa) w okresie 12 miesięcy od jej podpisania wynosi 5% wypłacanej kwoty.

Umowę można podpisać w oddziałach banku.

IKZE Bank Spółdzielczy Nadarzyn jak założyć
Dane aktualne w sierpiniu 2015

IKZE w Banku Spółdzielczym w Nadarzynie – opinia i podsumowanie

W chwili publikacjitego artykułu IKZE z rachunkiem oszczędnościowym w Banku Spółdzielczym w Nadarzynie nie ma sobie równych w swojej kategorii. Oszczędzający poszukujący gwarancji nominalnej wartości kapitału oraz zysku w żadnym innym banku spółdzielczym lub komercyjnym nie znajdą na IKZE wyższego oprocentowania.

BS Nadarzyn to niewielki bank spółdzielczy obsługujący podwarszawską gminę Nadarzyn. Nie prowadzi oddziałów i placówek w większych miejscowościach i innych rejonach Polski. Każdy powinien samodzielnie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy odpowiada mu specyficzna logistyka posiadania IKE w Banku Spółdzielczym w Nadarzynie oraz czy czuje się dobrze utrzymując swoje oszczędności w tej niewielkiej społeczności.

Osobiście zdecydowałemsię na prowadzenie IKZE i IKE poza systemem bankowym. Oszczędności na IKZE utrzymuję w udziałach polskich spółek przez rachunek maklerski w BDM (więcej), a oszczędności na IKZE utrzymuję w funduszach inwestycyjnych przez IKE Plus w NN TFI (więcej). W NN TFI można założyć również IKZE Plus o podobnych parametrach (więcej).

Tutaj znajdują się wszystkie omówienia umów IKZE w 2015, a tutaj znajduje się przegląd umów IKE w 2015.

Warto również przejrzeć inne narzędzia wspomagające oszczędzanie i inwestowanie.

IKZE w Pekao – fundusze inwestycyjne lub dobrowolny fundusz emerytalny

$
0
0
W banku Pekao SA nie założymy IKZE z depozytem bankowym, ale dwie inne instytucje finansowe z tej grupy kapitałowej przygotowały umowy o indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego. Chodzi o dobrowolny fundusz emerytalny w powszechnym towarzystwie emerytalnym Pekao Pioneer oraz rejestr funduszy inwestycyjnych w Pekao Pioneer TFI. Mam raczej chłodny stosunek do obu propozycji.

To jest kolejna część przeglądu wszystkich umów o IKZE dostępnych w 2015 roku na rynku – kolejne będą zebrane pod tym odnośnikiem. Wczoraj omówiłem IKZE w PKOIKZE w PZU oraz w Banku Spółdzielczym w Nadarzynie. Jeszcze wcześniej opisałem wszystkie umowy o IKE – ich przegląd można znaleźć pod tym odnośnikiem.

Jakie są najważniejszecechy umów o IKZE z Pekao Pioneer PTE oraz Pekao Pioneer TFI? Jak wypadają te rozwiązania na tle bezpośredniej konkurencji?

Kilka słów o IKZE

IKZE Pioneer Pekao opinie czy warto
IKZE działa na trochę innych zasadach niż IKE – warto zapoznać się z nimi w szczegółach zanim przejdzie się do wybierania konkretnej umowy. IKZE i IKE nie wykluczają się wzajemnie – każdy może oszczędzać na jednym i drugim koncie. Polecam również dwa przewrotne artykuły o tym, czym nie są ani IKZE, ani IKE (część pierwszaczęść druga).

Dostawcami usług powiązanych z indywidualnymi kontami zabezpieczenia emerytalnego mogą być:

1. towarzystwa funduszy inwestycyjnych (rejestr funduszy inwestycyjnych)
2. banki komercyjne i spółdzielcze (depozyty bankowe)
3. zakłady ubezpieczeń (ubezpieczenia na życie)
4. domy maklerskie (rachunek inwestycyjny)
5. powszechne towarzystwa emerytalne (dobrowolny fundusz emerytalny)

Decyzja o tym, w jakiej formie utrzymywać oszczędności na IKZE jest kluczowa. Zależy od niej między innymi, jakimi kosztami będą obarczone, na jakie ryzyka będą wystawione oraz na jakie stopy zwrotu właściciel rachunku będzie mógł realistycznie liczyć w krótkim i długim okresie. Więcej w tym praktycznym przewodniku.

Nie każda instytucja finansowa oferuje umowy o indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego. W momencie publikowania tego artykułu jest tylko jeden bank komercyjny (ING Bank Śląski), który ma w ofercie IKZE powiązane z depozytem bankowym.

W grupie banku Pekao SA możemy założyć IKZE powiązane z dobrowolnym funduszem emerytalnym (prowadzone przez Pekao Pioneer PTE) lub IKZE z rejestrem funduszy inwestycyjnych (prowadzone przez Pekao Pioneer TFI). Co ważne, propozycja IKZE w Pekao Pioneer TFI różni się zdecydowanie od IKE w tej samej instytucji, o którym pisałem kilka tygodni temu.

Przyjrzyjmy się umowom o IKZE w instytucjach z grupy banku Pekao SA w szczegółach.

A) IKZE w Pekao Pioneer PTE z dobrowolnym funduszem emerytalnym

To IZKE ma formę dobrowolnego funduszu emerytalnego prowadzonego przez Powszechne Towarzystwo Emerytalne Pekao Pioneer. To w gruncie rzeczy również fundusz inwestycyjny lokujący środki w dłużne i udziałowe papiery wartościowe (więcej o dobrowolnych funduszach emerytalnych).

Pekao PioneerDobrowolny Fundusz Emerytalny to fundusz aktywnej alokacji. Nie posiada benchmarku, ale ze statutu wynika, że akcje nie mogą przekroczyć 60% struktury aktywów. Na koniec grudnia 2014 roku jego aktywa składały się wyłącznie z polskich papierów wartościowych (szczegóły).

Fundusz pobiera 2,6% wartości aktywów w skali roku w opłacie za zarządzanie. To konkurencyjna wysokość w stosunku do średniej opłaty za zarządzanie w detalicznych funduszach aktywnej alokacji (ok. 3,5%), ale trudno uznać DFE Pekao Pioneer za fundusz niskokosztowy.

Nie ma opłaty za dołączenie do funduszu, ale każda składka przed zainwestowaniem będzie pomniejszana o 2,5% do momentu, kiedy wartość naszego konta przekroczy 10 tysięcy złotych. Kolejne wpłaty będą z tej opłaty zwolnione.

Jeśli w terminie do 12 miesięcy zażądany zwrotu, wypłaty lub wypłaty transferowej środków, zostanie pobrana opłata w wysokości 10% wartości transakcji, ale nie mniej niż 50zł.

Wyniki dobrowolnegofunduszu emerytalnego Pekao Pioneer od początku istnienia wyglądają przyzwoicie. Pod tym względem lepiej wypada m.in. DFE PZU, który również zarządzany jest zgodnie ze strategią aktywnej alokacji. Za większość stóp zwrotu odpowiadają polskie aktywa udziałowe – wyniki są mocno skorelowane z koniunkturą na warszawskiej giełdzie. W 2013 roku stopa zwrotu wyniosła 16,3%, a rok później 1,3% (prospekt). Po wynikach funduszu należy spodziewać się bardzo dużej zmienności (w „chiński” poniedziałek 24 sierpnia 2015r. straciła 3,25% na wartości).

Wyniki DFE Pekao Pioneer od początku istnienia
Wyniki DFE Pekao Pioneer od początku istnienia (źródło; analizy.pl)

Minimalna pierwsza wpłata na IKZE w Pekao Pioneer DFE wynosi 100zł. Nie ma ani przymusu, ani harmonogramu kolejnych wpłat.

IKZE Pekao Pioneer dobrowolny fundusz emerytalny
Dane aktualne w sierpniu 2015
B) IKZE z rejestrem funduszy Pekao Pioneer (Program Pioneer IKZE)

To IKZE ma formę rejestru funduszy inwestycyjnych w towarzystwie Pekao Pioneer. Działa zupełnie inaczej niż IKE w TFI Pekao Pioneer.

Do dyspozycjiwłaścicieli IKZE są trzy fundusze inwestycyjne reprezentujące główne klasy aktywów o różnym poziomie ryzyka i potencjale wzrostu. Są to Pioneer Akcji – Aktywna Selekcja, Pioneer Obligacji Plus oraz Pioneer Pieniężny.

Klient możesamodzielnie wybrać skład swojego portfela oraz dokonywać realokacji środków między funduszy w trakcie trwania umowy. Towarzystwo przygotowało również dwa gotowe portfele (stabilny oraz dynamiczny), które w automatyczny sposób alokują oszczędności między te trzy fundusze kierując się strategią cyklu życia (w skrócie: im bliżej końca inwestycji, rozumianego jako 65 urodziny klienta, tym mniej funduszu akcyjnego, a więcej funduszy dłużnych - szczegóły). Z materiałów promocyjnych i informacyjnych wynika, że jest to rekomendowany sposób korzystania z IKZE w Pekao Pioneer TFI.


Wszystkie funduszedostępne na IKZE w Pekao Pioneer TFI lokują większość środków w Polsce. Dywersyfikacja geograficzna jest niemożliwa.

Fundusze Pekao Pioneerna rachunku IKZE obciążone są standardową opłatą za zarządzanie (3,6% w skali roku w funduszu akcji, 1,6% w Pioneer Obligacji Plus oraz 0,87% w Pioneer Pieniężny. Obowiązują również (niemałe) opłaty manipulacyjne za nabycie jednostek oraz realokację środków (tabela).

A jak można by ocenić jakość zarządzania w trzech funduszach dostępnych dla właścicieli IKZE w Pekao Pioneer TFI? Fundusze dłużne w dłuższym okresie nieznacznie przegrywają z bezpośrednią konkurencją, a Pioneer Akcji – Aktywna Selekcja to zbyt młody fundusz, żeby powiedzieć o nim coś sensownego.

Wyniki Pioneer Pieniężny na tle średniej dla grupy
Wyniki Pioneer Pieniężny na tle średniej dla grupy 
Wyniki Pioneer Obligacji Plus na tle średniej dla grupy
Wyniki Pioneer Obligacji Plus na tle średniej dla grupy 
Wyniki Pioneer Akcji - Aktywna Selekcja na tle średniej dla grupy
Wyniki Pioneer Akcji - Aktywna Selekcja na tle średniej dla grupy

Pierwsza wpłata na Program Pioneer IKZE musi wynieść co najmniej 200zł, kolejne min. 100zł. Nie ma ani przymusu, ani harmonogramu wpłat.

Osobiście posiadamIKE Plus z rejestrem funduszy inwestycyjnych w NN TFI. Towarzystwo obniża na rejestrach w trzecim filarze (IKE i IKZE) opłatę za zarządzanie funduszami, daje dostęp do znacznie większej ilości klas aktywów (w tym zagranicznych) oraz do funduszy cyklu życia. IKZE Plus w NN TFI można założyć i obslugiwać w 100% przez internet.

Program Pioneer Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego opinie
Dane aktualne w sierpniu 2015

IKZE w Pekao Pioneer – podsumowanie i opinia

Instytucje finansowe z grupy banku Pekao SA przygotowały dwie umowy o indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego. Nie ma wśród nich umowy powiązanej z depozytem bankowym.

IKZE z dobrowolnym funduszem emerytalnym to propozycja dla osób poszukujących gotowego, zrównoważonego rozwiązania z podwyższonym potencjałem wzrostu. Pekao DFE to fundusz aktywnej alokacji. Należy spodziewać się bezkompromisowych wahań wyceny jego jednostek oraz dynamicznych zmian struktury aktywów.

Historyczne wynikifunduszu są OK. Klientów mogą odstraszać opłaty od składek, które na szczęście ustają po osiągnięciu 10 tysięcy aktywów na rachunku. Stałą opłatę za zarządzanie w wysokości 2,6% w skali roku również trudno uznać za okazyjną i długoterminowy inwestor odczuje jej skutki (więcej).

Jeśli chodzi o Program Pioneer IKZE w TFI Pekao Pioneer, nie robi na mnie specjalnego wrażenia. Na niekorzyść przemawiają m.in. wysokie opłaty manipulacyjne oraz brak dostępu do zagranicznych klas aktywów. Przeciętna jakość zarządzania nie uzasadnia wysokich stałych opłat za zarządzanie. Na plus zapisałbym tej ofercie wdrożenie strategii cyklu życia w gotowych portfelach, chociaż można ten sam efekt uzyskać taniej i sprawniej u innych dostawców (cały artykuł o funduszach cyklu życia na IKE i IKZE).

Osobiście prowadzę swoje IKZE od 2012 roku w formie rachunku maklerskiego w domu maklerskim BDM (więcej o tym koncie), a IKE w formie rejestru funduszy inwestycyjnych w NN TFI (gdzie można założyć również bardzo dobre IKZE).

Tutaj znajdują się wszystkie omówienia umów IKZE w 2015, a tutaj znajduje się przegląd umów IKE w 2015.

Warto również przejrzeć inne narzędzia wspomagające oszczędzanie i inwestowanie.

IKZE w Axa – hybryda ubezpieczenia inwestycyjnego i od niezdolności do pracy z regularną składką

$
0
0
W towarzystwie ubezpieczeń Axa założymy IKZE powiązane z ubezpieczeniem na życie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi oraz ubezpieczeniem niezdolności do pracy w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Mamy więc do czynienia z połączeniem rozwiązania oszczędnościowego z ochronnym w jednym produkcie. IKZE w Axa to umowa ze regularną składką miesięczną – dzieloną między oszczędności (IKZE) oraz ochronę.

To jest kolejna część przeglądu wszystkich umów o IKZE dostępnych w 2015 roku na rynku – kolejne będą zebrane pod tym odnośnikiem. Wcześniej omówiłem IKZE w PKOPZUBanku Spółdzielczym w Nadarzynie oraz Pekao.  Jeszcze wcześniej opisałem wszystkie umowy o IKE – ich przegląd można znaleźć pod tym odnośnikiem.

Jakie są inne ważne cechy umowy o IKZE w towarzystwie ubezpieczeń Axa Życie? Na czym polega oszczędzanie? Jaką ochronę ubezpieczeniową otrzymujemy? Jakie są opłaty? Czy i kiedy warto założyć IKZE w Axa?

Axa IKZE opinie
Kilka słów o IKZE

IKZE działa na trochę innych zasadach niż IKE – warto zapoznać się z nimi w szczegółach zanim przejdzie się do wybierania konkretnej umowy. IKZE i IKE nie wykluczają się wzajemnie – każdy może oszczędzać na jednym i drugim koncie. Polecam również dwa przewrotne artykuły o tym, czym nie są ani IKZE, ani IKE (część pierwszaczęść druga).

Dostawcami usług powiązanych z indywidualnymi kontami zabezpieczenia emerytalnego mogą być:

1. towarzystwa funduszy inwestycyjnych (rejestr funduszy inwestycyjnych)
2. banki komercyjne i spółdzielcze (depozyty bankowe)
3. zakłady ubezpieczeń (ubezpieczenia na życie)
4. domy maklerskie (rachunek inwestycyjny)
5. powszechne towarzystwa emerytalne (dobrowolny fundusz emerytalny)

Decyzja o tym, w jakiej formie utrzymywać oszczędności na IKZE jest kluczowa. Zależy od niej między innymi, jakimi kosztami będą obarczone, na jakie ryzyka będą wystawione oraz na jakie stopy zwrotu właściciel rachunku będzie mógł realistycznie liczyć w krótkim i długim okresie. Więcej w tym praktycznym przewodniku.

Nie każda instytucja finansowa oferuje umowy o indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego. W momencie publikowania tego artykułu jest tylko jeden bank komercyjny (ING Bank Śląski), który ma w ofercie IKZE powiązane z depozytem bankowym.

W grupie Axa możemy założyć IKZE powiązane z ubezpieczeniem na życie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi w towarzystwie ubezpieczeń Axa Życie. Umów IKZE nie prowadzą ani towarzystwo funduszy inwestycyjnych Axa, ani Powszechne Towarzystwo Emerytalne Axa.

IKZE Axa – szczegóły oferty

Ta umowa o IKZE powiązana jest z ubezpieczeniem na życie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi (w części oszczędnościowej) oraz ubezpieczeniem niezdolności do pracy w wyniku nieszczęśliwego wypadku. To pakiet – nie da się rozłączyć oferty oszczędnościowej od ochronnej.

Axa Życie postawiła na doprecyzowanie zasad oszczędzania na IKZE – wymaga od klientów regularnych składek wpłacanych z miesięczną regularnością.

Minimalna składkapodstawowa (która jest lokowana w ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe) wynosi 80zł miesięcznie. Do tego dochodzą składka ochronna na życie (0,25zł miesięcznie) oraz składka ochronna z tytułu ubezpieczenia niezdolności do pracy w wyniku nieszczęśliwego wypadku (wariant minimum to 19,9zł miesięcznie). Łącznie daje to ok. 100zł miesięcznie regularnej, minimalnej składki.

Ważne: składki ochronne nie pomniejszają rocznego limitu wpłat na IKZE. Z OWU IKZE w Axa: „Ze składki towarzystwo wyodrębnia składkę ochronną, która nie stanowi wpłaty na IKZE”.

Suma ubezpieczenia na wypadek śmierci jest symboliczna i wynosi 100zł. Podstawą świadczeń dla uposażonych jest więc wartość jednostek ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych zgromadzonych na koncie IKZE.

Jeśli chodzi o świadczenia z tytułu niezdolności do pracy w wyniku nieszczęśliwego wypadku, ochrona ubezpieczeniowa jest realna. Axa Życie wypłaci klientowi miesięczną rentę w wysokości:

a) 500zł, przy miesięcznej składce ochronnej 19,9zł
b) 1000zł, przy miesięcznej składce ochronnej 29,9zł
c) 2000zł, przy miesięcznej składce ochronnej 39,9zł

OWU IKZE w Axa tak definiuje nieszczęśliwy wypadek: „przypadkowe, nagłe zdarzenie wywołane wyłącznie przyczyną zewnętrzną, niezależne od woli ani stanu zdrowia oszczędzającego, które spowodowało u oszczędzającego fizyczne obrażenia ciała; zawału serca, udaru mózgu i innych chorób, nawet występujących nagle, nie uważa się za nieszczęśliwy wypadek”.

Z kolei niezdolnośćdo pracy to w tym OWU: „całkowita niezdolność oszczędzającego do wykonywania jakiejkolwiek pracy zarobkowej, trwająca nieprzerwanie minimum 24 miesiące lub oceniona zgodnie z wiedzą medyczną na mającą trwać minimum 24 miesiące, potwierdzona decyzją Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a w przypadku braku prawa oszczędzającego do ubiegania się o wydanie takiej decyzji przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych – potwierdzona dokumentacją medyczną złożoną towarzystwu”.


A co się dzieje ze składką podstawową oraz uzupełniającymi? Jak można je lokować na IKZE w Axa Życie?

Ważny fragment OWU: „Ryzyko inwestycyjne ponosi oszczędzający”.

Do dyspozycji klientów jest 6 ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych opartych o fundusze inwestycyjne Axa TFI. Reprezentują różne klasy aktywów oraz profile ryzyka. Jest wśród nich fundusz stabilnego wzrostu (Axa Stabilnego Wzrostu), który można uznać za gotowe rozwiązanie dla osób niezainteresowanych samodzielnym podejmowaniem decyzji inwestycyjnych.

Nie ma wśród nich niestety funduszy lokujących środki uczestników w zagraniczne aktywa. Dywersyfikacja geograficzna jest możliwa w ograniczonym zakresie tylko za pośrednictwem funduszu Axa Selective Equity, który inwestuje głównie w krajach naszego regionu (m.in. Polska, Turcja, Węgry, Austria).

Co ciekawe i trochę nietypowe dla ubezpieczycieli życiowych, „towarzystwo nie pobiera opłaty za zarządzanie z uwagi na inwestowanie aktywów ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych w jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych i pobieranie opłat za zarządzanie z aktywów tych funduszy przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych”.

Innymi słowy, Axa Życie nie pobiera dodatkowej warstwy opłat za zarządzanie ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi w stosunku do opłat za zarządzanie dla TFI. To spory plus w stosunku np. do naszpikowanego opłatami IKZE w PZU Życie.

W tej umowie IKZE występuje jednak inna opłata – wstępna. Wynosi 3,5% każdej składki inwestycyjnej i jest pobierana jednorazowo przed przeliczeniem środków na jednostki ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych. Żadna opłata nie jest mile widziana, ale faktem jest, że jednorazowa opłata od składki ma mniejszy negatywny wpływ na rentowność inwestycji niż stała opłata od aktywów (cała tabela opłat i limitów)

A czy wyniki detalicznych funduszy inwestycyjnych Axa, które składają się na aktywa ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych powiązanych z IKZE w Axa Życie, uzasadniają wysokie stałe (dla TFI) i jednorazowe (dla ubezpieczyciela) opłaty?

Fundusze Axa TFI mają bardzo krótką historię, co utrudnia ocenę jakości zarządzania w dłuższym okresie. Od startu w 2010 roku osiągały stopy zwrotu zbliżone do średniej dla swoich kategorii. Jeśli jakoś się wyróżniały, to raczej (nieznacznie) in minus niż in plus (poniżej przeciętnej spisuje się np. Axa Lokacyjny oraz Axa Akcji). W 2014r. nagrodą Alfy firmy Analizy.pl doceniony został fundusz Axa Selective Equity sklasyfikowany jako fundusz akcji nowej Europy.

Wyniki Axa Lokacyjny na tle średniej dla funduszy pieniężnych i gotówkowych
Wyniki Axa Lokacyjny na tle średniej dla funduszy pieniężnych i gotówkowych 
Wyniki Axa Obligacji na tle średniej dla funduszy obligacji
Wyniki Axa Obligacji na tle średniej dla funduszy obligacji
Wyniki Axa Stabilnego Wzrostu na tle średniej dla funduszy stabilnego wzrostu
Wyniki Axa Stabilnego Wzrostu na tle średniej dla funduszy stabilnego wzrostu
Wyniki Axa Akcji na tle średniej dla funduszy uniwersalnych akcji
Wyniki Axa Akcji na tle średniej dla funduszy uniwersalnych akcji

Axa Życie ustala w OWU górną granicę wieku klienta w momencie podpisywania umowy: „Oszczędzającym może być osoba fizyczna, która w dniu podpisania przez oszczędzającego wniosku ubezpieczeniowego ukończyła 18. rok życia i nie ukończyła 55. roku życia”.

Axa IKZE czy warto tak oszczędzać na emeryturę
Dane aktualne we wrześniu 2015

IKZE w Axa Życie – podsumowanie i opinia

Tę umowę o IKZE od początku trzeba traktować jako połączenie długoterminowej inwestycji i ochrony. Jeśli ktoś poszukuje wyłącznie praktycznego narzędzia do oszczędzania / inwestowania w aktywach finansowych, znajdą się znacznie korzystniejsze rozwiązania (z niższymi opłatami, z dostępem do większej ilości funduszy lub typów aktywów, z mniejszą ilością rygorów, np. IKZE Plus w NN TFI, gdzie prowadzę swoje IKE).

Na plus towarzystwu ubezpieczeń Axa trzeba zapisać brak dodatkowej warstwy opłat za zarządzanie dla ubezpieczyciela na ubezpieczeniowych funduszach kapitałowych. Wybór funduszy nie jest najgorszy (widziałem gorsze, np. na IKZE w PZU Życie), ale brakuje możliwości utrzymywania oszczędności w aktywach niepowiązanych z polską gospodarką. Ważnym minusem jest 3,5% jednorazowej opłaty od składek inwestycyjnych.

Jeśli chodzi o część ochronną, Axa Życie proponuje na IKZE ubezpieczenie skupione na jednym rodzaju ryzyka – niezdolności do pracy w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Warto zapoznać się z tym, jak towarzystwo definiuje te pojęcia w OWU i jakie ustala warunki wypłaty świadczeń. Każdy powinien samodzielnie zdecydować, czy taka kombinacja inwestycji przez ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe i wąskiej ochrony ubezpieczeniowej to coś, czego oczekuje od umowy o IKZE.

Próbowałem ustalić, ile kosztowałoby zawarcie podobnej umowy ubezpieczenia ochronnego w innych towarzystwach, ale nie znalazłem żadnej oferty o zbliżonych parametrach. Większość indywidualnych ubezpieczeń następstw nieszczęśliwych wypadków ma znacznie szerszy zakres niż tylko niezdolność do pracy, jak rozumie ją Axa Życie w OWU IKZE.

Tak czy inaczej, alternatywą wobec takiego pakietu jest właśnie zawarcie dwóch umów w różnych instytucjach finansowych – jedna miałaby charakter wyłącznie inwestycyjny (np. w TFI czy biurze maklerskim), a druga charakter ochronny, być może z szerszym zakresem ubezpieczenia różnych życiowych nieszczęść.

Osobiście prowadzę swoje IKZE od 2012 roku w formie rachunku maklerskiego w domu maklerskim BDM (więcej o tym koncie), a IKE w formie rejestru funduszy inwestycyjnych w NN TFI (gdzie można założyć również bardzo dobre IKZE).

Tutaj znajdują się wszystkie omówienia umów IKZE w 2015, a tutaj znajduje się przegląd umów IKE w 2015.

Warto również przejrzeć inne narzędzia wspomagające oszczędzanie i inwestowanie.

IZKE w Banku Spółdzielczym w Skórczu – im dłuższy staż, tym wyższe oprocentowanie

$
0
0
Bank Spółdzielczy w Skórczu obsługuje niewielką gminę w województwie pomorskim – na granicy Borów Tucholskich, niedaleko Grudziądza i Stargardu Gdańskiego. Ma w swojej ofercie rachunek oszczędnościowy powiązany z IKZE ze zmiennym oprocentowaniem opartym o powiększony o 1% WIBID 12M oraz uzależnionym od stażu. Przez najbliższe 12 miesięcy nowi klienci mogą liczyć na 2,21% w skali roku, co jest odpowiednikiem ok. 2,72% na „zwykłym” depozycie bankowym, od którego przy każdej kapitalizacji pobierany jest podatek Belki. Oszczędności klientów z dłuższym stażem na IKZE w tym banku spółdzielczym będą oprocentowane odrobinę lepiej.

To jest kolejna część przeglądu wszystkich umów o IKZE dostępnych w 2015 roku na rynku – kolejne będą zebrane pod tym odnośnikiem. Wcześniej omówiłem IKZE w PKOPZU, Pekao, Banku Spółdzielczym w Nadarzynie oraz Axa Życie. Wcześniej opisałem wszystkie umowy o IKE – ich przegląd można znaleźć pod tym odnośnikiem.

Jakie są inne ważne warunki umowy o IKZE z Bankiem Spółdzielczym w Skórczu? Czy występują jakieś opłaty? Czy trzeba posiadać konto osobiste? Gdzie znajdują się placówki banku? Czy IKZE w BS Skórcz można założyć przez internet?

IKZE Bank Spółdzielczy w Skórczu
IZKE w bankach spółdzielczych

W Polsce działa blisko 600 banków spółdzielczych zrzeszonych w dwóch dużych grupach (Bank Polskiej Spółdzielczości oraz Spółdzielcza Grupa Bankowa). To lokalne instytucje finansowe, które obsługują głównie klientów z najbliższego regionu. Wśród ważnych klientów banków spółdzielczych znajdują się między innymi rolnicy, mali i średni przedsiębiorcy, samorządy oraz lokalna ludność.

To z reguły znacznie mniejsze banki niż ogólnopolskie banki komercyjne. Podlegają jednak w takim samym zakresie Komisji Nadzoru Finansowego, a depozyty klientów są ubezpieczone w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym do kwoty 100 tysięcy euro.

Bank Spółdzielczy w Skórczu to niewielka instytucja obsługująca miasteczko i gminę Skórcz (woj. pomorskie), z kilkoma filiami w najbliższej okolicy (Google Maps). Niestety nie posiada oddziałów lub filii w większych miejscowościach. Jest zrzeszony w Spółdzielczej Grupie Bankowej.

Nie każde indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego ma formę depozytu bankowego obsługiwanego przez bank spółdzielczy lub komercyjny. IZKE może być powiązane również z:

a) rejestrem funduszy inwestycyjnych (w towarzystwach funduszy inwestycyjnych)
b) dobrowolnym funduszem emerytalnym (w powszechnych towarzystwach emerytalnych)
c) ubezpieczeniem na życie (w zakładach ubezpieczeń)
d) rachunkiem maklerskim (w domu maklerskim)

Decyzja o tym, w jakiej formie utrzymywać oszczędności na IKZE jest kluczowa. Zależy od niej między innymi, jakimi kosztami będą obarczone, na jakie ryzyka będą wystawione oraz na jakie stopy zwrotu właściciel rachunku będzie mógł realistycznie liczyć w krótkim i długim okresie. Więcej w tym praktycznym przewodniku.

WAŻNE: IKZE działa na trochę innych zasadach niż IKE – warto zapoznać się z nimi w szczegółach zanim przejdzie się do wybierania konkretnej umowy. IKZE i IKE nie wykluczają się wzajemnie – każdy może oszczędzać na jednym i drugim koncie. Polecam również dwa przewrotne artykuły o tym, czym nie są ani IKZE, ani IKE (część pierwszaczęść druga).

IZKE w Banku Spółdzielczym w Skórczu

Ta umowa o indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego powiązana jest z depozytem bankowym w formie rachunku oszczędnościowego.

Bank Spółdzielczy w Skórczu różnicuje oprocentowanie depozytów IKZE w zależności od tego, jak długo klient prowadzi w banku ten rachunek. Drugim kluczowym czynnikiem jest powiększony o 1% wskaźnik WIBID 12M (rozumiany jako średnia dla trzech miesięcy poprzedzających sierpień i obowiązujący przez kolejne 12 miesięcy począwszy od sierpnia).

Przez najbliższy rok od sierpnia 2015 roku oprocentowanie IKZE w Banku Spółdzielczym w Skórczu będzie wynosić:

a) 2,21% dla klientów, którzy posiadają IKZE przez okres do 12 miesięcy,
b) 2,34% dla klientów ze stażem 13-24 miesięcy,
c) 2,47% dla klientów ze stażem 25-60 miesięcy,
d) 2,6% dla klientów ze stażem ponad 60 miesięcy

Kapitalizacja odsetek następuje raz w roku, w sierpniu.

Konto jest zakładane bezpłatnie, jego utrzymanie nic nie kosztuje. Nie trzeba posiadać konta osobistego w BS Skórcz.

Opłata za rezygnacjęz umowy (zwrot, wypłata lub wypłata transferowa) w okresie 12 miesięcy od jej podpisania nie jest pobierana.

Umowę można podpisać w oddziałach banku. Nie da się tego zrobić zdalnie – telefonicznie, korespondencyjnie czy przez internet.

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego Skórcz oprocentowanie

IKZE w Banku Spółdzielczym w Skórczu – opinia i podsumowanie

Oprocentowanie rachunku oszczędnościowego IKZE w Banku Spółdzielczym w Skórczu jest niższe niż u obecnego lidera w tej kategorii – w Banku Spółdzielczym w Nadarzynie (niedaleko Warszawy). Jest oparte o WIBID 12M oraz uzależnione od stażu – oszczędności nowych klientów przez pierwsze 12 miesięcy oprocentowane są według najniższej stawki, która w tej chwili wynosi 2,21%.

BS Skórcz to niewielki bank spółdzielczy obsługujący małą gminę województwie pomorskim i jej najbliższe okolice. Nie prowadzi oddziałów i placówek w większych miejscowościach i innych rejonach Polski. Każdy powinien samodzielnie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy odpowiada mu specyficzna logistyka posiadania IKE w Banku Spółdzielczym w Skórczu oraz czy czuje się dobrze utrzymując swoje oszczędności w tej niewielkiej społeczności.

Osobiście zdecydowałem się na prowadzenie IKZE i IKE poza systemem bankowym. Oszczędności na IKZE utrzymuję w udziałach polskich spółek przez rachunek maklerski w BDM (więcej), a oszczędności na IKZE utrzymuję w funduszach inwestycyjnych przez IKE Plus w NN TFI (więcej). W NN TFI można założyć również IKZE Plus o podobnych parametrach (więcej).

Tutaj znajdują się wszystkie omówienia umów IKZE w 2015, a tutaj znajduje się przegląd umów IKE w 2015.

Warto również przejrzeć inne narzędzia wspomagające oszczędzanie i inwestowanie.

Viewing all 399 articles
Browse latest View live