Quantcast
Channel: Moja przyszła emerytura
Viewing all articles
Browse latest Browse all 399

Co oferuje firma Prudential – opinie po szybkim spotkaniu z przedstawicielem

$
0
0
Pierwsze rzuciły mi się w oczy reklamy firmy ubezpieczeniowej Prudential. Dobrze oddają istotę oszczędzania i inwestowania pieniędzy – w jednym i drugim chodzi o to, żeby wyobrazić sobie, jak będzie wyglądało nasze życie za kilka, kilkanaście i kilkadziesiąt lat. A potem uświadomić sobie, jak bardzo przyszłość zależy od tego, co robimy teraz.

Towarzystwo ubezpieczeniowe Prudential pochodzi z Wielkiej Brytanii i właśnie wchodzi do Polski. Działało tu już w okresie międzywojennym – niektórzy mogą kojarzyć wieżowiec Prudential w Warszawiewybudowany w tamtym czasie jako siedziba firmy.

Ale to tylko marketingi historia. Jaka jest współczesna oferta Prudential w Polsce dla osób szukających sposobu na prywatną emeryturę lub zabezpieczenie przyszłości dzieciaków? Czym różni się od tzw. polis inwestycyjnych namiętnie sprzedawanych przez innych ubezpieczycieli?

Czym różni się oferta firmy Prudential od oferty innych ubezpieczycieli?

ubezpieczenia na życie Prudential - opinie
Od razu mówię, że nie jestem specjalistą od ubezpieczeń ochronnych. Dużo bardziej interesuje mnie część inwestycyjna produktów skierowanych do klientów szukających rozwiązań związanych z przyszłą emeryturą lub gromadzeniem kapitału na inne odległe cele.

Standardowym produktempraktycznie wszystkich firm ubezpieczeniowych w Polsce jest w takim wypadku tzw. polisa inwestycyjna. Chodzi o ubezpieczenie na życie i dożycie, które w praktyce ma głównie funkcję inwestycyjną – nasze składki są inwestowane w całości lub większej części w fundusze inwestycyjne poprzez tzw. ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe (UFK).

To drogi i rygorystyczny sposób inwestowaniaopłaty są wyjątkowo wysokie, co nigdy nie sprzyja bogaceniu się właściciela polisy. Za rezygnację z ubezpieczenia ponosimy wysokie opłaty likwidacyjne.

Są klienci, którzy doceniają ten rygor i wygodę wynikającą z możliwości inwestowania w kilkanaście i więcej funduszy w jednym opakowaniu. Korzyścią materialną z całego przedsięwzięcia jest również odroczenie o okres trwania polisy płatności podatku od zysków kapitałowych.

Największy problemświadomych właścicieli polis tego typu polega na tym, że skuteczne inwestowanie wymaga planu, jakiejś strategii, dzięki której po kilkunastu czy kilkudziesięciu latach osiągniemy założone cele. Jeśli nie mamy wiedzy, doświadczenia lub wsparcia, inwestowanie może stać się prawdziwą udręką (pod tym wpisem niezbite dowody).

Jak ma się do tego oferta firmy Prudential?

Od przedstawiciela Prudential oraz z materiałów informacyjnych dowiedziałem się, że towarzystwo sprzedaje premiopolisy. Nazwa brzmi inaczej niż u konkurencji, ale co tak naprawdę kryje się pod tymi słowami?

Podobnie jak w przypadkupolis inwestycyjnych (np. Open Life, Skandia, Aegon,Generali), mamy tu do czynienia z ubezpieczeniem na życie lub dożycie. Jego konstrukcja znacznie się jednak różni od typowych ubezpieczeń inwestycyjnych.

Od początku do końcapolisy jesteśmy objęci ubezpieczeniem ochronnym – w przypadku śmierci osoby ubezpieczonej lub wygaśnięcia polisy, należy się jej gwarantowana suma ubezpieczenia, którą znamy w momencie podpisywania umowy. W polisach typowo inwestycyjnych jest inaczej – nie ma zazwyczaj gwarantowanej wysokości świadczeń - otrzymujemy z powrotem tyle, ile wynosi wartość naszego rachunku (jeśli skutecznie inwestowaliśmy – więcej niż suma składek, jeśli nieskutecznie inwestowaliśmy – mniej niż suma składek).

Do gwarantowanej sumy ubezpieczenia Prudential może dodawać premie roczne i premie końcową uzyskane z lokowania pieniędzy powierzonych firmie. Premie nie są gwarantowane, a gwarantowana suma ubezpieczenia jest niższa niż suma wpłaconych składek.

Jako opcję możemydodatkowo zdecydować się na gwarantowane świadczenie w wysokości wpłaconych składek – wtedy mamy pewność, że na koniec okresu ubezpieczenia nie dostaniemy mniej niż wpłaciliśmy.

Skąd się biorą zyski na premiopolisach Prudential?

Od początku najbardziej interesowało mnie, skąd się biorą ewentualne premie roczne i końcowa. Przecież nie ma tu ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych, które są podstawą osiągania zysków i strat np. w Generali, Nordea, Skandii i innych. W co i jak inwestuje pieniądze klientów Prudential?

Jak działa ubezpieczenie na życie Prudential?
Gwarantowana suma ubezpieczenia (niższa niż suma wpłaconych składek) jest powiększana o oczekiwane (ale nie gwarantowane) premie roczne oraz premię końcową - zdjęcie: materiały Prudential
Otóż tu też mamy fundusze– niestety od tego nie da się uciec przy długoterminowym inwestowaniu. Chodzi o dwa fundusze zarządzane przez firmę Prudential na podstawie ich własnej koncepcji (tzw. With-Profits Funds), która opiera się między innymi na rebalancingu i inwestowaniu w wiele klas aktywów (akcje, obligacje, nieruchomości, depozyty).

Z punktu widzenia klienta jest to więc coś innego niż samodzielnie obsługiwana polisa inwestycyjna z kilkunastoma ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi do wyboru. Prudential upraszcza wybór: chcemy inwestować w funduszu konserwatywnym czy zrównoważonym? Na koniec roku dowiemy się, czy i jaką wypracował premię przez ostatnie 12 miesięcy. Na koniec okresu ubezpieczenia dowiemy się, czy i jaką wypracował premię końcową.

Konsultant zapewniał, że fundusze co rok wypracowują premie i zyski są pewne, ale z lektury strony brytyjskiego Prudential oraz z pobieżnego przejrzenia ogólnych warunków ubezpieczenia (można ściągnąć ze strony Prudential) wynika, że firma nic takiego nie gwarantuje.

Tak naprawdę pewna jest tylko gwarantowana suma ubezpieczenia (która jest mniejszą niż suma wpłaconych składek) – cała reszta zależy od koniunktury i skuteczności systemów inwestycyjnych Prudential.

Możliwości rozbudowania funkcji ochronnej

Premiopolisy Prudential można rozbudować o dodatkowe funkcje ochronne. W wersji podstawowej będziemy mieli do czynienia z ubezpieczeniem na życie lub dożycie o przeznaczeniu głównie inwestycyjnym i umiarkowanej ochronie (gwarantowana suma ubezpieczenia na życie od pierwszego dnia).

Polisę możemy rozbudować o inne usługi ubezpieczeniowe (np. świadczenia na wypadek niezdolności do pracy, choroby, itp.) – oczywiście wszystko za dodatkową opłatą.

Osobiście nie gustujęw tego typu rozwiązaniach, ale w pełni rozumiem osoby, które czują się pewniej ze świadomością, że jakaś instytucja wypłaci im lub ich bliskim świadczenia, gdyby wydarzył się jakiś czarny scenariusz. 

Oferta Prudential – najważniejsze wątpliwości

Moja najważniejszawątpliwość po spotkaniu z konsultantem i przejrzeniu materiałów informacyjnych dotyczy zapewnienia, że przy premiopolisach firmy Prudential na koniec inwestycji nie obowiązuje podatek Belki. Bardzo prawdopodobne, że jest to obietnica bez pokrycia.

Dlaczego tak sądzę?Ubezpieczenia na życie i dożycie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (oferowane np. przez Aegon, Skandię, Open Life, itp.) podlegają opodatkowaniu podatkiem od zysków kapitałowych. Jesteśmy również w trakcie prac nad uszczelnieniem prawa i objęciem innych produktów ubezpieczeniowych o charakterze inwestycyjnym podatkiem Belki (np. tzw. polisolokat).

Co prawda ubezpieczenia na życie i dożycie o charakterze ochronnym nie podlegają pod podatek Belki (tutaj więcej informacji o podatku Belki w produktach stukturyzowanych), ale po pierwsze produkty Prudential mają bardzo wyraźny charakter inwestycyjny (zbliżony do ubezpieczeniowych funduszu kapitałowych), a po drugie jesteśmy od jakiegoś czasu świadkami zamykania przez państwo wszystkich furtek związanych z unikaniem podatku od zysków kapitałowych.

Może się mylę, ale nie oczekiwałbym pełnego zwolnienia zysków z podatku Belki na premiopolisach Prudential.

Moja druga wątpliwośćdotyczy opłat za usługi towarzystwa Prudential. Od konsultanta dowiedziałem się tyle, że koszty generują wszelkie dodatkowe funkcje ochronne (np. ubezpieczenie od niezdolności do pracy, poważnego zachorowania itp.), a fundusze Prudential With-Profit pobierają 10% od wypracowanego zysku. Do tego dochodzą opłaty likwidacyjne – powszechne w produktach ubezpieczeniowych. Największe zaskoczenie - ani słowa o opłatach administracyjnych i opłatach za zarządzanie pobieranych nie od zysków, tylko do aktywów.

A to przecież one są największym kosztem przy ubezpieczeniach na życie i dożycie z UFK. Czyżby w Prudential ich nie było? To skrajnie nieprawdopodobne – zalecam ostre przemaglowanie przedstawiciela i umowy zanim cokolwiek podpiszemy. Ja do tego etapu nie doszedłem, więc nie znam szczegółów opłat (a nie ma ich niestety w dostępnych na stronie ogólnych warunkach ubezpieczeń Prudential). Opłaty mogą występować w ukrytej formie, np. niskiej gwarantowanej sumy ubezpieczenia (w stosunku do sumy wpłaconych składek).

Prudential – opinie po szybkim spotkaniu z przedstawicielem

Nie jestem wielkim znawcą ubezpieczeń, więc moje opinie o firmie Prudential należy traktować wyłącznie jako przemyślenia przeciętnego potencjalnego klienta tego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Oferta firmy Prudential wygląda naprawdę ciekawie – cztery rodzaje ubezpieczeń, w tym jedno stworzone z myślą o długoterminowym oszczędzaniu na dodatkową / prywatną / wcześniejszą emeryturę. Zapotrzebowanie na tego typu usługi będzie w Polsce rosło, szczególnie wśród osób o ustabilizowanej sytuacji materialnej i świadomości swoich przyszłych potrzeb finansowych.

Wielu klientów powinno docenić to, że fundusze, w które będą lokować środki, są zarządzane i nie będą musieli główkować samodzielnie. To wygoda i uproszczenie sprawy w stosunku do polis inwestycyjnych z UFK. Cały system wygląda zachęcająco jako kompletne rozwiązanie ważnych, konkretnych problemów (np. oszczędzanie na emeryturę, zabezpieczenie przyszłości dziecka, itp), ale nasze przyszłe wyniki inwestycyjne są niewiadomą i nie może być inaczej.

Moje dwie najważniejsze wątpliwości dotyczą prawdziwych kosztów tych polis (szczególnie w wersji bez dodatkowych funkcji) oraz statusu podatkowego tej inwestycji (wątpię, czy ochroni klientów przed podatkiem Belki od zysków kapitałowych, ale mogę się mylić).

Tutaj wszystkie artykuły opolisach inwestycyjnych, ubezpieczeniach na życie oraz prywatnej emeryturze.



Viewing all articles
Browse latest Browse all 399

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra