Quantcast
Channel: Moja przyszła emerytura
Viewing all articles
Browse latest Browse all 399

Czy przy rozliczaniu wpłat na IKZE w PIT liczy się data przelewu czy coś innego?

$
0
0
W 2016 było 366 dni, w tym 252 dni robocze, żeby wpłacić oszczędności na IKZE. Jeśli ktoś jednak czekał z tym do samego końca, np. 30 grudnia 2016, może się zastanawiać, czy ma prawo do odliczenia wpłaty od dochodu w rozliczeniu PIT za 2016.

To ważne – dzięki tej uldze podatkowej można pomniejszyć kwotę podatku. Robię to odkąd istnieje IKZE (przykład z 2015).

Nigdy nie czekam z wpłatami do ostatniej chwili. Ale wiem, że innym to się zdarza. Dlatego zdecydowałem się ustalić, czy przy rozliczeniu wpłat na IKZE w PIT liczy się data przelewu, księgowania po stronie instytucji finansowej (np. TFI), a może założenia tego rachunku.

Zadałem to pytanie Ministerstwu Finansów – mam odpowiedź.

Przelew na IKZE odliczenie od podatku ulga emerytalna

Pytanie


Wysłałem do Ministerstwa Finansów takie pytanie:

„W rozliczeniu PIT można uwzględniać wpłaty na IKZE dokonane w roku, który rozliczamy. Pomniejszają one podstawę opodatkowania w tym roku. Co jest decydujące przy ustalaniu, czy wpłata została wykonana w danym roku – data:
  • przelewu z rachunku podatnika,
  • księgowania przelewu przez instytucję finansową (np. bank czy TFI),
  • założenia IKZE (wpłata może być później).
Przykład: Czy ktoś, kto założył IKZE i zlecił przelew 30 grudnia 2016 będzie mógł rozliczyć tę wpłatę w rozliczeniu 2016 roku, mimo że TFI zaksięguje ją 2 lub 3 stycznia 2017?
Czy jest to gdzieś uregulowane?”

Odpowiedź


Kluczowy fragment odpowiedzi brzmi:

„W przypadku wpłat na indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego, za termin dokonania wpłaty należy przyjąć dzień przekazania przez oszczędzającego środków pieniężnych tytułem wpłaty na IKZE.

W przypadku zapłaty gotówką jest to dzień wpłacenia kwoty w kasie instytucji
prowadzącej IKZE, lub na rachunek tej instytucji w banku, w placówce pocztowej albo w spółdzielczej kasie oszczędnościowo - kredytowej.

Natomiast w obrocie bezgotówkowym jest to dzień obciążenia rachunku bankowego oszczędzającego lub rachunku oszczędzającego w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej - na podstawie polecenia przelewu.

Nie jest to wiążąca interpretacja.

Można wystąpić do jednego z pięciu dyrektorów izb skarbowych w Polsce o wydanie wiążącej interpretacji w tej sprawie. Kosztuje to 40 zł. Ja nie planuję tego robić, ponieważ nie mam osobiście tego problemu.

Wydaje się jednak, że jeśli ktoś założył IKZE w ostatnich dniach 2016 z myślą o rozliczeniu wpłaty w rozliczeniu PIT za 2016, może to zrobić, jeśli ma potwierdzenie wykonania przez bank przelewu jeszcze w 2016.

W przeszłości opisałem kilka innych trudniejszych kwestii związanych z IKZE, m.in.:



Pokazuję również metodę działania i wyniki, jakie osiągam na swoim rachunku IKZE.

Komplikacja


Z ciekawości zadzwoniłem również do towarzystwa NN Investment Partners, gdzie od kilku lat prowadzę swoje IKE (w NN TFI można również założyć IKZE).

Chciałem się dowiedzieć, jak towarzystwo traktuje wpłaty, które klienci zlecili w banku w ostatnich dniach roku, ale TFI zaksięguje je dopiero na początku kolejnego roku. W takiej sytuacji na 100% będą osoby, które zleciły przelew po południu 30 grudnia 2016 lub w Sylwestra 2016. TFI zaksięguje je najwcześniej 2 stycznia 2017.

Czy taką wpłatą TFI potraktuje jako wykorzystanie limitu wpłat w 2016 czy 2017?

Dla NN TFI wpłata zaksięgowana w 2017 „obciąża” limit wpłat w 2017 – nie ma znaczenia, kiedy bank obciążył rachunek klienta.

Czy stanowisko NN TFI ma jakieś znaczenie? Nie jeśli chodzi o prawo do odliczenia wpłaty w rozliczeniu PIT za 2016. Pod tym względem ważne jest stanowisko Ministerstwa Finansów – liczy się data obciążenia rachunku klienta, a nie księgowania po stronie instytucji finansowej.

Mimo tego, stanowisko NN TFI ma pewne praktyczne znaczenie. Instytucja finansowa ma obowiązek „pilnować”, czy klienci nie przekraczają limitu wpłat na IKZE w danym roku. Nadwyżkę ponad limit odsyłają na rachunek, z którego przyszła.

W konsekwencji, jeśli zleciłeś przelew na IKZE w ostatnich dniach 2016, a instytucja finansowa zaksięgowała pieniądze dopiero w pierwszych dniach 2017:

  1. w opinii Ministerstwa Finansów zachowujesz prawo do odliczenia wpłaty w rozliczeniu PIT za 2016,
  2. instytucja finansowa traktuje te wpłaty jako „obciążające” limit wpłat na 2017.

I co z tego? Na pierwszy rzut oka nic – przecież i tak możesz odliczyć wpłatę od dochodu za 2016 i pomniejszyć swój podatek.

Problem jednak wróci, gdy będziesz chciał wykorzystać limit wpłat za 2017, który upoważni cię do odliczenia wpłaty na IKZE w rozliczeniu PIT za 2017. Wpłata z ostatnich dni 2016 po prostu ci go pomniejszy.

Niezłe zamieszanie.

Moje decyzje


Osobiście IKZE prowadzę od 2012 w formie rachunku maklerskiego w BM BDM – można założyć je przez internetNiedawno rozliczyłem swoje wyniki. Co roku odliczam wpłaty od podatku dochodowego (przykład z rozliczenia za 2015).

Prowadzę też IKE w formie rejestru funduszy inwestycyjnych, na IKE Plus w NN TFI (wcześniej ING TFI). Pisałem w szczegółach o motywach tej decyzji i najważniejszych parametrach umowy.  Rozliczyłem swoje wyniki do 2016. NN TFI oferuje też rejestr funduszy inwestycyjnych w połączeniu z IKZE.

Niedawno stworzyłem rankingi wszystkich ofert IKZE oraz IKE dostępnych pod koniec 2016.

Viewing all articles
Browse latest Browse all 399

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra